
VILNIAUS R. RIEŠĖS ŠV. FAUSTINOS KOVALSKOS
PAGRINDINĖ MOKYKLA
SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ŚW. FAUSTYNY KOWALSKIEJ
W RZESZY


WIARA NAUKA
PRZYSZŁOŚĆ

Realizowany projekt Erasmus to także okazja do poznawania przez nauczycieli i dyrektorów szkół partnerskich Gmina Węgorzewo i okolic. Gmina Węgorzewo realizuje projekt Erasmus+. Beneficjentem projektu i jego koordynatorem jest Zespół Obsługi Ekonomiczno-Administracyjnej Szkół i Przedszkoli w Węgorzewie. Partnerzy projektu: Szkoła Podstawowa nr 1 w Węgorzewie, Szkoła Podstawowa nr 2 w Węgorzewie, Szkoła Podstawowa w Perłach, Szkoła Podstawowa w Radziejach, Szkoła Podstawowa w Węgielsztynie, Szkoła Podstawowa w Rzeszy (Litwa), Szkoła Podstawowa w Suderwiu (Litwa), Szkoła Podstawowa w Smolenicach (Słowacja). Projekt dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej i ma na celu wymianę doświadczeń w rozwijaniu kompetencji kluczowych. Więcej nt. projektu można przeczytać na stronie www.erasmuswegorzewo.pl.




Amelia Gieglis, ucz. kl. 2A, zajęła III miejsce w rejonowym konkursie recytatorskim ,,Święto poezji" . Gratulujemy serdecznie!

Poza ramami szkoły współpracujemy z rodzicami naszych uczniów. Piękną okazję do takiej współpracy miały klasy 2A i 2B, które miały możliwość zapoznania się z pracą w drukarni. Wyjazd zorganizował pan Marek. Podczas wizyty uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda proces powstawania książek – od ich układania, przez druk, aż po wydanie. Było to dla nich niezwykłe doświadczenie i okazja, by zobaczyć, jak funkcjonuje prawdziwa drukarnia. Pani Jowita, specjalistka pracująca w stomatologii, przeprowadziła otwartą lekcję na temat „Prawidłowego mycia zębów i higieny jamy ustnej”. Na podstawie praktycznego pokazu zaprezentowała dzieciom, jak należy dbać o zęby, aby były zdrowe. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie oraz za otrzymane prezenty! Cieszymy się, że możemy współpracować z rodzicami naszych uczniów – to cenny wkład w ich rozwój i edukację.




Tradycyjnie, jak co roku, przed Wielkanocą uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Dworze Houwaltów w Mejszagole.
Serdecznie dziękujemy szanownym paniom palmiarkom z Mejszagoły Zofii Szocik oraz Natalii Mieśniakowej za przeprowadzenie tych inspirujących zajęć.
Cieszymy się niezmiernie z przepięknych, własnoręcznie wykonanych palm – każda z nich była małym dziełem sztuki!
Po zajęciach na uczniów czekała miła niespodzianka – smaczne, pachnące pizze u pani Wandy, które wszystkim bardzo smakowały.




W d. 7-11 kwietnia dyrektor szkoły Czesława Balaišienė oraz nauczycielki Justyna Breivė oraz Alicja Łukaszewicz biorą udział w mobilności nauczycieli w Węgorzewie (Polska) w ramach projektu Erasmus+ ,,Rozwój wybranych kompetencji kluczowych uczniów na lekcjach i zajęciach pozalekcyjnych w szkole"


4 kwietnia zespół wokalny naszej szkoły wziął udział w Festiwalu - Konkursie Sztuki w gimnazjum ks. Józefa Obrembskiego w Mejszagole. Wystąpiły chóry oraz zespoły wokalne z Mejszagoły, Awiżeń, Suderwy, Bukiszek i Zujun. Zespół zaprezentował dwie piosenki ,,Otwórz oczy" oraz ,,Bieszczady".




Serdecznie gratulujemy uczennicy klasy 9 Simonie Kodis zajęcia I miejsca w rejonowej Miniolimpiadzie z języka polskiego! Życzymy dalszych sukcesów w zdobywaniu wiedzy !


28 marca w naszej szkole odbyły się strefowe eliminacje konkursu recytatorskiego „Święto poezji”. Laureatami zostali:
DAVID SPEČIUS PUG, Gimnazjum im. Juliana Słowackiego w Bezdanach
DOMINIKA SUCHODOLSKA, 1A kl., Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie
MATEUSZ WISZOMIRSKI, 2A kl., Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie
AMELIA GEGLIS, 2A kl., Szkoła Podstawowa im. św. Faustyny Kowalskiej w Rzeszy
WERONIKA ŻINDUL, 3A kl., Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie
ULJANA JONYTĖ, 4 kl., Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu
MATEUSZ FEDOROWICZ, 4A kl., Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie
Wszystkim laureatom składamy serdeczne gratulacje oraz życzymy powodzenia w rejonowych eliminacjach!




Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze STEAM-owego Tygodnia Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, podczas którego uczniowie klas 5-10 mieli wiele atrakcyjnych i angażujących zajęć. Łącząc wiedzę nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii, matematyki i plastyki, wykonali m. in. modele narządów i układów narządów człowieka, schematy biologiczne, mapę Litwy w wymiarze 3D.




W ramach Tygodnia Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, który sie rozpoczął dzisiaj w naszej szkole, uczniowie kl. 6 i 8 mieli zajęcie edukacyjne w Narodowym Centrum Obszarów Chronionych w Wilnie. Dowiedzieli się, ile obszarów chronionych znajduje się na Litwie, dlaczego powstały i jaka jest ich wyjątkowa wartość., jakie znaczenie maja rezerwaty przyrody dla ochrony określonych gatunków i siedlisk zwierząt i roślin. Poznali tez wiele ciekawostek z życia zwierząt.




13 marca dzieci z grupy „Motylki” tańcem zaprezentowały się podczas obchodów Dnia Odzyskania Niepodległości Litwy oraz wystawy prac twórczych pt. „Litwa w moim sercu”, zorganizowanej przez żłobek-przedszkole w Mejszagole. Maluchy swoją taneczną prezentacją uczciły te wyjątkowe rocznice.
Spotkanie miało na celu upamiętnienie 150. rocznicy urodzin M. K. Čiurlionisa oraz 11 marca – Dnia Odzyskania Niepodległości Litwy. W obchodach wzięli udział nauczyciele oraz wychowankowie placówek wychowania przedszkolnego, którzy wspólnie świętowali ważne wydarzenia w historii Litwy, promując kulturę, sztukę i narodową tożsamość.




Mūsų mokykloje paminėta Kovo 11-oji – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena.
Šią svarbią progą įvairių klasių mokiniai dalyvavo skirtingose veiklose, kurios leido geriau suprasti laisvės reikšmę ir istorinius įvykius.
Vyresniųjų klasių (8–10) mokiniai kūrė ir rašė eilėraščius apie Lietuvą ir jai skirtus sveikinimus. Jų eilės skambėjo kaip pagarba gimtajai šaliai ir jos nepriklausomybei. Kiti mokiniai dalijosi savo mintimis apie laisvę – rašė rašinius, kuriuose atskleidė savo požiūrį į šią vertybę bei jos svarbą kasdieniame gyvenime.
5 klasių mokiniai aktyviai dalyvavo edukacinėse veiklose – sprendė Kovo 11-ajai skirtą braukžodį, žiūrėjo filmuką apie šios dienos įvykius ir susipažino su istorine sale, kurioje buvo pasirašytas Nepriklausomybės atkūrimo aktas. Tai padėjo jiems geriau suprasti, kokia svarbi ši diena Lietuvos istorijai.
6 klasių mokiniai gilino žinias spręsdami Kovo 11-ajai skirtą kryžiažodį. Be to, dviejų klasių mergaitės paruošė pristatymą apie svarbiausias šios dienos asmenybes ir faktus. Taip pat mokiniai suorganizavo apklausą klasės draugams – klausimais ir atsakymais gilino tarpusavio supratimą apie šią istorinę datą.
Pradinių klasių mokiniai pildė lapą, kodėl myli Lietuvą. Jie rinkosi gražiausią lietuvišką žodį, skaniausią maistą, mylimiausią vietą, išskirtinę tautos savybę ir žmogų autoritetą. Svarbiausią įvykį nurodė Kovo 11 -ąją. Buvo nuostabu matyti, kaip jie su didžiuliu entuziazmu dalijosi savo mintimis ir jausmais apie mūsų nuostabią šalį. Džiaugiamės, kad mūsų mokiniai taip myli ir vertina Lietuvą!
Visos veiklos leido mokiniams ne tik paminėti Kovo 11-ąją, bet ir geriau suvokti Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo reikšmę. Ši diena tapo ne tik istorijos pamoka, bet ir patriotiškumo ugdymo akimirka kiekvienam dalyvavusiam.




7 marca uczniowie 8 klasy mieli niesamowitą okazję odwiedzić Teatr Lalki i obejrzeć spektakl "Portret Doriana Graya". Było to bezsłowne przedstawienie, które wykorzystuje miniaturowe, statyczne rzeźby i lustra, oparte na powieści Oscara Wilde'a. Spektakl zgłębia tematy ludzkiej dwoistości i autodestrukcji. Uczniowie byli zachwyceni i pełni wrażeń!



6 marca w naszej szkole odbył się Rzeszański Kiermasz Kaziukowy – wydarzenie, które na długo zostanie w naszej pamięci!
Cała szkoła tętniła życiem, a stoły uginające się od lokalnych skarbów i rękodzieła przyciągnęły tłumy! Była to doskonała okazja, by wesprzeć lokalnych twórców, odkryć unikalne produkty i poczuć magiczną atmosferę kiermaszu. Nie zabrakło także wspaniałych rozmów, śmiechu i wspólnego spędzania czasu.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia i tym, którzy przyszli, by dodać mu niepowtarzalnego charakteru. Razem stworzyliśmy coś wyjątkowego!




W rejonowym turnieju darta drużyna dziewczyn (Elizabeta Siwacziowa, Adriana Petrukaniec, kl. 8) zdobyła I miejsce, drużyna chłopców ( Dariusz Molis, Marcin Nowoszyński, kl. 8) - II miejsce.
Gratulujemy serdecznie!




Serdecznie gratulujemy uczennicy klasy 10 Dominice Bartosewicz zajęcia I miejsca w rejonowej olimpiadzie z biologii! Życzymy dalszych sukcesów w zdobywaniu wiedzy !

Zapusty 2025 – tańce, wróżby i pożegnanie zimy!
4 marca w naszej szkole odbyły się zapusty – pełne radości, muzyki i wspólnej zabawy! Było mnóstwo tańców, wróżb i ciekawych zajęć, które wprowadziły wszystkich w radosny nastrój. Nie zabrakło również tradycyjnego pożegnania zimy – spaliliśmy Marzannę, symbolicznie witając nadchodzącą wiosnę!
Ogromne podziękowania dla Rady Uczniowskiej za organizację tego wyjątkowego dnia, dyrekcji za wsparcie oraz pani Aliny Daveiko za ufundowanie kubeczków na ciepłą herbatę, która rozgrzewała nas w ten dzień.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w wydarzeniu i stworzyli niezapomnianą atmosferę! Już nie możemy doczekać się kolejnych wspólnych inicjatyw. Do zobaczenia na następnych wydarzeniach!




Wypad klasy 1 na film animowany „Basia. Radzę sobie!” w Multikino. Uczniom bardzo się spodobało.




2 marca uczniowie klas 6-7 wybrali się na wycieczkę do Teatru Młodzieżowego, gdzie mieli okazję obejrzeć spektakl „Broliai Liūtaširdžiai”. Było to niezwykłe doświadczenie, które pozwoliło im zanurzyć się w magiczny świat wykreowany na scenie i lepiej poznać poruszającą historię braterskiej miłości, odwagi i poświęcenia.





Dzięki Fundacji ,,Wolność i Demokracja“ biblioteka szkolna wzbogaciła się w następujące książki polskie:
J. Brzechwa, Akademia Pana Kleksa,, 5 szt.
A. Bahday Wakacje z duchami 5 szt
J. Korczak. Król Maciuś I, 5 szt
D. Terakowska Córka czarownic 2 szt
I. Jurgielewiczowa. Ten obcy 3 szt
A. Kamiński. Kamiene na szaniec 2 szt
A. Mickiewicz Grażyna 3 szt
M. Muserowicz Kwiat kalafiora 1 szt.
D. Terakowska. Tam, gdzie spadają anioły 2 szt
S. Žeromski. Wierna rzeka 5 szt
Nałkowska Medaliony 3 szt
O. Tokarczuk. Podróż ludzi księgi 1 szt.
Korczakowska Spotkanie nad morzem 1 szt.
J. Bednarek Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek 1 szt.
J. Papuzinska Nasza mama czarodziejka 1 szt.
J. Porazińska Szewczyk dratewka, Pamiętnik czarnego noska 1 szt.

.png)
Dofinansowanie otrzymane za pośrednictwem Fundacji '' Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego" umożliwiło zakup następujących podręczników: Czas. Podręcznik historii dla klasy 7, cz. 1, 16 szt. Czas. Podręcznik historii dla klasy 7, cz. 2, 16 szt. Eureka. podręcznik do nauki przyrody dla klasy 6, cz. 1, 16 szt., Eureka. podręcznik do nauki przyrody dla klasy 6, cz. 2, 16 szt., Kroki. Podręcznik historii dla klasy 6, cz.1, 16 szt., Kroki. Podręcznik historii dla klasy 6, cz.2, 16 szt., Spektrum. Podręcznik fizyki dla klasy 8, cz.1, 17 szt., Spektrum. Podręcznik fizyki dla klasy 8, cz.2, 17 szt., Matematyka dla wszystkich, klasa 6. cz. 2, w języku polskim (Opracowany zgodnie z odnowionym programem nauczania), 22 szt., Matematyka dla wszystkich, klasa 7, cz.2 w języku polskim (Opracowany zgodnie z odnowionym programem nauczania), 22 szt. Z nowych podręczników w tym roku skorzysta 60 uczniów klas 6-9 naszej szkoły.



Dofinansowanie otrzymane od Fundacji ,,Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego umożliwiło zakup 14 laptopów Dell Vostro 3520 Full HD 120Hz LED i3-1215 . Nabycie nowych laptopów przyczyni się do unowocześnienia procesu nauczania.
.jpg)

Pamokų laikas
1 pamoka 8.30 – 9.15
2 pamoka 9.25 – 10.10
3 pamoka 10.30 – 11.15
4 pamoka 11.35 – 12.20
5 pamoka 12.40 – 13.25
6 pamoka 13.35 – 14.20
7 pamoka 14.30 – 15.15