top of page

11 kwietnia Dominika Bartoszewicz (kl.8 ) i Agnieszka Krukowska (kl.10) wzięły udział w konkursie wiedzy ,,BIOCHOMIK+F 2023" z zakresu nauk przyrodniczych (biologii, chemii, fizyki) dla uczniów klas 8 i 10 szkół z polskim językiem nauczania, który się odbył w Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie.

                                       Gratulujemy Dominice zajęcia 4 miejsca!

Pisanki, pisanki,

jajka malowane

nie ma Wielkanocy

bez barwnych pisanek.

O tej porze roku, najbardziej czekanym, wzruszającym i kolorowym świętem jest Wielkanoc. Wielkanoc to święto upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, pełne tradycji i obyczajów. Tradycje wielkanocne sprawiają, że to święto staje się wyjątkowe, a świąteczne dni są bardziej radosne. Dlatego tak ważny jest proces przybliżania dzieciom zwyczajów wielkanocnych.

W okresie oczekiwania na Święta Wielkanocne wiele się działo w naszym przedszkolu. Był to czas, w którym dzieci poznawały zwyczaje i tradycje. Jedną z tradycji było robienie palm na Niedzielę Palmową. Następnie każda grupa upiększała swoją salę, dekorowano drzewka wielkanocne, zasiano rzeżuchę. Powstało też mnóstwo prac plastycznych: koszyczki, baranki wielkanocne, kurczaczki, kurki  i zajączki. Wszystkie własnoręcznie wykonane prace plastyczne, dzieci zabrały do domu, aby przystroić stół wielkanocny.

Malowanie pisanek to chyba najpopularniejsza tradycja wielkanocna. Tworzyć pisanki można na wiele sposobów. Dzieci wykonały papierowe pisanki ozdabiając je plasteliną, bibułą i farbami. Tymi kolorowymi pisankami, zostały ozdobione krzaczki, rosnące na terytorium przedszkola. Powstała prawdziwa wystawa pt. „Barwne pisanki”.

To był bardzo intensywny, ale i piękny tydzień umilający nam oczekiwanie na nadejście Wielkanocy.

Pisanki, pisanki

z tęczy malowanki,

przedziwne kolory,

napisy i wzory.

Uczniowie naszej szkoły 5-8 klas przed świętem Wielkanocnym na plastyce wykonali świetne pisanki!

               5 kwietnia uczniowie klas 1-4 naszej szkoły mieli nietradycyjny dzień „Dzień zawodów“. Na czele z wychowawczyniami wyruszyli na wycieczkę poznawczą do Wilna. Celem było zwiedzenie Muzeum Kolejnictwa, które od niedawna mieści się w gmachu dworca kolejowego. Dzieciaki „dotknęły” historii kolejnictwa. Pogłębiały zasady bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych oraz na peronach. Uczyły się odczytywać tablice informacyjne na dworcu kolejowym. Następnie podczas pobytu w „Gusto blyninė” zapoznali się z zawodem piekarza i każdy upiekł własną pizzę, która wyglądała i smakowała znakomicie. Kolejnym punktem zwiedzania Wilna był Pałac Wielkich Książąt Litewskich. Zwiedziliśmy skarbiec, gdzie dzieci obejrzały korony i czapki władców, pokoje królewskie. Uczniowie byli na lekcjach tematycznych : „Korona Władcy“ i „Sekrety symboli“. Wraz z edukatorem dzieciaki poznały, jakie są symbole władzy, jak są produkowane i zdobione korony. Uczniowie własnoręcznie wykonali wisiorki z modeliny. Do szkoły wrócili zadowoleni i pełni wrażeń, a także z nadzieją, że czeka na nich kolejna interesująca wycieczka.

Bożena Geglis

Każda droga jednak zaczyna się zawsze od pierwszego kroku.

      Pamokų laikas

1 pamoka  8.30  – 9.15
2 pamoka  9.25  – 10.10
3 pamoka 10.30 – 11.15
4 pamoka 11.35 – 12.20
5 pamoka 12.40 – 13.25
6 pamoka 13.35 – 14.20
7 pamoka 14.30 – 15.15

  • Facebook
bottom of page