DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Mimo, że jest koniec listopada i za oknem jest szaro, zimno i smutno, to w naszym przedszkolu jest ciepło, przytulnie i wesoło. A to za sprawą Pluszowego Misia, który jest właśnie taką cudowną przytulanką i 25 listopada obchodzi swoje święto. Dzieci z grupy „Motylki” po raz pierwszy postanowiły to uczcić. W dniu tym najważniejszymi gośćmi były pluszowe misie przyniesione przez dzieci z domu. Przybyły i małe, i duże, i białe, i brązowe… A każdy był piękny i wyjątkowy.
Na początek dzieci poznały historię powstania pluszowego misia i zaprezentowały swoich przyjaciół kolegom z grupy. Wspólnie bawiły się przy piosenkach: „Pokochaj pluszowego misia” oraz „Niedźwiadek”. Dzieci pod kierownictwem Pani Czesławy Lachowicz wykonały pracę plastyczną „Miś”.
Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i radości. Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów.
Jesień jest porą roku, która inspiruje do tworzenia różnych artystycznych prac. Dlatego też w naszym przedszkolu została zorganizowana wystawa pod tytułem " 𝗠𝗼𝗷𝗮 𝗴𝗿𝘇𝘆𝗯𝗼𝘄𝗮 𝗿𝗼𝗱𝘇𝗶𝗻𝗸𝗮 ". Autorami przepięknych prac były dzieci wraz z rodzicami. Wszystkie zebrane prace zaprezentowane były w szatni każdej grupy przedszkolnej. Dzieci wykazały chęć obejrzenia prac innych grup i z takiej inicjatywy, każda grupa wyruszyła w gościnę. Przedszkolaki z zainteresowaniem oglądały prace swoich kolegów i koleżanek. Wystawa odkryła talenty naszych rodziców i dzieci. Wszystkim rodzicom i dzieciom bardzo dziękujemy za udział oraz za kreatywność podczas wykonywania prac.
Przedstawienie teatralne pt."Przygody Alladyna", Teatrzyk z Polski "Fantazja"
ŚWIĘTO JESIENI
Chociaż już za oknem zimno i szaro, w naszym przedszkolu zawsze jest ciepło, wesoło i kolorowo. W dniu 19 listopada przedszkolaki podzieliły się swoim wesołym humorem, pokazując przedstawienie dla rodziców „Święto jesieni”. W tym ważnym dniu, dzieci zamieniły się w kolorowe liście i grzyby. Przy tym towarzyszyła jesienna muzyka, mnóstwo piosenek, wierszy o jesieni i dużo uśmiechu. Dzieci i rodzice otrzymali dużo wrażeń z tak pięknego święta. Dziękujemy wszystkim rodzicom za przybycie i zrobione piękne stroje!
Góra Krzyży w Szawlach. Szyłuwa. Tituwienaj (wycieczka jest organizowana w ramach projektu o św. Janie Pawle II ).
18 listopada w szkole obchodzony był Międzynarodowy Dzień Tolerancji.
W tym roku symbolem tego święta są latarnie, które własnoręcznie wykonali uczniowie klas 5-10.
ŚLUBOWANIE KLASY 1
Na dzień ślubowania – pasowania na ucznia czekaliśmy od dawna. Do tej chwili przygotowywaliśmy się pilnie i z zapałem.
I oto 15 listopada nastąpił długo oczekiwany dzień.
Na uroczystośc przybyli goście: dyrekcja szkoły, rodzice, uczniowie klas 2-4 i grupa przedszkolna „Motylki”.
Piętnastu pierwszoklasistów pięknie się uszeregowało na scenie. Z ogromną tremą, ale z całego serca uczniowie deklamowali wiersze, śpiewali piosenki, tańczyli. Chętnie odpowiadali na pytania prowadzącej, wykonywali różne zadania matematyczne i językowe, rozwiązywali zagadki. Wypili napój mądrości i odwagi, który przygotowały mamusie, aby zostać dobrymi, pilnymi i mądrymi uczniami. Mamusiom ogromne dziękuję za ten napój mądrości. Wobec wszystkich zebranych złożyli uroczyste ślubowanie, aby zostać prawdziwym uczniem tej szkoły.
Emocji było co niemiara u dzieci i rodziców.
Gdy uczniowie wykazali się swoimi umiejętnościami i wiedzą, pani dyrektor Lilija Sadajska uroczyście wręczyła uczniom dyplomy, które potwierdzały, że pierwszaki są przyjęci w poczet uczniów szkoły i pamiątkowe książeczki.
Przedszkolaki i uczniowie klas 2-4 również wręczyli prezenty i złożyli życzenia swoim kolegom. Rodzice na pamiątkę, pasowania na ucznia, dzieciom wręczyli medale.
Szczęśliwi pierwszacy z dumą trzymali prezenty, a rodzice byli zadowoleni i szczycili się swoimi pociechami.
Wszystkim pierwszoklasistom życzę sukcesów i jak najlepszych wyników w nauce, a rodzicom dziękuję za tak wspaniałych dzieci.
Śnieżana Nowikowa
1-2 klasa na ostatnim zajęciu edukacyjnym organizowanym przez Urząd zdrowia publicznego w Wilnie. Uczniowie biorą udział w projekcie” Piękny uśmiech”. Temat zajęcia “ Co należy jeść, by zdrowe ząbki mieć? Teraz już uczniowie wiedzą, że zarówno nadmiar słodyczy, jak i jedzenie śmieciowe sprzyjają próchnicy i nie budują zdrowych kości. Wiedzę wyniesioną z udziału w tym projekcie dzieci będą wykorzystywać codziennie, gdyż wszystkim zależy, by mieć mocne, zdrowe oraz lśniące ząbki.
TYDZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO
14 listopada uczennice Agnieszka Krukowska (7 kl.) i Kamila Michałowskitie (8 kl.) wzięły udział w konkursie “Narodowe czytanie”. Agnieszka Krukowska zdobyła III miejsce.
Gratulacje!!!
14 listopada uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w Opiekach Matki Bożej Ostrobramskiej.
13 listopada Paulina Jankuniec, uczennica klasy 3 uczestniczyła w rejonowym konkursie przyrodniczym, pt. "Człowiek i środowisko" i otrzymała dyplom z wyróżnieniem.
11 listopada, w ramach Tygodnia Języka Polskiego cała społeczność szkoły zebrała się w pięknie udekorowanej sali, aby uczcić 101 rocznicę Niepodległości Polski. Oto migawki z tej uroczystości.
W grupach "Biedronki" i "Pszczółki" odbyły się nietradycyjne zajęcia poświęcone Dniu Niepodległości Polski.
Na Rossie odbyły się uroczystości z okazji 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
WYCIECZKA DO PIECZARKARNI
Dzieci z grupy Motylki wiedzą, że grzyby rosną w lesie. Doskonale znają, że muchomor to grzyb trujący, a królem grzybów jest borowik. Ale co to za grzyb pieczarka? Chociaż nazwa grzyba dla dzieci była słyszana, tylko niektóre z nich wiedziały, gdzie i jak on rośnie. Aby to wszystko wyjaśnić i na własne oczy zobaczyć postanowiliśmy wybrać się na wycieczkę do pieczarkarni.
Dnia 8 listopada wyruszyliśmy autobusem szkolnym na wycieczkę do pobliskiej pieczarkarni „Riešės plantacija”. Przywitał nas i oprowadził technolog. Byliśmy zaprowadzeni do komór uprawowych, gdzie przedszkolaki zobaczyły kolejne etapy rośnięcia pieczarek. Dzieci mogły obejrzeć piętrowe stanowiska wzrostu pieczarek, gdzie dostosowuje się warunki oświetlenia, temperaturę i wilgotność optymalnie dla białych grzybków. Dużo frajdy sprawiła możliwość wziąć do ręki grzyb i rozpatrzeć go z różnych stron. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak panie ważą, pakują pieczarki i dalej grzyby wędrują do chłodni. Spotkała nas miła niespodzianka na koniec spotkania: dzieci otrzymały woreczki, w których były pieczarki.
Wracaliśmy do przedszkola pełni wrażeń i z grzybami. Dowiedzieliśmy się jak wyrastają pieczarki, jak są zrywane i przechowywane.
Dziękujemy za miłą gościnę w „Riešės plantacija”.
Bożena Pietrukaniec
8 listopada nasza szkoła dołączyła do akcji „Szkoła do hymnu”.
Ponad 4 mln uczniów i 400 tys. nauczycieli z przeszło 20 tys. szkół w Polsce i za granicą, w tym na Litwie, o symbolicznej godzinie 11:11 wspólnie odśpiewało 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach akcji „Szkoła do hymnu”.
Zorganizowana akcja była wstępem do obchodów zbliżającego się święta 11 listopada.
Projekt „Piękny uśmiech"
1-2 klasa na kolejnym zajęciu edukacyjnym organizowanym przez Urząd zdrowia publicznego w Wilnie. Temat zajęcia “ Przepis na zdrowe ząbki”. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy prawidłowo szczotkować zęby. Wielkim zainteresowaniem dzieci cieszył się model szczęki. Pani dentystka pokazała, jak prawidłowo i długo należy szczotkować ząbki. Uczniowie także mieli możliwość samodzielnie poszczotkować zęby na modelu.
Uczniowie klas początkowych z wizytą w Rosyjskim Teatrze Dramatycznym
Dnia 3 listopada uzcniowie klas początkowych wraz z wychowawczyniami i rodzicami wybrali się do Rosyjskiego Teatru Dramatycznego, aby obejrzeć spektakl pt. „Królik Edward”.
Spektakl w reżyserii Juliany Laikovej, znanej jako jednej z najlepszych młodych moskiewskich plastyków, adresowany przede wszystkim jest do najmłodszych widzów. Twórca przedstawia wyjątkowy spektakl z bajeczną, fantastyczną atmosferą, przepięknymi dekoracjami. Tematem przewodnim przedstawienia jest miłość.
Widzowie zapoznają się z porcelanowym królikiem, który nauczył się pocieszyć, wysłuchać i kochać w czasie podróży poznane bliskie osoby. W ciągu dłuższego czasu królik Edward kochał tylko samego siebie, lecz po wydarzeniach, które go spotkały w podróży zaczyna rozumieć, co znaczy tęsknić i kochać. Królik zmienia życie wielu ludzi i rozumie, że zawsze trzeba mieć nadzieję, że musi być ważne, aby ktoś cię kochał, abyś sam pokochał.
Uczniowie cieszyli się, że mieli ciekawe popołudnie, spędzone z rodzicami, z rodziną.
Alina Pietkiewicz
Pamokų laikas
1 pamoka 8.30 – 9.15
2 pamoka 9.25 – 10.10
3 pamoka 10.30 – 11.15
4 pamoka 11.35 – 12.20
5 pamoka 12.40 – 13.25
6 pamoka 13.35 – 14.20
7 pamoka 14.30 – 15.15