WIOSENNE PRZYGOTOWANIA DZIECI Z GRUPY "MOTYLKI" DO ŚWIĄT WIELKANOCNYCH
Święta Wielkanocne przejmując wiele z dawnych wierzeń i zwyczajów, są nazywane świętami wiosennymi, dlatego jedną z tradycji jest wysiewanie owsa lub rzeżuchy. Również i my postanowiliśmy zasiać tak zwaną łączkę - trawę wielkanocną. Oto nasze zmagania.
Dzieci samodzielnie wkładały ziemię do doniczek, następnie siały trawę i podlewały zasiane nasionka. Pojemniki z ziemią i nasionami zostały ustawione na parapecie. W trakcie siania było dużo zabawy i troszkę bałaganu. Przedszkolaki były bardzo dumne z wykonanej pracy. Dzieci miały możliwość bezpośrednio obserwować cykl rozwoju roślin.
Zakładając hodowlę dzieci poznały sposoby siania roślin oraz jakie warunki są potrzebne roślinom do życia, wiedzą także, że należy sprawdzać wilgotność ziemi w doniczkach i w razie potrzeby podlewać roślinki. Także uczyły się cierpliwości, obserwując jak z nasionka wyrasta roślina. Wychowankowie dzielili się spostrzeżeniami z obserwacji z nauczycielką i grupą.
Gdy trawa już wyrosła doniczki udekorowaliśmy i tak powstały piękne stroiki wielkanocne. W ostatni dzień przed świętami dzieci zabiorą swoje stroiki do domu, którymi ozdobią stół wielkanocny.
ZIEMIA - NASZA ZIELONA PLANETA
„Woda, powietrze, ziemia, zwierzęta, rośliny, zostały stworzone przez Boga i zasługują na szacunek ze strony człowieka ”
Jan Paweł II
W dniach 1 – 19 kwietnia w klasach początkowych był realizowany projekt pt „Ziemia - nasza zielona planeta”. Szybki rozwój cywilizacyjny oraz związane z nim gwałtowne zmiany w środowisku naturalnym, stały się poważnym zagrożeniem równowagi biologicznej. Dlatego coraz większego znaczenia nabierają obecnie takie pojęcia jak: ekologia, edukacja ekologiczna, ochrona środowiska. Szkoła nie może pozostawać obojętna wobec tych problemów. Jej ważnym zadaniem jest pobudzanie uczniów do zdobywania wiedzy ekologicznej i wyrabiania poczucia odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego. Edukację ekologiczną należy zaczynać od najmłodszych lat i kontynuować ją na kolejnych szczeblach edukacji. Poprzez stosowanie ciekawych form i metod pracy można skuteczniej kształtować postawy młodzieży zgodne z etyką ekologiczną. Możliwości takie daje właśnie projekt edukacyjny. Projekt ten miał na celu rozszerzenie wiadomości oraz zainteresowań z zakresu ekologii i ochrony środowiska oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego wśród uczniów.
W ramach projektu były przeprowadzane pogadanki, debaty o tym jak musimy dbać, troszczyć się o naszą planetę Ziemię. Uczniowie wykonywali plakaty o ochronie środowiska. Pracując w grupach rysowali „Eko- znaki”, z odpadów tworzyli prace plastyczne: 1 klasa – akwarium, 2 klasa – bociany, 3 klasa – ul i pszczoły, 4 klasa – duże kwiaty i pszczoły, które były wykorzystane do dekoracji sali na podsumowanie projektu. Lekcje miały formę edukacji interaktywnej i dobrej zabawy jednocześnie.
Nareszcie nastał tak długo oczekiwany dzień – 19 kwietnia – podsumowanie projektu. Tego dnia uczniowie 1- 4 klasy trzy lekcje pracowali zintegrowanie. Były przedstawione prezentacje o ochronie środowiska, w języku litewskim uczniowie oglądali film edukacyjny, jak musimy segregować śmieci, wykonywali różnego rodzaju zadania: krzyżówki, rebusy, uzupełnianie zdań i obliczania matematyczne.
Po obiedzie uczniowie klasy 1-4 zebrali sie w sali na pokaz Eco – Moda czyli recykling w garderobie. Podczas pokazu mody recyklingowej uczniowie prezentowali swoje oryginalne stroje. Celem pokazu było nie tylko rozwijanie kreatywności i aktywności uczniów, ale również propagowanie prawidłowych postaw ekologicznych, podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz nabywanie umiejętności selektywnej zbiórki odpadów. Jury oceniało: zgodność stroju z tematem, kreatywność, dobór wykorzystanych materiałów oraz sposób prezentacji. Uczestnicy pokazu udowodnili, że ekologia i moda mogą iść w parze. Stroje były niezwykle pomysłowe. Po pokazie mody jury pracowało nad wyłonieniem zwycięsców, a my słuchaliśmy ślicznych piosenek o Naszej Planecie Ziemia i oglądaliśmy przedstawienie „ Dzień młodego ekologa”.
Jury po burzliwych obradach ogłosiło wyniki:
Nasi zwycięscy:
1 klasa
I – Bogdan Sawlewicz
II – Arthur Moćko
III – Michael Pylluaas
2 klasa
I – Ewa Dawejko
II - Paulina Jankuniec
III – Dawid Adam Stankiewicz
3 klasa
I – Izabela Kowalauskajte
II – Aurelia Mieczkowska
III - Simona Kodis
4 klasa
I – Justyn Gaidys
II – Aleksandr Chramkowas
III – Marcin Mieczkowski
Dziękujemy wszystkim rodzicom za współpracę i takie pomysłowe stroje.
Śnieżana Nowikowa
Uczennica klasy 10 Emilia Grudzińska zdobyła I miejsce w rejonowej Miniolimpiadzie z języka polskiego.
Uczennica klasy 5 Karolina Goginaszwili zdobyła I miejsce w rejonowym konkursie ortograficznym "Mistrz Ortografii".
Gratulujemy uczennicom oraz paniom Justynie Briejwie i Lilii Ogint!
11 kwietnia uczniowie klas 5-7 sprawdzili swą wiedzę w konkursach klasowych na temat zdrowego trybu życia. Gratulujemy zwycięzcom konkursów: Kamili Michałowskitie ( kl.7), Agnieszce Krukowskiej ( kl.6), oraz Justynie Kuzmajtie (kl. 5).
10 kwietnia uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie ortograficznym "Mistrz ortografii" oraz Miniolimpiadzie z języka polskiego.
10 kwietnia panie od chemii i biologii zaproponowały uczniom klasy 9 zintegrowaną lekcję "Właściwości pasty do zębów", podczas której zapoznali się z historią pasty do zębów, jej oddziaływaniem na organizm człowieka, jak róznież wykonali ciekawe doświadczenia.
MATEMATYKA NIE JEST SZARĄ NAUKĄ, MA DUŻO BARW
W dniach 8 – 12 kwietnia, w naszej szkole odbył się tradycyjny Tydzień Nauk Ścisłych i Przyrodniczych. Początek tygodnia był poświęcony nietradycyjnym lekcjom: odbyła się nietradycyjna lekcja matematyki w 5 klasie " Wyliczanie oraz interpretacja własnego wskaźnika wagowo-wzrostowego (BMI) ", w 7- 9 klasach „ Nowa piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej ”.
10 kwietnia uczniowie 1-2 klasy uczestniczyli w zajęciu edukacyjnym
" Tworzenie osobistych inicjałów", które odbyło się w Litewskiej Bibliotece Narodowej im. Martynasa Mažvydasa. Inicjał to nowe słowo, które poznali uczniowie dzisiaj na tym zajęciu. Tylko nieliczni wiedzieli, jakie ma znaczenie. Teraz już wszystkie dzieci wiedzą, że może to być pisownia imienia lub nazwiska w postaci skrótu ograniczonego do początkowej litery lub ozdobne wyróżnienie fragmentu tekstu poprzez nadanie pierwszej literze innego wyglądu niż pozostałe. Obejrzeli ilustracje przedstawiające takie inicjały narysowane przez zakonników w dawnych czasach. Podziwiali ówczesne książki, w których każda strona była bardzo bogato zdobiona ręcznie. Dzisiaj są to prawdziwe dzieła sztuki. Dzieci również spróbowały samodzielnie wykonać swoje inicjały, rozwinęły umiejętności motoryczne i umiejętności twórcze.
9 kwietnia uczennice Emilia Grudzińska i Kotryna Chramkowajtie wzięły udział w rejonowym konkursie biologiczno-chemicznym, który się odbył w Gimnazjum im. K. Parczewskiego w Niemenczynie.
9 kwietnia w naszej szkole odbyło się zajęcie integrowane z matematyki i technologii. Panie Lilija Sadaiska oraz Czesława Lachowicz z uczniami 6 klasy przeprowadziły lekcje pod tytułem ,,Czy wiemy, co jemy?”- proponując zdrowe odżywianie się.
Było nie tylko ciekawie ale i smacznie!
W ramach Tygodnia Nauk Ścisłych i Przyrodniczych 5 kwietnia, ucz. kl. 7-10 mieli zajęcie edukacyjne w Wileńskim Uniwersytecie Technicznym im. Giedymina, które prowadził fizyk , doktor nauk przyrodniczych Wojciech Stankiewicz. Uczniowie zapoznali się z pracą czujników fal elektromagnetycznych, działaniem chemioterapii na organizm, pracą studentów w laboratorium nad otrzymaniem nowych substancji.
W ŚWIECIE LALEK TEATRALNYCH
4 kwietnia uczniowie 3-4 klasy uczestniczyli w zajęciu edukacyjnym w „ Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje”. Głównym celem edukacji teatralnej było pobudzenie wyobraźni i potrzeby obcowania ze sztuką poprzez zabawę. Na początku zajęcia uczniowie zapoznali się z historią teatru lalek, także poznali rodzaje lalek teatralnych, ich budowę i sposoby animacji. Tutaj są eksponowane lalki, marionetki, kukły z całej Litwy. Posłuchali bajkę braci Grimm „Wrzeciono”. Po krótkich próbach każde dziecko mogło zaprezentować swoje zdolności artystyczne na scenie i zmierzyć się z trudem zawodu aktora. Za pomocą lalek przedstawiały swoich wybranych bohaterów.
Pamokų laikas
1 pamoka 8.30 – 9.15
2 pamoka 9.25 – 10.10
3 pamoka 10.30 – 11.15
4 pamoka 11.35 – 12.20
5 pamoka 12.40 – 13.25
6 pamoka 13.35 – 14.20
7 pamoka 14.30 – 15.15