Przedszkolacy z Rzeszy w projekcie republikańskim
„Mój wyjątkowy woreczek na zakupy”
W dniach 19-27 listopada b.r. dwie grupy przedszkolne „Motylki” i „Biedronki” ze Szkoły Podstawowej im. Św. Faustyny Kowalskiej w Rzeszy wzięły udział w krótkotrwałym projekcie ekologicznym pod tytułem “Mój wyjątkowy woreczek na zakupy”. Kuratorem republikańskiego projektu jest szkoła-przedszkole „Volungėlė” z Kłajpedy. Celem tego projektu jest zmniejszanie ilości odpadów na Litwie oraz w całej Europie. Nawołuje on do racjolnego używania woreczków foliowych i do oszczędzania zasobów naturalnych.
W tym celu wychowawczynie grup przedszkolnych nabyły bawełniane woreczki wielokrotnego użytku i rozdały je rodzicom oraz dzieciom. Zadaniem rodziców było udekorowanie wspólnie z dzieckiem woreczka na zakupy, który po zakończeniu otrzymają na własność. Projekt wywołał duże zainteresowanie. Z prostych, białych woreczków na zakupy powstały prawdziwe arcydzieła sztuki. W auli szkolnej została zorganizowana wspaniała wystawa, która będzie dostępna do obejrzenia w ciągu kilku tygodni. Dziękujemy wszystkim za aktywny udział i współpracę oraz zapraszamy wszystkich do oglądania ekspozycji wyjątkowo ciekawych prac rodziców i ich pociech.
Ślubowanie na pierwszaka
25 listopada to ważna data w życiu pierwszoklasistów naszej szkoły. Tego dnia 11 uczniów zdało swój pierwszy egzamin i zostało pasowanych na uczniów klasy pierwszej.
Od pierwszego września pierwszoklasiści wraz z innymi uczniami tworzą wielką szkolną rodzinę, w której obok praw mają także obowiązki i powinni je solidnie wypełniać. Największym obowiązkiem ucznia jest przede wszystkim pilna nauka, do której szykują nauczyciele oraz rodzice.
Uroczystość ślubowania odbyła się w auli szkolnej, która w tym dniu przybrała odświętny wygląd. Bohaterowie dnia cieszyli się widząc przybyłych rodziców.
Najpierw uczniowie klasy 1 pod kierunkiem wychowawczyni Aliny Pietkiewicz przedstawili program, w którym zaprezentowali swoje artystyczne umiejętności – śpiewali piosenki, recytowali wiersze, wykonywali różne zadania.
Następnie uczniowie zostali pasowani przez panią dyrektor Lilię Sadajską przy pomocy symbolicznego ołówka. Każdy otrzymał pamiątkową książeczkę, paszport pierwszaka oraz dyplom. Pani dyrektor wszystkim pierwszoklasistom życzyła sukcesów w nauce i jak najlepszych wyników.
Wierszem, symbolicznymi prezencikami pozdrawiali także młodsi i starsi koledzy i koleżanki.
Na zakończenie uroczystości wykonano pamiątkowe zdjęcia z rodzicami.
Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły 17 listopada
uczestniczyli w Opiekach Matki Bożej Ostrobramskiej.
UCZNIOWIE ZWIEDZAJĄ OKOLICE DRUSKIENIK
18 listopada uczniowie naszej szkoły pod opieką wychowawczyń wyruszyli na kolejną wycieczkę edukacyjną po Litwie. Celem tej podróży było zwiedzenie okolic Druskienik.
Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia zagrody Antanasa Czesnulisa, jednego z najlepszych rzeźbiarzy Dzukii, która znajduje się tylko 3 km od Druskienik. Przy wejściu do zagrody powitał nas stworzony przez autora młyn wietrzny, na którego trzech piętrach zostały zgromadzone prace artysty. W gospodarstwie, nad malowniczą rzeczką, podziwialiśmy nieskończoną ilość pięknych, pełnych życia rzeźb.
Następnie udaliśmy się do zagrody „Romnesa“, gdzie mieliśmy zajęcie edukacyjne “Wypiek sękacza“. Tu na nas czekał rozgrzany piec i pani, która opowiedziała i pokazała, jak powstaje sękacz. Każdy miał możliwość podejść do pieca i przyczynić się do powstania tego wyśmienitego wypieku.
Nie mniej wrażeń na uczniach wywarło zwiedzenie Muzeum Sękacza, gdzie znajduje się upieczony sękacz, który trafił do księgi rekordów Guinessa i jego wysokość wynosi 3 m 72cm.
Końcowym punktem wycieczki było zwiedzenie Muzeum Lasu „Girios Aidas“, gdzie obejrzeliśmy bogatą ekspozycję leśnej fauny i flory. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali opowieści przewodnika o różnych gatunkach ptaków i ssaków, które zamieszkują nasze rodzime lasy.
Pełni wrażeń i emocji wyruszyliśmy w drogę powrotną. Wycieczka dała wiele radości i jednocześnie wzbogaciła wiedzę uczniów o regionie.
Tarptautinės Tolerancijos dienos minėjimas
Lapkričio 16 dieną mūsų mokykloje buvo minima tarptautinė Tolerancijos diena. Visos mūsų mokyklos klasės – nuo penktokų iki dešimtokų kartu su dailės mokytoja mozaikos principu kūrė raides ir jomis papuošė mokyklos sieną.
Mokyklos soc. pedagogė ir psichologė pamokų metu mokiniams rodė filmukus apie toleranciją, papasakojo apie žmonių rases, religijas, amžių, pažiūras ir skirtingas nuomones.
Pobyt naszych uczniów w Poznaniu
W dniach 9-12 listopada uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Kolonii Wileńskiej, Szkoły Podstawowej im. św. Faustyny Kowalskiej w Rzeszy oraz Szkoły Podstawowej w Duksztach gościli w Poznaniu. Projekt został zrealizowany przez Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej o/Poznań.
Ogromnym przeżyciem dla naszych dzieci i młodzieży stały się występy w pierwszej części Koncertu niepodległościowego, które się odbyły 10 listopada. Organizatorami koncertu byli: Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, KZ NSZZ ,,Solidarność” UAM, Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej oraz Wydawnictwo ,,Zysk i Sp”. Koncert miał dwie edycje: najpierw młodzi artyści wystąpili dla młodzieży w auli Zespołu Szkół Handlowych, natomiast wieczorem – w pięknej auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Nasi uczniowie postarali się poprzez recytację, piosenki i tańce przedstawić uczucia patriotyczne Polaków na Litwie, którzy w sercu noszą dwie Ojczyzny: Litwę i Polskę. Licznie zgromadzona na obu koncertach publiczność poznańska bardzo ciepło i serdecznie odebrała starania naszych uczniów. Były łzy wzruszenia, gromkie brawa, słowa podzięki i uznania dla instruktorów i ich wychowanków oraz biało-czerwone kwiaty i upominki...
11 listopada wzięliśmy udział w uroczystościach z okazji Narodowego Święta Niepodległości, organizowanych przez Wojewodę Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmana. Najpierw uczestniczyliśmy we mszy św. w Farze Poznańskiej, następnie przeszliśmy w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych na Plac Wolności, gdzie odbył się ciąg dalszy uroczystości. Mieliśmy możliwość obejrzenia pokazów militarnych, pojazdów historycznych, umundurowania Wojska Wielkopolskiego z początku XX w. Na zakończenie uroczystości przywitaliśmy się z Wojewodą Wielkopolskim i zrobiliśmy zdjęcie pamiątkowe.
Resztę czasu spędziliśmy na zwiedzaniu Poznania, jednocześnie poznając tradycje świętomarcińskie. Widzieliśmy wesołe koziołki poznańskie, które bodą się codziennie o godzinie 12 na wieży Ratusza. Zostaliśmy poczęstowani ,,gęsiną na św. Marcina”, czyli pyszną zupą z gęsi, degustowaliśmy również słynne rogale marcińskie.
W imieniu wszystkich uczestników projektu chcę podziękować naszym Przyjaciołom z Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej o/Poznań na czele z prezesem Ryszardem Liminowiczem, prezesowi Akademickiego Klubu Obywatelskiego prof. dr hab. Stanisławowi Mikołajczakowi, oraz wszystkim darczyńcom, którzy przyczynili się do urzeczywistnienia tego wspaniałego projektu. Dzięki Państwu, ludziom dbającym o spuściznę narodową na Kresach, otrzymaliśmy niezwykłą lekcję patriotyzmu, a pobyt w stolicy Wielkopolski na długo zostanie w naszej pamięci.
11 LISTOPADA
11 listopada w naszej szkole odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości Polski. Uczniowie klas początkowych oraz wychowankowie grupy przedszkolnej „Motylki” przygotowali uroczysty koncert, podczas którego recytowali wiersze i śpiewali polskie pieśni ludowe. Widzowie byli niesamowicie wzruszeni i nagrodzili uczniów gromkimi brawami. W znak uczczenia święta wszyscy zebrani mieli przypięte biało-czerwone kwiaty. Po koncercie delegacja uczniów pojechała na Rossę, by oddać hołd marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, a także pełnić wartę honorową podczas apelu.
Otwarte zajęcie dla rodziców
7 listopada w grupie przedszkolnej „Biedronki” odbyło się otwarte zajęcie dla rodziców pt. „Jesienne zabawy”. Dzieci pokazały rodzicom czego się uczą i jak bawią na zajęciach. Razem z rodzicami wykonały pracę „Mój parasol”. Przybyłym rodzicom serdecznie dziękuję za mile wspólnie spędzony czas.
Pamokų laikas
1 pamoka 8.30 – 9.15
2 pamoka 9.25 – 10.10
3 pamoka 10.30 – 11.15
4 pamoka 11.35 – 12.20
5 pamoka 12.40 – 13.25
6 pamoka 13.35 – 14.20
7 pamoka 14.30 – 15.15