

Szkoła Podstawowa im. św. Faustyny Kowalskiej będzie realizowała projekt w ramach Erasmus+
Na początku listopada została zawarta umowa na projekt ,,Rozwój wybranych kompetencji kluczowych uczniów na lekcjach i zajęciach pozalekcyjnych w szkole" Nr 2024-1-PL01-KA220-SCH-000247484/3”.
Koordynatorem projektu jest Zespoł Obsługi Ekonomiczno - Administracyjnej Szkół i Przedszkoli w Węgorzewie (Polska), a partnerami: Szkoła Podstawowa im. św. Faustyny Kowalskiej w Rzeszy (Litwa), Szkoła Podstawowa im. Mariana Zdziechowskiego w Suderwie (Litwa), Szkoła Podstawowa nr 1 w Węgorzewie (Polska), Szkoła Podstawowa nr 2 im. Janusza Korczaka w Węgorzewie (Polska), Szkoła Podstawowa w Perłach (Polska), Szkoła Podstawowa im. Kurta Obitza w Węgielsztynie (Polska), Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września w Radziejach (Polska), Szkoła Podstawowa w Smolenicach (Słowacja).
Kwota dofinansowania – 250000 euro. Projekt będzie realizowany w latach 2024-2027.
Działaniami w projekcie zostaną objęci uczniowie i nauczyciele partnerskich szkół. Będą to szkolenia, mobilności oraz stworzenie narzędzi pomagających określić poziom kompetencji kluczowych u uczniów.
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
W piątek, 23 maja, nauczycielom z Polski i Słowacji, goszczącym w naszej szkole w ramach projektu Erasmus+ „Rozwijanie wybranych kompetencji kluczowych uczniów na lekcjach i w działalności pozalekcyjnej szkoły” NR 2024-1-PL01-KA220-SCH-000247484/2, zaproponowaliśmy obejrzenie kolejnych 2 lekcji pokazowych.
Lekcja matematyki w kl.9 ,,Figury przestrzenne. Stożek”, prowadzona przez naucz. Tadeusza Grygorowicza – to przykład atrakcyjnej pod względem metodycznym lekcji, podczas której temat został przedstawiony w sposób logiczny, przystępny i angażujący uczniów. Wykorzystane modele, krzyżówki, prezentacje multimedialne sprzyjały uczeniu się. Szczególnie wartościowe jest łączenie geometrii przestrzennej z praktycznym kontekstem codziennym.
Podczas lekcji języka polskiego ,,Prawa i obowiązki członków rodziny. Zdania rozkazujące” w kl. 2A naucz. Śnieżana Nowikowa w interesujący sposób połączyła treści językowe z wychowawczymi, poruszając temat praw i obowiązków w rodzinie. Różnorodność metod pracy, aktywizujące formy działania (łańcuch skojarzeń, burza mózgów, inscenizacja), a także wykorzystanie narzędzi multimedialnych sprzyjały zaangażowaniu uczniów i wspierały rozwój ich kompetencji kluczowych.
Spotkanie zakończyło się wspólną refleksją oraz wręczenie zaświadczeń o udziale w mobilności. Cieszymy się , że nauczyciele z Polski i Słowacji bardzo wysoko ocenili nie tylko poziom merytoryczny lekcji otwartych, ale również wyjątkowo przyjazną i inspirującą atmosferę panującą w naszej szkole. Zwracali uwagę na pozytywne relacje między uczniami a nauczycielami, życzliwość kadry pedagogicznej oraz otwartość całej społeczności szkolnej. Goście podkreślali, że czuli się u nas serdecznie przyjęci i zainspirowani do wdrażania podobnych metod i rozwiązań w swoich placówkach. Tego rodzaju opinie są dla nas dowodem na to, że nasza codzienna praca ma realny wpływ nie tylko na uczniów, ale także na rozwój edukacji w wymiarze międzynarodowym.
Atmosfera otwartości, wzajemnego szacunku i inspiracji sprawiła, że ten pobyt nauczycieli ze szkół partnerskich na długo pozostanie w naszej pamięci. Projekt Erasmus+ po raz kolejny udowodnił, że edukacja nie zna granic, a międzynarodowa wymiana doświadczeń wzbogaca wszystkich uczestników - zarówno nauczycieli, jak i uczniów. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, otwartość i chęć budowania międzynarodowej współpracy na rzecz edukacji.




We środę, 21 maja, nauczycielom z Polski i Słowacji, goszczącym w naszej szkole w ramach projektu Erasmus+„Rozwijanie wybranych kompetencji kluczowych uczniów na lekcjach i w działalności pozalekcyjnej szkoły” NR 2024-1-PL01-KA220-SCH-000247484/2, zapronowaliśmy obejrzenie kolejnych 4 lekcji pokazowych oraz zajęcia kółka pozalekcyjnego.
Lekcja chemii pt. ,,Korozja”, przeprowadzona w kl. 9 przez naucz. Annę Barbarę Tondrik była dobrym przykładem lekcji, podczas której kształcone były kompetencje cyfrowe, naukowe, społeczne i proekologiczne. Uczniowie mieli okazję nie tylko poznać mechanizmy korozji, ale również zaproponować sposoby jej ograniczania w otoczeniu.
Lekcja geografii w kl. 6 ,,Jak odczytywać klimatogram” (naucz. Czesława Szablińska) rozwijała kluczowe kompetencje uczniów, takie jak krytyczne myślenie, samodzielne wnioskowanie, praca z danymi oraz umiejętności komunikacyjne i informacyjne.
Podczas lekcji matematyki ,,W zaczarowanym lesie. Obliczanie pola, obwodu prostokąta i kwadratu” (naucz. Bożena Geglis) uczniowie kl. 3 pracując w grupach wykonywali karty pracy, ćwiczenia interaktywne, mające na celu utrwalenie wiedzy matematycznej, jak również kształcenie kompetencji uczenia się, społecznych i cyfrowych. Dużym atutem lekcji było wplecenie elementu narracyjnego (zaczarowany las), co czyniło zajęcie bardziej atrakcyjnym i angażującym dla dzieci.
Lekcja języka litewskiego wkl. 5, prowadzona przez naucz. Dianę Pečiukevičienė, sprzyjała aktywnemu uczeniu się oraz rozwijaniu umiejętności gramatycznych i językowych poprzez gry dydaktyczne, elementy ruchowe i cyfrowe (Kahoot).
Podczas zajęcia kółka muzycznego ,,Muzyka na wesoło” (naucz. Edyta Staniulioniene) uczniowie mieli możliwośc kształcenia kreatywności, umiejętności uczenia się, świadomości i ekspresji kulturalnej, z dużym naciskiem na aktywność muzyczną - zarówno wokalną, jak i instrumentalną i ruchową. Na zakończenie zajęcia do wspólnego muzykowania z wykorzystaniem instrumentów z grupy Carla Orffa dołączyli również goście, co stworzyło wyjątkową atmosfere integracji. Tego typu zajęcia doskonale pokazują ,że muzyka łączy ludzi ponad granicami i językami, budując pozytywne emocje.
We środę nauczyciele z Polski i Słowacji odwiedzili też muzeum ucznia kl. 10 Marcina Mieczkowskiego, miejsce historii i rodzinnych pamiątek. Szczególne wrażenie zrobiły na nauczycielach ogromne zaangażowanie i pasja, z jaką uczeń stworzył i prowadzi to muzeum. Doceniono jego inicjatywę, staranność w doborze eksponatów, głębokie zainteresowanie tematyką i duży potencjał edukacyjny.
Kolejny dzień pobytu w naszej szkole zakończył się ewaluacją. Lekcje otwarte zostały ocenione bardzo wysoko przez obserwatorów.




W dniach 20,21 i 23 maja nasza szkoła miała zaszczyt gościć nauczycieli z Polski i Słowacji w ramach III etapu projektu Erasmus+„Rozwijanie wybranych kompetencji kluczowych uczniów na lekcjach i w działalności pozalekcyjnej szkoły” NR 2024-1-PL01-KA220-SCH-000247484/2, który obejmował mobilność kadry pedagogicznej. W spotkaniu uczestniczyli nauczyciele z partnerskich placówek edukacyjnych z Polski i Słowacji, dla których przygotowaliśmy bogaty program pobytu.
Głównym celem projektu jest dzielenie się doświadczeniami, metodami pracy oraz dobrymi praktykami w rozwijaniu umiejętności kluczowych uczniów. Goście mieli okazję obserwować w naszej szkole 10 lekcji z różnych przedmiotów (język polski, język angielski, język litewski, matematykę, biologię, chemię, geografię, plastykę oraz matematykę i jezyk polski w nauczniu początkowym) oraz 2 zajęcia pozalekcyjne (kółka technologii i muzyki), co pozwoliło im zapoznać się z naszymi metodami dydaktycznymi, podejściem do ucznia i stosowanymi narzędziami edukacyjnymi.
W ramach wtorkowego programu (20 maja) goście z Polski i Słowacji mieli okazję uczestniczyć w 5 zajęciach pokazowych. Na lekcji jęz. polskiego ,,Z wizytą na Olimpie – wśród greckich bogów” (naucz. Justyna Breivė) uczniowie kl.6 nie tylko w sposób atrakcyjny utrwalili wiedzę na temat mitologii greckiej, ale również zastosowali wiedzę w działaniach twórczych, tworząc firmę mitologiczna, co uczyniło temat bliskim uczniom i pobudziło ich kreatywność i przedsiębiorczość.
Lekcja języka angielskiego w kl. 9 ,,Filmy głosem świata“ (Films as the Voice of the World) (naucz. Elena Piórko) -to wspaniały przykład synergii trzech kluczowych elementów: języka jako narzędzia komunikacji, filmu jako medium refleksji oraz działania jako efektu procesu edukacyjnego. Uczniowie rozpoznawali i interpretowali problemy społeczne przedstawione w zwiastunach filmowych, aktywnie wykorzystując słownictwo w kontekście refleksji, działania i współpracy.
Lekcja biologii w kl. 8 ,,Obserwacja i porównanie pyłków kwiatowych – przystosowania roślin do zapylania a ich ewolucja“, przeprowadzona przez naucz. Lilię Ogint, to przykład nowoczesnej lekcji, angażującej i bliskiej uczniom, podczas której wiedza teoretyczna była połączona z pracą laboratoryjną oraz wykorzystaniem technologii cyfrowych (aplikacji Flora Incognita, platformy Padlet).
Lekcja plastyki w kl. 10 ,,Ważne obiekty. Architektura XIX-XX wieków“ (naucz. Czesława Lachowicz) odznaczała się dużą wartością edukacyjną- uczniowie mieli możliwośc nie tylko zdobywania wiedzy teoretycznej, ale także praktycznego jej zastosowania poprzez działania twórcze (projektowanie makiety).
Podczas inspirującego zajęcia kółka technologii ,,Malowanie na tkaninie“ (naucz. Czesława Lachowicz) uczniowie klas 6-7 wykonywali własną kompozycję plastyczną na koszulkach, w ten sposób rozwijając kreatywność, wrażliwość estetyczną i umiejętności manualne, kształtując świadomość ekologiczną poprzez ponowne wykorzystanie ubrania.
Ważnym elementem wtorkowego pobytu była również część poznawcza i kulturowa. Wspólnie odwiedziliśmy Geograficzne Centrum Europy obok wsi Purnuszki, zarejestrowane w Księdze Rekordów Ginessa, miejsce symboliczne, podkreślające wspólne dziedzictwo kontynentu. Następnie udali się do letniej rezydencji Józefa Piłsudskiego w Pikieliszkach, gdzie poznali ciekawostki z życia Marszałka, opowiedziane przez p. Leokadię. W tym malowniczym dworku odbyło się spotkanie ze starostą rzeszańskim p. Waldemarem Rynkiewiczem.
Następnie nasi goście wzięli udział w zajęciu artystycznym,prowadzonym przez naucz. Czesławę Lachowicz, projektując i malując własne wzory na koszulkach.
Dzień zakończył się wspólnym podsumowaniem i ewaluacją.




Realizowany projekt Erasmus to także okazja do poznawania przez nauczycieli i dyrektorów szkół partnerskich Gmina Węgorzewo i okolic. Gmina Węgorzewo realizuje projekt Erasmus+. Beneficjentem projektu i jego koordynatorem jest Zespół Obsługi Ekonomiczno-Administracyjnej Szkół i Przedszkoli w Węgorzewie. Partnerzy projektu: Szkoła Podstawowa nr 1 w Węgorzewie, Szkoła Podstawowa nr 2 w Węgorzewie, Szkoła Podstawowa w Perłach, Szkoła Podstawowa w Radziejach, Szkoła Podstawowa w Węgielsztynie, Szkoła Podstawowa w Rzeszy (Litwa), Szkoła Podstawowa w Suderwiu (Litwa), Szkoła Podstawowa w Smolenicach (Słowacja). Projekt dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej i ma na celu wymianę doświadczeń w rozwijaniu kompetencji kluczowych. Więcej nt. projektu można przeczytać na stronie www.erasmuswegorzewo.pl.




W d. 7-11 kwietnia dyrektor szkoły Czesława Balaišienė oraz nauczycielki Justyna Breivė oraz Alicja Łukaszewicz biorą udział w mobilności nauczycieli w Węgorzewie (Polska) w ramach projektu Erasmus+ ,,Rozwój wybranych kompetencji kluczowych uczniów na lekcjach i zajęciach pozalekcyjnych w szkole"





Projektas ,,Skaitmeninio ugdymo turinio kūrimas ir diegimas“
Vilniaus r. Riešės šv. Faustinos Kovalskos pagrindinė mokykla 2023 m. kaip Nacionalinės švietimo agentūros partneris pagal Jungtinės veiklos sutartį dalyvavo įgyvendinant 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų 9 prioriteto „Visuomenės švietimas ir žmogiškųjų išteklių potencialo didinimas“ 09.2.1-ESFA-V-726 priemonės „Ugdymo turinio tobulinimas ir naujų mokymo organizavimo formų kūrimas ir diegimas“ projektą ,,Skaitmeninio ugdymo turinio kūrimas ir diegimas“ (Nr. 09.2.1-ESFA-V-726-03-0001), pagal kurį Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis buvo finansuojamas mokyklų aprūpinimas vadovėliais pagal atnaujintas bendrojo ugdymo programas.
Projekto tikslas – atnaujinti bendrojo ugdymo turinį ir užtikrinti veiksmingą jo diegimą.
Uždaviniai:
1. Parengti priemones ugdymo turiniui atnaujinti.
2. Teikti steigėjams ir mokykloms pagalbą, reikalingą sėkmingai įgyvendinti atnaujintą ugdymo turinį.
2023 m. Vilniaus r. Riešės šv. Faustinos Kovalskos pagrindinei mokyklai iš Projekto lėšų atnaujinto ugdymo turinio vadovėliams įsigyti pagal mokyklos mokinių skaičių iš viso buvo skirta 5011,23 eurų. Patirtos išlaidos atnaujinto ugdymo turinio vadovėliams, paskelbtiems Švietimo portalo Vadovėlių duomenų bazėje, įsigyti buvo apmokamos taikant Europos socialinio fondo agentūros nustatytus fiksuotuosius įkainius (pradiniam ugdymui – 12,77 Eur, pagrindiniam ugdymui – 18,52 Eur, viduriniam ugdymui – 21,80 Eur), o pagal Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro 2023 m. spalio 19 d. įsakymą Nr. V-1379 visiems mokiniams buvo skirta po 15,00 eurų.
Skirtos lėšos Vilniaus r. Riešės šv. Faustinos Kovalskos pagrindinei mokyklai buvo panaudotos aprūpinti lyginių ir nelyginių klasių mokiniams bendrojo ugdymo dalykų vadovėliais pagal atnaujintas bendrojo ugdymo programas.
Iš viso Vilniaus r. Riešės šv. Faustinos Kovalskos pagrindinė mokykla įsigijo 289 vnt. atnaujinto turinio bendrojo ugdymo dalykų vadovėlių (lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos, biologijos, fizikos, gamtos mokslų, pasaulio pažinimo, ekonomikos, geografijos, istorijos, visuomeninio ugdymo), iš jų ... vnt. užsienio leidyklų vadovėlių užsienio kalboms (anglų, vokiečių) mokyti.
Daugiau informacijos apie projekto „Skaitmeninio ugdymo turinio kūrimas ir diegimas“ įgyvendinimą galima rasti interneto adresu https://www.nsa.smm.lt/projektai/ugdymo-projektai/projektas-skaitmeninio-ugdymo-turinio-kurimas-ir-diegimas/
Projektas „Mokyklų aprūpinimas gamtos ir technologinių mokslų priemonėmis“
(projekto kodas Nr. 09.1.3 – CPVA_V_704-02-0001).
Vykdymo trukmė – 2017–2020 m.
Tikslas – didinti bendrojo ugdymo įstaigų tinklo veiklos efektyvumą.
Uždavinys – modernizuoti gamtos ir technologinių mokslų mokymo(si) aplinką.
Projekto metu mokykla aprūpinta gamtos ir technologinių mokslų (GTM) mokymo priemonių bei įrangos komplektais pagal mokinių skaičių.
Projektą rėmė Europos regioninės plėtros fondas.
Daugiau informacijos apie projekto įgyvendinimą rasite internetinėje svetainėje http://www.vedlys.smm.lt/
Pamokų laikas
1 pamoka 8.30 – 9.15
2 pamoka 9.25 – 10.10
3 pamoka 10.30 – 11.15
4 pamoka 11.35 – 12.20
5 pamoka 12.40 – 13.25
6 pamoka 13.35 – 14.20
7 pamoka 14.30 – 15.15