top of page
plansza_informacyjna_2_2023.png

Śladami św. Faustyny Kowalskiej w Warszawie

       ,,Święta Faustyna Kowalska bliska każdemu sercu” – to nazwa projektu międzyprzedmiotowego, który był realizowany w tym roku w naszej szkole. Miał na celu głębsze poznanie życia i osobowości Apostołki Miłosierdzia Bożego, Patronki naszej szkoły. Na lekcjach religii i języka polskiego uczniowie przygotowywali prezentacje multimedialne, gazetki ścienne o Świętej, analizowali cytaty z ,,Dzienniczka”, poznawali miejsca związane ze św. Faustyną w Wilnie i w różnych miastach Polski.

       5 października jak co roku obchodziliśmy Dzień Patronki szkoły. Tego dnia wzięliśmy udział we Mszy św. w kościele w Rzeszy. Starszacy przekazywali swą wiedzę o św. Faustynie Kowalskiej uczniom klas młodszych. Ci ostatni z ogromnym zaangażowaniem tworzyli laurki dla naszej Patronki i ćwiczyli piosenkę ,,Faustyna przypomina”. Prawdziwym uwieńczeniem święta było zawieszenie nowego obrazu św. Faustyny, który namalowała uzdolniona plastycznie uczennica naszej szkoły Adela Orłowska.

       30 listopada grupa uczniów i nauczycieli wyruszyła śladami naszej Patronki do Warszawy. Pierwszy dzień naszego pobytu rozpoczęliśmy od zwiedzania klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy ul Żytniej. Z ogromnym przejęciem słuchaliśmy prelekcji naszego przewodnika – siostry Wiktorii, która opowiedziała wiele ciekawych szczegółów z życia św. Faustyny w tym klasztorze i nie tylko, jak również o historii klasztoru i kaplicy. Obdarowani ,,kartą kredytową do Nieba”, czyli obrazkami z wizerunkiem Świętej i tekstem Koronki do Miłosierdzia Bożego, miłe spotkanie zakończyliśmy wspólnym odmówieniem tej modlitwy w osobistych intencjach. Oddaliśmy cześć relikwiom Świętej w kaplicy klasztornej. Następnie udaliśmy się do pobliskiego Sanktuarium pw. Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny. W prezbiterium w centralnym miejscu jest umieszczony obraz Jezusa Miłosiernego ,,Jezu, ufam Tobie” autorstwa Janusza Antosza, zaś po obu stronach polichromie św. Faustyny i św. Jana Pawła II.

      Po krótkiej modlitwie w kościele udaliśmy się na Starówkę, gdzie mieliśmy żywą lekcję historii. Zwiedziliśmy Zamek Królewski, spacerowaliśmy uliczkami warszawskimi, słuchając opowiadań przewodnika o królach Zygmuncie III Wazie Stanisławie Auguście Poniatowskim, o Katedrze, o Barbakanie, o Syrence warszawskiej, o Pomniku Małego Powstańca, o znaku Polski Walczącej, o ławeczkach Chopina i wielu innych rzeczach.

       Wieczorem podziwialiśmy piękne instalacje i interaktywne elementy w Królewskim Ogrodzie Światła w Wilanowie. Następnego dnia zwiedzaliśmy Centrum Naukowe ,,Kopernik”, jedno z najpopularniejszych kompleksów interaktywnych w Polsce. Szczególnie uczniom przypadła do gusty Strefa Eksperymentowania, w której można z bliska zaobserwować różne zjawiska fizyczne, lepiej poznać swoje zmysły.

       Pielgrzymka – wycieczka do Warszawy dostarczyła wielu doznań duchowych, dała nam dużo radości, niezapomnianych wrażeń oraz wiedzy. Za to wszystko pragniemy podziękować Stowarzyszeniu ,,Wspólnota Polska”, Instytutowi Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz rodzicom naszej szkoły.  

                                                                                                                                    Lilia Ogint

                24 listopada uczniowie pierwszych klas naszej szkoły mieli przepiękne Święto, a mianowicie „Pasowanie na ucznia”. W tym wyjątkowym dniu uczniowie obu klas złożyli ślubowanie i stali się „prawdziwymi” pierwszakami. Dzieciaki wykazały się zdolnościami artystycznymi, wokalnymi oraz zatańczyły przepiękne tańce. Dzieci klas pierwszych wykazały się dobrą znajomością panujących zasad w szkole, których uczyły się od 1 września. W tej chwili nasi najmłodsi stali się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej, zaś na dalsze lata życzymy im powodzenia w nauce, mnóstwa przyjaciół oraz przeogromnej motywacji do sięgania wiedzy. Pani dyrektor i wicedyrektorka przyjęły uczniów do grona szkolnego wręczając dyplomy, medale i konstytucję dziecka. Nie obyło się też bez upominków od starszych kolegów i koleżanek oraz pamiątkowych zdjęć. Na zakończenie uczniowie wraz z rodzicami udali się na słodki poczęstunek.

Wszystkim pierwszakom życzymy, aby ten dzień pozostał w ich pamięci jako wielkie przeżycie i niezapomniana, radosna chwila.

Dziękujemy administracji i rodzicom za współpracę.

                                                                                                                            Wychowawczynie

BON PIERWSZAKA- 2023

Załącznik-nr-7-plakat_budzet_panstwa (1).jpg

,,Szkoła do hymnu” 2023 – podsumowanie akcji

            W podzięce za udział w akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki przesyłamy Państwu dyplom upamiętniający to wydarzenie.

Do tegorocznej edycji „Szkoła do hymnu”, za pośrednictwem ORPEG, zgłosiło się 488 szkół z całego świata, w tym 311 szkół społecznych, 66 szkół przy placówkach dyplomatycznych, 111 szkół w systemie oświaty kraju zamieszkania.

dyplom.jpg

                  W tym tygodniu nasza szkoła dołączyła się do inicjatywy obchodów Dnia Tolerancji. W każdej klasie pani psycholog przeprowadziła zajęcia na temat tolerancji i życzliwości. Na lekcjach technologii uczniowie klas 5-10 tworzyli piękne lampiony, które w tym roku są symbolem Dnia Tolerancji. Dekoracje zostały zawieszone na drzewie przy szkole.

TYDZIEŃ TOLERANCJI

„Tolerancja właśnie to znaczy,

Że szanujemy każdego,

Mimo, że wygląda,

Myśli i robi inaczej.”

(A.A.Bednarek)

             Międzynarodowy Dzień Tolerancji, obchodzony corocznie 16 listopada, jest dobrą okazją dla rozmów i przemyśleń na temat inności oraz akceptowania i poszanowania odmienności. W ciągu całego tygodnia w grupach przedszkolnych odbywały się różnorodne zajęcia, których celem było kształtowanie u dzieci prawidłowych postaw społecznych w stosunku do otaczających ludzi. Przedszkolaki nie tylko omawiały obejrzane filmiki i wysłuchane opowiadania o tolerancji, analizowały historyjki obrazkowe, zastanawiały się i dyskutowały, ale również poprzez odpowiednio dobrane zabawy uczyły się poszanowania innych. Obejrzały również inscenizację teatralną na podstawie opowiadania „Smok Josh”, którą przedstawiły panie wychowawczynie. Bohaterem inscenizacji był Jeż, który na początku nie był tolerancyjny i chciał się bawić tylko z jeżami, ale na końcu zmienił swoją postawę, gdyż zobaczył, że przez to jest sam. Dzieci z przejęciem śledziły losy głównych bohaterów, a po obejrzeniu chętnie dyskutowały na temat treści przedstawienia, ucząc się jednocześnie co to jest tolerancja i jak ważna jest umiejętność akceptowania inności drugiego człowieka i wzajemnego okazywania sobie szacunku.

Dzieci także uczyły się współpracy i na praktyce przekonały się, że wspólnie mogą stworzyć coś pięknego – starszacy wspólnie z maluchami, wykorzystując ponownie surowce wtórne (plastikowe wiaderka) oraz dary przyrody (szyszki, żołędzie, kasztany, liście), wykonały tegoroczny symbol tolerancji – lampion. Wszystkie prace zostały zawieszone na podwórku przedszkolnym. Piękna instalacja świetlna rozjaśniła jesienny mrok niosąc nadzieję na lepsze jutro, gdyż światło kojarzy się nam z nadzieją i dobrem, z czymś przyjemnym i pozytywnym.

Wierzymy, że zajęcia pomogły dzieciom zrozumieć, że akceptacja i szacunek pozwala dostrzec to, co w nas najbardziej wartościowe. Dzięki temu, że jesteśmy różni świat jest taki fascynujący!

Anżelika Andrzejewska, Bożena Petrukanec

Wycieczka edukacyjna do Wilna

           W dniu 16 listopada, w Międzynarodowy Dzień Tolerancji, uczniowie klasy 1- 4 wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Wilna. Na początku udali się do Wileńskiego Teatru Kameralnego, w którym aktorzy zaprosili nas do magicznego świata baśni. Aktorzy Wileńskiego Teatru Kameralnego przedstawili przygodę dwójki nierozłącznych przyjaciół – Kaspariuka i Zepuka w spektaklu przygodowym „Plėšikas Hocenplocas 2”. W nim spotykają się dawno widziani i tęsknieni bohaterowie książek Otfryda Proislera „The Robber Hocenplocas”. W magicznym lesie chłopcy spotkają nie tylko legendarnego sympatycznego rabusia Hotsenploca, ale także jego starego przyjaciela, złego czarodzieja Petroziliusa Tswakelmana. Czy Kaspariukowi i Zepukowi uda się pokrzyżować plany? A może magiczną pomocną dłonią jest tak naprawdę wróżka Amarille? A co starszy strażnik Dimpfelmozer robi w lesie? Na te wszystkie pytania uczniowie otrzymali odpowiedź po spektaklu. Zauroczeni tym spektaklem uczniowie dzielili się wrażeniami, jadąc do ogrodu zoologicznego „Zoopark” w Wilnie, gdzie można było nie tylko dobrze się bawić, ale także miło spędzić czas. Podczas wycieczki zwiedziliśmy świat zwierzęcy Ameryki Południowej i Północnej, Azji, Afryki, a nawet Australii, regionów Europy. Nakarmiliśmy kolorowe ryby w akwarium, weszliśmy do jaskini nietoperzy, zobaczyliśmy, jak wędrują niegrzeczne lemury z Madagaskaru, dowiedzieliśmy się, że Ameryka Południowa jest domem dla wielu pięknych i ciekawych małp, Afryka – surykatki, stepy Ameryki Północnej patrzą na was w zamyśleniu, a po nich szperają preriowe pieski. Wiele emocji sprawiło karmienie małych, puszystych króliczków. Uczniowie samodzielnie karmili specjalną karmą prosto z dłoni.

Po wycieczce dzieci długo omawiały swoje wrażenia. Wycieczka dała nam radość wiedzy, pozytywne emocje, zaspokoiła naszą ciekawość i zachęciła do jeszcze większej miłości i troski o zwierzęta. Pełni nowych wrażeń, trochę zmęczeni, ale w dobrych humorach, szczęśliwie wróciliśmy do szkoły.

Bożena Geglis

          Lapkričio 16 d. 7 klasės mokiniai lydimi auklėtojos dalyvavo ekologiniame iššūkyje - interaktyviame edukaciniame užsiėmime, kuriame susipynė mokslas, menas ir kultūra. Nagrinėjo svarbias temas: - ozono sluoksnio plonėjimą; - šiltnamio efekto susidarymą; - plastiko atliekų mažinimą. Visi buvo supažindinti su saugumo taisyklėmis, mokiniai naudojo apsauginius akinius. Apžiūrėjo laboratoriją bei susipažino su tikrais cheminiais indais, pasiaiškino jų paskirtį, įvardijo jų pavadinimus. Visi pamatė ir eksperimentavo su įvairiomis cheminėmis medžiagomis. Mokytojas demonstravo, o mokiniai eksperimentavo. Visi norintys turėjo galimybę palaikyti ugnį rankose.

          Wizualizacja na lekcji języka polskiego. Projektowanie okładki noweli pozytywistycznej( 10 kl.). Język polski – L.Ogint, informatyka – A.Czerniawska.

                  W dniach 6-10 listopada w naszej szkole został zorganizowany Tydzień Języka Polskiego . W tych dniach odbyło się wiele przedsięwzięć: akcja „Szkoła do hymnu”, konkurs klasowy „Co wiem o Polsce?”, zajęcia “Polskie symbole narodowe”, “Myślenie wizualne na lekcjach jęz. polskiego”, akcja “Warte zapamiętania”. W środę klasa 9 udała się na zajęcie edukacyjne do Muzeum im. A. Mickiewicza.

Uczniowie klasy 10 wraz z nauczycielami wzięli udział w Narodowym Czytaniu, podczas którego odbyło się wspólne czytanie fragmentów powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Także klasy 9-10 miały okazję wybrać się do kina na film “Raport Pileckiego”. Klasy 1- 4 miały zajęcie zintegrowane „Poznajemy Polskę”.

                  11 listopada to święto wszystkich Polaków , więc wszyscy powinniśmy składać i przyjmować z tej okazji serdeczne życzenia. Niech każdy dzień przynosi spokój i radość. Niech dopisuje nam zdrowie, a wielkie ideały naszych przodków, którzy bronili niepodległości, przyświecają nam na co dzień.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystego apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski. 

                 Nasza szkoła wzięła udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki(Polska) „Szkoła do hymnu”.  Podobnie jak w ubiegłych latach wspólnie odśpiewaliśmy hymn przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11.

11 listopada- Narodowe Święto Niepodległości

„Jedenastego listopada

uczcić wielkie święto nam wypada.

Polska znów stworzyła jedność,

​odzyskała niepodległość.”

                 Pielęgnując tradycje polskie w przededniu tego święta dzieci grup przedszkolnych obchodziły rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Mali patrioci słowem i piosenką oddali szacunek symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo oraz miłości do Ojczyzny. Dzieci recytowały wiersz "Katechizm polskiego dziecka", oglądały film edukacyjny "Polskie symbole narodowe", wykonywały pracę plastyczną: łańcuszek w kolorach biało - czerwonych, śpiewały piosenki patriotyczne.

              Przedszkolaki ze wszystkich grup z dumą prezentowały przypięte biało – czerwone kotyliony podczas uroczystego śpiewania hymnu. W ustach kolejnego pokolenia uroczyście zabrzmiały słowa tak bardzo znane, lecz wymowne: “Kto ty jesteś? Polak mały’’.

Uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości miała na celu rozwijanie wśród wychowanków poczucia przynależności narodowej, pielęgnowanie polskiej kultury i tradycji. Jednocześnie była pouczającą lekcją historii i patriotyzmu.

              9 listopada odbyły się krajowe eliminacje Konkursu Recytatorskiego im. A. Mickiewicza „Kresy 2023”, w których wzięli udział Marcin Mieczkowski (9 kl.) i Amelia Kozakovaitė (5 kl.).

Gratulujemy Amelii Kozakovaitė, która została laureatką konkursu i trafiła do grona zwycięzców!

                 W ramach realizacji wspólnego projektu ze Wspólnotą Rzeszańską pt.,, Kwitnąca Rzesza" uczniowie, rodzice oraz nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w akcji sadzenia cebulek tulipanów.

Palą się znicze...

Przypominają,

Że ktoś odchodzi,

Inni zostają.

Pośród cmentarzy

Cichych uliczek

Jak wierna pamięć -

Palą się znicze...

​ Ryszard Przymus "Znicze"

            Dnia 23 października, przed Świętem Zmarłych klasy 5-10 wraz z wychowawcami wyruszyli na tradycyjne sprzątanie cmentarzu w Rzeszy. Po sprzątaniu przyszedł czas na zapalenie zniczy. W chwili zadumy zapalono znicze na opuszczonych grobach.

      Pamokų laikas

1 pamoka  8.30  – 9.15
2 pamoka  9.25  – 10.10
3 pamoka 10.30 – 11.15
4 pamoka 11.35 – 12.20
5 pamoka 12.40 – 13.25
6 pamoka 13.35 – 14.20
7 pamoka 14.30 – 15.15

  • Facebook
bottom of page