BON PIERWSZAKA- 2022
22 listopada uczniowie klas 7-8 uczestniczyli w zajęciu edukacyjnym w Pałacu Władców. Po zajęciu wszyscy udali się na spacer po wileńskiej starówce, gdzie mogli podziwiać swiąteczne dekoracje.
W dniach 14-21 listopada w grupach przedszkolnych został zrealizowany projekt „Jestem bezpieczny na drodze”. Głównym celem projektu było uświadomienie dzieciom
konieczności przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa w drodze do przedszkola.
Podczas rozmów, zabaw ruchowych i innych sytuacji edukacyjnych dzieci mogły wykazać się wiedzą, umiejętnościami oraz poszerzyć swoje zainteresowania zasadami ruchu drogowego. W ramach projektu została zorganizowana wystawa pt. „Wesoły odblask”. Podsumowaniem projektu było spotkanie z policjantkami i pieskiem „Amsisem”. Policjantki rozmawiały z dziećmi o bezpieczeństwie na drodze, pokazywały na przykładzie jak należy bezpiecznie przechodzić przez przejście dla pieszych, a piesek Amsis weselił dzieci, bawił się i tańczył. Na pamiątkę o tym spotkaniu dzieci otrzymały odblaski.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Ewa Sadzewicziene
Od momentu urodzenia człowiek rozpoczyna wielką wędrówkę, nazywaną życiem. W trakcie spotyka go wiele ciekawych przygód. Bez wątpienia jedną z nich jest rozpoczęcie nauki w szkole. Pierwsza klasa to kolejny etap rozwijania zdolności, zainteresowań oraz zdobywania wiedzy. Dwanaścioro uczniów 1 klasy naszej szkoły 17 listopada zostało przyjętych do szkolnej społeczności. Na ten dzień uczniowie bardzo czekali. Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia. Uczennice 10 klasy pięknie poprowadziły tę uroczystość. Przywitały gorąco rodziców, administrację szkoły, nauczycieli, uczniów, a szczególnie serdecznie klasę pierwszą. Na uczniów czekał „egzamin”. Aby przystąpić do grona społeczności szkolnej trzeba było wykazać się swoją wiedzą oraz umiejętnościami. Oj, wcale nie było łatwo:) Uczniowie klasy pierwszej pomyślnie przeszli wszystkie próby i udowodnili, że mają wiedzę, potrafią śpiewać, być aktorami teatrzyku kukiełkowego i wspólnie się bawić. Mimo stresu związanego z pierwszym publicznym występem dzieci
świetnie poradziły sobie z mikrofonem oraz rekwizytami użytymi w programie. Udowodnili, że są gotowi stać się stuprocentowymi uczniami. Dziecięce starania budziły zachwyt i radość.
Po pozytywnie zdanym „egzaminie” pani Dyrektor Česlava Balaišienė skierowała ciepłe słowa pierwszakom i wręczyła dyplomy. Pierwszacy otrzymali słodkie upominki od wychowawczyni, uczniów klas starszych i wspólnie z rodzicami pozowali do pamiątkowych zdjęć.
Był to dzień pełen emocji, wrażeń nie tylko dla samych dzieci, ale również dla ich rodzin i z całą pewnością na długo zapadnie w pamięci.
Bożena Geglis
18 listopada uczniowie naszej szkoły Ewa Dawejko (6 klasa), Martin Mieczkowski (8 klasa) i Adela Orłowska (10 klasa) razem z panią od plastyki Czesławą Lachowicz wzięli udział w republikańskim konkursie plastycznym dla 5-12 klas pt. ,,Skulptūra mieste", który się odbył w Akademii Sztuk Pięknych w Kownie.
Mile spędziliśmy czas oraz wypróbowaliśmy swe zdolności w kontekście republikańskim.
16 listopada w naszej szkole obchodzony był Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Z tej okazji członkowie Samorządu Uczniowskiego zorganizowali i przeprowadzili zajęcia o tolerancji w klasach 1- 4. Na lekcjach plastyki uczniowie wykonali domy, które są tegorocznym symbolem Dnia Tolerancji.
Adela Orłowska, Ewelina Andrzejewska, Simona Kodis, Marcin Mieczkowskij, Agnieszka Krukowska.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ŚW. FAUSTYNY KOWALSKIEJ W RZESZY Z TRÓJKĄ LAUREATÓW ORAZ ZE SPECJALNYM WYRÓŻNIENIEM W KONKURSIE „TO JEST MOJE MIEJSCE”.
Z okazji obchodzonego w dniach 15-16 października VIII Polonijnego Dnia Dwujęzyczności, DSNY Foundation zaprosiła dzieci i młodzież z całego świata do udziału w konkursie filmowym „To jest moje miejsce”.
Tematyką tegorocznego konkursu to miejsca, w których mieszkamy. Organizatorzy zaprosili uczestników do wcielenia się w rolę reporterów i opowiedzenia o mieście, miasteczku, wsi lub ulubionych miejscach, które często odwiedzają.
Wśród laureatów jest troje uczniów ze Szkoły Podstawowej im. św. Faustyny Kowalskiej w Rzeszy: Adela Orłowska( Dwór w Pikieliszkach ), Ewelina Andrzejewska ( Wilno ), Simona Kodis ( Szkoła Podstawowa im. św Faustyny Kowalskiej w Rzeszy ). Specjalne wyróżnienie - Marcin Mieczkowskij ( Muzeum w moim domu ).
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Szczegółowe informacje o konkursie dostępne są http://www.polishbilingualday.com/language/pl/5190-2/
Uczniowie 10 klasy mieli nietradycyjną lekcję - wycieczkę do Sejmu. Temat lekcji ,,Władza ustawodawcza RL - Sejm". W toku wycieczki zapoznali się z ,,kuchnią" rodzenia się ustaw, jak również utrwalili wiedzę z historii i wychowania obywatelskiego. Spotkali się z posłanką Sejmu RL - Ritą Tamašūnienią.
W dniach 7-11 listopada w naszej szkole został zorganizowany Tydzień Języka Polskiego. W tych dniach odbyło się wiele przedsięwzięć: akcja „Szkoła do hymnu”, konkurs klasowy „Co wiem o Polsce?”, konkurs wiedzy o polskim romantyzmie, lekcja o Frederyku Chopinie. Klasa 8 wzięła udział w projekcie „Tydzień Pięknej litery” w Muzeum im. Władysława Syrokomli w Borejkowszczyźnie. Klasy 1-4 miały zajęcie zintegrowane „Poznajemy Polskę”.
Odbyły się również zajęcia plastyczne, podczas których uczniowie wykonali prace inspirowane twórczością A. Mickiewicza.
Tradycyjnie, jak co roku, uczniowie brali udział w Wielkim dyktandzie rzeszańskim.
Z okazji Święta Niepodległości Polski przedstawiciele uczniów i nauczycieli wzięli udział w uroczystości na cmentarzu na Rossie.
Uczniowie klasy 9 dołączyli do akcji zbierania wypalonych zniczy na cmentarzu na Rossie. Akcja została zainicjowana Społecznym Komitetem Opieki nad Starą Rossą.
Serce dla Polski, dzisiaj składamy,
Z sercem dla Polski, pięknie śpiewamy.
Święto Niepodległości to lekcja patriotyzmu nie tylko dla dorosłych, ale także dla tych najmłodszych członków naszego społeczeństwa, czyli przedszkolaków. Dlatego z okazji Dnia Niepodległości Polski w dniu 11 listopada wszystkie przedszkolaki ubrane w stroje w barwach biało-czerwonych wzięły udział w różnych działaniach upamiętniających to ważne święto i uroczyście świętowały ten wyjątkowy dzień dla Nas – Polaków. Dzieci śpiewały i tańczyły, recytowały wiersze, oglądały filmy edukacyjne i wykonywały różne prace plastyczne na ten temat oraz wspólnie układały flagę Polski.
„ Szkoła do hymnu 2022 ” – relacje ze wspólnego śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”
#SzkołaDoHymnu to ogólnopolska akcja Ministerstwa Edukacji Narodowej (Polska) .
Palą się znicze...
Przypominają,
Że ktoś odchodzi,
Inni zostają.
Pośród cmentarzy
Cichych uliczek
Jak wierna pamięć -
Palą się znicze...
Ryszard Przymus "Znicze"
WYRAZ PAMIĘCI I SZACUNKU ZMARŁYM
Dnia 28 października, przed Świętem Zmarłych klasy 5-10 wraz z wychowawcami wyruszyli na tradycyjne sprzątanie cmentarzu w Rzeszy. Po sprzątaniu przyszedł czas na zapalenie zniczy. W chwili zadumy zapalono znicze na opuszczonych grobach.
Pamokų laikas
1 pamoka 8.30 – 9.15
2 pamoka 9.25 – 10.10
3 pamoka 10.30 – 11.15
4 pamoka 11.35 – 12.20
5 pamoka 12.40 – 13.25
6 pamoka 13.35 – 14.20
7 pamoka 14.30 – 15.15