top of page

        

Festiwal małych talentów

 

               29 stycznia odbyła się impreza „Festiwal małych talentów" w przedszkolu w Niemenczyni. W tej imprezie brało udział ponad 12 przedszkoli z całego rejonu wileńskiego. Do tego grona dołączyli się również nasi przedszkolacy z grupy „Biedronki“ i  „Motylki“.

               Od samego rana dzieci z niecierpliwością czekały wyjazdu. Podróż nowym szkolnym autobusem sprawiła przedszkolakom dużo radości. W Niemenczyni tuż przy wejściu do przedszkola zostaliśmy miło powitani i zaproszeni do środka. Cała impreza trwała prawie 2 godziny, ale nikt się nie nudził. Dzieci chętnie oglądały różne ciekawe występy: tańce, śpiewanie piosenek, deklamowanie wierszy, nawet śmieszne cyrkowe numery. Wreszcie i sami pokazaliśmy swój występ  artystyczny. Nasi wychowankowie pod huczne oklaski, zatańczyli taniec pt. „W oczekiwaniu na wiosnę“.

              W drodze powrotnej dzieci dzieliły się swoimi wrażeniami i wypowiadały się jaki występ spodobał się najbardziej. Przywieźliśmy stamtąd dużo miłych wrażeń oraz otrzymaliśmy dyplom i upominki. Ten wyjazd jeszcze długo pozostanie w pamięci. Dziękujemy za taką okazję.

          27 stycznia czwarta klasa spotkała się z siostrą Michaelą Rak ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, dyrektorką hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie. Spotkanie rozpoczęliśmy przy herbacie. Siostra Michaela opowiedziała o historii powstania hospicjum, zasadach jego funkcjonowania, o praktycznym wymiarze miłosierdzia wobec bliźniego. Uczniowie  odwiedzili chorych. Serdecznie dziękujemy za gościność .

The best at spelling

 

             22 stycznia w naszej szkole odbył się strefowy konkurs z języka angielskiego „The best at spelling” dla klas 6-7, 8-9. Do rywalizacji zgłosiło się 27 uczniów z  dziewięciu szkół strefy awiżeńskiej rejonu wileńskiego. Uczestnicy konkursu pisali dyktando oraz sprawdzian ortograficzny. Wszyscy wykazali się dużą wiedzą w zakresie angielskiej ortografii i interpunkcji.

             Po sprawdzeniu prac komisja wyłoniła najlepszych w każdej kategorii wiekowej. Cieszymy się bardzo, że uczniowie naszej szkoły też zostali wyróżnieni.

                                    I-sze  miejsca zdobyli: Stanisław Jakutis (7 kl.) i Ernest Pietroszkiewicz (9kl.). Albert Szarinskas (8 kl.) oraz Robert Sadziawiczius (6kl.) zostali nagrodzeni dyplomami  uznania.

                                                                                 Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Drzewka szczęścia Babciom i Dziadkom

 

                 Dzień Babci i Dziadka – to wyjątkowe święto, kiedy wnukowie zapraszają do szkoły na uroczystość babcie i dziadków.  W tym roku to wspaniałe święto odbyło się 20 stycznia. Uczniowie chętnie szykowali się do święta, powtarzali słówka i piosenki. Z wielkim zapałem wykonywali upominki Kochanym Babciom i Dziadkom. Uczniowie już od rana byli w podniesionym nastroju, czekali na przyjście swych babć i dziadków. Każdy wyglądał przez okno, czyje to już idą dziadkowie i gdy widział znajome twarze, to był niezmiernie szczęśliwy. Wnuczęta wykazali się zdolnościami aktorskimi, Babciom i Dziadkom przedstawili inscenizację o Świętach Bożego Narodzenia, ślicznie zaśpiewali piosenki, zadeklamowali wiersze. Dziadkowie chętnie brali udział w atrakcyjnych zabawach przy rytmicznej muzyce.   

                Widzowie ze wzruszeniem i uśmiechem na twarzy oglądali występ swoich wnucząt i głośno oklaskiwali swoje ukochane pociechy. Występ szykowali nie tylko uczniowie klas początkowych, przedszkolacy grupy „Biedronki” i „Motylki” pod kierownictwem swych wychowawczyń, ale również chętne były do występu Babcie z wnukami. Takich występów mieliśmy cztery. Za co bardzo serdecznie dziękujemy. Wysłuchaliśmy trzech pięknych wierszy,   a także  oglądnęliśmy humorystyczną scenkę, która wszystkich na sali rozbawiła.                         

                 Na zakończenie programu artystycznego, pani dyrektor Lilija Sadajska serdecznymi, miłymi słowami pozdrowiła Kochanych Dziadków. Za aktywny udział w występach Babcie otrzymały czekoladowego tulipana, a wnuczęta czekoladowy medal.  Wielką radość sprawiły Babciom i Dziadkom upominki własnoręcznie wykonane: drzewka szczęścia i laurki. Na koniec imprezy był słodki poczęstunek przy herbatce. Za stołem toczyły się serdeczne, miłe, ciepłe rozmowy. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci Dziadków.  Odchodząc Dziadkowie mówili: „Do spotkania w następnym roku”. Dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom za ich liczne przybycie, za poświęcenie czasu wnukom.

Pomagamy ptakom przetrwać zimę

 

Śnieg zasypał pola, lasy.
Dokąd lecą głodne ptaki?
Kto je karmi po zamieci?
Kto?
Wiadomo - dzieci!

               W naszej szkole po feriach nauczycielki klas początkowych i wychowawczynie grup „Motylki" i „Biedronki" zaproponowały dla rodziców wykonanie karmnika dla ptaków. Ponieważ śnieżna i mroźna zima już nadeszła, ważnym tematem jest dokarmianie ptaków zimą. 15 stycznia w klasach 1-4 nauczycielki przeprowadziły cykl lekcji pt. „Pomóżmy ptakom przetrwać zimę, dokarmiajmy je!". Miały one na celu rozwijanie opiekuńczego stosunku do zwierząt, uwrażliwienie na ich ciężki los w okresie zimy, zachęcenie do dokarmiania ptaków również na własnych podwórkach.

            Uczniowie klas 1-4, pracując w grupach, wykonali różne kartkówki na temat wspomnianych wyżej zagadnień. Za pomocą prezentacji multimedialnej uczniowie zapoznali się z wybranymi ptakami zimującymi w Litwie, patrząc na obrazki podawali nazwy ptaków, rozwiązywali zagadki i rebusy, uzupełniali opisy sikorki i gila. Na podstawie utworów uczniowie mieli za zadanie uzmysłowić sobie, dlaczego należy dokarmiać zwierzęta w zimie. Z kreskówek dowiedzieli się, jakie ptaki będą czekały na naszą pomoc, jakie ptasie przysmaki znajdują się na drzewach i krzewach. Na zajęciu plastycznym uczniowie w grupach wykonali karmniki dla ptaków.

          Wychowawczynie zorganizowały dla dzieci cykl zajęć pt. „Dokarmiamy ptaki zimą". Do wspólnego zajęcia dołączyli również rodzice, którzy wcześniej wraz z dziećmi przygotowali karmniki dla ptaków. Każde dziecko pokazywało swój karmnik i z zapałem opowiadało, z jakich materiałów został zmajstrowany. Na zajęciu dzieci oglądały prezentację o ptakach pozostających zimować w naszym kraju, oglądały film edukacyjny „Trudny czas dla ptaków", zapoznały się z wierszem Hanny Ożogowskiej „Wróbelek", rozpoznawały ptaki na zdjęciach zawieszonych na gazetce.
            Wychowankowie rozmawiali o tym, jak możemy tym ptakom pomóc, rozważano, jaki jest odpowiedni pokarm dla różnych ptaków oraz omówiono zasady prawidłowego dokarmiania ptaków. Rodzice również chętnie dyskutowali i dzielili się swoją wiedzą o ptakach, odpowiadając na pytania oraz rozwiązując zagadki. Pod koniec zajęcia wszyscy wspólnie wykonali pracę plastyczną „Karmnik z ptakami". Każde dziecko wraz z rodzicem musiało pokolorować przypadkowo wylosowanego ptaka. Powstałe prace przypięto do wcześniej przygotowanego karmnika.
            Punktem kulminacyjnym zajęć było wyjście do ogródka i sadu szkolnego i zawieszenie przez uczniów karmników na drzewach. Sprawiło to dużo radości wszystkim uczniom i dzieciom, a także rodzicom.

Atmintis gyva, nes liudija

 

           Sausio 13 d. mūsų mokykloje vyko Laisvės gynėjų dienos minėjimas. Mokyklos bendruomenė uždegdama žvakutes, kaip ir kasmet, prisidėjo prie akcijos „Atmintis gyva, nes liudija". Prieš pamokų pradžią mokiniai su mokytojais tylos minute pagerbė žuvusius už Lietuvos laisvę. Mokytojai su mokiniais prisiminė Sausio 13-osios įvykius, aptarė jų prasmę Lietuvos valstybei. Vedė pilietiškumo valandėles.

 

      Pamokų laikas

1 pamoka  8.30  – 9.15
2 pamoka  9.25  – 10.10
3 pamoka 10.30 – 11.15
4 pamoka 11.35 – 12.20
5 pamoka 12.40 – 13.25
6 pamoka 13.35 – 14.20
7 pamoka 14.30 – 15.15

  • Facebook
bottom of page