top of page

                                   WYCIECZKA DO MUZEUM PIENIĄDZA

 

       Przedszkolacy z grupy "Motylki" odwiedziły " Muzeum pieniądza".  Podczas pobytu w muzeum dzieciaki zapoznały się z historią pieniądza i bankowości na świecie, z litewskimi pieniędzmi i rozwojem krajowej bankowości od czasu powstania pierwszych instytucji kredytowych do dnia dzisiejszego. 

              IŠVYKA Į SMALSIŲJŲ VAIKŲ MIESTĄ -  "CURIOSITY"

 

           Lapkričio 23 diena pradinukai vietoj pamokų pasirinko edukacines pramogas ir anksti išsiruošė į edukacinę kelionę. Jų visų laukė Curiosity – miestas smalsiems vaikams, kuris yra įsikūręs Kaune. Tame mieste jie išmėgino garsų pažinimo erdvę, spalvų pažinimo erdvę, žmogaus kūno pažinimo erdvę, gamtos jėgų pažinimo erdvę, galvosūkių erdvę, emocijų pažinimo erdvę, žemės ir kosmoso pažinimo erdvę, miesto herojų erdvę, statybų ir dizaino erdvę, ūkio erdvę, maisto pažinimo erdvę.

            Visa diena buvo užimta savęs pažinime, kurį erdvė mane labiausiai sudomino, kurioje erdvėje aš jaučiuosi savas. Pakeliui namo mokiniai entuziastingai pasakojo savo draugams apie dienos įspūdžius, bei smalsiai klausė ką pasakoją jų draugai. Manau, jog kiekvienas rado sau pačiam įdomią ir tikrai verta dėmesio pažinimo erdvę, kurią artimiausioje ateityje galės pažinti ir plačiau.

 

Pradinio ugdymo lietuvių kalbos mokytoja Greta Vedzinska.

PASOWANIE NA UCZNIA

             21 listopad  był dniem wyjątkowym w naszej szkole, bowiem dzieci z klasy pierwszej zostały pełnoprawnymi uczniami. Uczniowie przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego pod okiem swojej wychowawczyni. Uczyli się dzielnie wierszy, podstaw matematyki, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób.

Na uroczystość przybyli licznie zgromadzeni goście –rodzice, dzieci z grupy przedszkolnej, koledzy z klasy 2-4.  W tak ważnym dniu nie mogło zabraknąć również pani Dyrektor, pani Wicedyrektor oraz wychowawców klas.

               Uczniowie wraz z wychowawczynią przygotowali teatrzyk kukiełkowy  pt.: „Domek pod grzybkiem”, w którym każdy pierwszoklasista z pewnością mógł odnaleźć siebie na scenie. Po części artystycznej na uczniów czekał „egzamin”. Aby przystąpić do grona społeczności szkolnej trzeba było wykazać się swoją wiedzą oraz umiejętnościami. Oj, wcale nie było łatwo! Dzieci pod kierownictwem uczniów z 10 klasy Emilii i Stasia,  przeniosły się w Krainę Mądrości, Sprawności oraz Śpiewu. Poprawność wykonania zadań oceniało jury w składzie: pani Dyrektor, pani Wicedyrektor, wychowawcy oraz oczywiście rodzice. Uczniowie klasy pierwszej pomyślnie przeszli wszystkie próby i udowodnili, że mają wiedzę, potrafią śpiewać, tańczyć i wspólnie się bawić. Po pozytywnie zdanym „egzaminie” i złożeniu przysięgi ślubowania  na pamiątkę tego ważnego wydarzenia dzieci dostały dyplomy. Na zakończenie uczniowie otrzymali małe upominki od uczniów 2-4 klasy oraz grupy przedszkolnej. Nie zabrakło również pamiątkowych zdjęć.

Był to dzień pełen emocji, wrażeń nie tylko dla samych dzieci, ale również dla ich rodzin i z całą pewnością na długo zapadnie w pamięci.

TYDZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO

 

         W dniach od 12 do 16 listopada w naszej szkole odbył się Tydzień Języka Polskiego. Koordynatorami różnorodnych działań społeczności szkolnej byli nauczyciele – poloniści Lilia Ogint i Justyna Brejwie, pani od historii Helena Piórko oraz pani od muzyki Edyta Staniulioniene.

          W poniedziałek odbył się dzień nauczania nietradycyjnego pt. ,,A to Polska właśnie”, podczas którego uczniowie klas 5-10 w atrakcyjny sposób zapoznawali się z kulturą, historią, geografią Polski, jak również wielkimi Polakami.

        We wtorek panie Justyna Brejwie i Helena Piórko przeprowadziły w kl. 9-10 ciekawą lekcję zintegrowaną o zapożyczeniach wyrazowych, podczas której uczniowie doskonalili swą wiedzę z jęz. polskiego, angielskiego i historii.

          We środę odbyła się uroczystość, poświęcona 100 –leciu odzyskania niepodległości przez Polskę, która się składała z 2 części. Najpierw był zaprezentowany dla wspólnoty szkolnej projekt międzynarodowy ,,Patriotyczne impresje”. Koordynator szkolny projektu Lilia Ogint oraz liderzy opowiedzieli o pracy nad projektem, która trwała cały rok, jak również o podsumowaniu  projektu w Częstochowie. Następnie odbył się koncert, podczas którego dzieci z grup przedszkolnych, uczniowie klas młodszych i starszych recytowali piękne wiersze o Polsce, zaśpiewali piosenki patriotyczne. Uczniowie wystąpili również w Ośrodku Wielofunkcyjnym w Korwiu dla wspólnoty lokalnej.

         Na pisanie ,,Wielkiego dyktanda” we czwartek  przybyli uczniowie klas 5-10. Bardzo trudne dyktando najlepiej napisała uczennica klasy 9 Dorota Andrzejewska. Uczniowie klasy 10 Emilia Grudzińska oraz Stanisław Jakutis bronili honoru szkoły w konkursie rejonowym ,,Kocham Cię, Polsko”, który się odbył w Gimnazjum im. F. Ruszczyca w Rudominie. Gratulujemy Stanisławowi, który został laureatem tego konkursu.

         W piątek odbyło się czytanie ,,Przedwiośnia” S. Żeromskiego oraz podsumowanie wyników Tygodnia i wręczenie nagród dla najlepszych.

Lilia Ogint

DZIEŃ TOLERANCJI 

         16 listopada  w naszej szkole obchodzony był Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Akcja, w którą włączyli się uczniowie klas 1-10, miała za zadanie zachęcić do skutecznego przeciwdziałania brakowi tolerancji i przypomnieć, jak ważny jest szacunek w stosunku do drugiego człowieka. Z tej okazji uczniowie wszystkich klas wykonali klucze, które są symbolem tolerancji.

PODSUMOWANIE PROJEKTU MIĘDZYNARODOWEGO 

,,PATRIOTYCZNE IMPRESJE”

 

            3 listopada 6-osobowa grupa uczniów wraz z dyrektor szkoły Lilią Sadajską oraz koordynator projektu Lilią Ogint wyjechała do Częstochowy na podsumowanie projektu „Patriotyczne Impresje”.


Za datę odzyskania niepodległości przez Polskę uznaje się datę 11 listopada, ale, jak się okazało, na Jasną Górę wolność przyszła już 4 listopada 1918 roku, albowiem w tym właśnie dniu porucznik Artur Wiśniewski, legionista I Brygady Legionów Polskich, wprowadził żołnierzy polskich na Jasną Górę, którzy to wywiesili na wieży biało-czerwoną flagę. Grupa uczniów i nauczycieli polskich szkół na Litwie miała zaszczyt być uczestnikami projektu „Nie chciejcie wolności, która Was nic nie kosztuje“ (kardynał S. Wyszyński).

             4 listopada z rana uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej z udziałem pocztów sztandarowych, której przewodniczył Metropolita Częstochowski ks. abp Wacław Depo. Następnie byliśmy świadkami wkroczenia uroczystego korowodu w rytmie poloneza na Błoniach Jasnogórskich. Uroczyście wniesiono tu, a następnie wywieszono na wieży jasnogórskiej 100-metrową biało-czerwoną flagę, dar Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Byliśmy uczestnikami pikniku patriotycznego na Jasnej Górze, podczas którego było wystawione przedstawienie o wydarzeniach 4 listopada 1918 roku, zapalono ognisko wolności, można było poczęstować się zupą grochową. Dołączyliśmy się do śpiewania piosenek patriotycznych.

              Po południu mieliśmy okazję wysłuchać oratorium o kard. Stefanie Wyszyńskim „Per Mariam Soli Deo” w Bazylice Jasnogórskiej, po czym byliśmy świadkami iluminacji wieży jasnogórskiej, która rozbłysła w narodowych barwach. Natomiast wieczorem uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim w Kaplicy Matki Bożej.

 Oprócz tego mieliśmy niezapomniane spotkanie z „tańczącym i śpiewającym“ biskupem księdzem Antonim Długoszem, znanym, między innymi, z telewizyjnego programu katolickiego dla dzieci „Ziarno“. Cała nasza prawie 50-osobowa grupa tańczyła i śpiewała wraz z biskupem przez prawie godzinę - słowami nie da się opisać spotkania z tą charyzmatyczną osobą.
               5 listopada zawitaliśmy w murach szkoły partnerskiej - Szkoły Podstawowej im. kapitana Teligi w poraju. Przywitała nas dyrektor tej szkoły Pani Danuta Służałek – Jaworska oraz koordynator projektu i opiekun grupy liderów Pani Monika Leszczyńska. W szkole mieliśmy ciekawe zajęcia. Wzięliśmy udział w debatach na temat ,,Czy łatwo (niełatwo) być patriotą we współczesnym świecie?”pierwsza grupa broniła tezy, że łatwo być patriotą. Wystarczy kochać swój kraj, uczciwie pracować dla niego, troszczyć o ludzi potrzebujących, dbać o ekologię otaczającego środowiska, pielęgnować groby przodków. Mówiliśmy, że patriotą jest ten, kto obchodzi święta narodowe, zna symbole narodowe. Druga grupa broniła pozycji, że wcale nie jest łatwo być patriotą , szczególnie we współczesnym świecie. Np.:  ludzie często nie są zadowoleni z sytuacji gospodarczej swego kraju, możliwości na zrobienie kariery zawodowej, dlatego go opuszczają, jadą za granicę w poszukiwaniu lepszych warunków, nie chcą nieraz wracać do ojczyzny.

                 Po debatach wszyscy uczestnicy projektu zostawili na pamiątkę swoje odciski rąk w kolorach biało-czerwonym. Wykonaliśmy też wspólne zdjęcia, obcowaliśmy z naszymi przyjaciółmi z Poraju.

 Po południu zaś nastąpiło uroczyste podsumowanie projektu „Patriotyczne Impresje“, które odbyło się w szkole w Częstochowie. Spotkali się tu przedstawiciele 6 szkół z rej. wileńskiego i solecznickiego oraz 6 szkół z Częstochowy i okolic. Podczas uroczystości zostały zaprezentowane prace poszczególnych grup z Polski i Litwy, między innymi, można było podziwiać wystawę replik zdjęć z okresu 1914-1918 r., które każda ze szkół wykonała wiosną, rysunki na płótnie, śpiewać piosenki patriotyczne, podziwiać występ Orkiestry Dętej z Mykanowa oraz tańce i pieśni Zespołu Folklorystycznego „Wrzosowianie“. Uczestniczyliśmy również w takich zajęciach, jak gra dydaktyczno-historyczna, życzenia dla Niepodległej na zaprojektowanych kartkach, nauka elementów tańca, zajęcia w mydlarni. Program był bardzo bogaty i ciekawy.

              Projekt, chociaż był bardzo pracochłonny, to również okazał się niezwykle ciekawym przedsięwzięciem, dzięki któremu pogłębiliśmy nasze wiadomości z historii Polski, zapoznaliśmy się z uczniami i nauczycielami z Polski, przeżyliśmy niezapomniane chwile w Częstochowie. Jesteśmy zaszczyceni i dumni z tego, że właśnie tu, w Częstochowie, wzięliśmy udział w obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Lilia Ogint

      Pamokų laikas

1 pamoka  8.30  – 9.15
2 pamoka  9.25  – 10.10
3 pamoka 10.30 – 11.15
4 pamoka 11.35 – 12.20
5 pamoka 12.40 – 13.25
6 pamoka 13.35 – 14.20
7 pamoka 14.30 – 15.15

  • Facebook
bottom of page