ŚLUBOWANIE 1 KLASY
20 listopada, nastąpił długo oczekiwany dzień - "Ślubowanie 1 klasy". Na uroczystośc przybyli goście: dyrekcja szkoły, rodzice, uczniowie klas 2-4 i grupa przedszkolna „Motylki”. Trzynastu pierwszoklasistów pięknie się uszeregowało na scenie. Z ogromną tremą, z przejęciem, z całego serca dzieci deklamowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły tańce. Chętnie odpowiadały na pytania wróżki i wykonywały zadania zręcznościowe, rozwiązywały zagadki. Emocji było co niemiara u dzieci i rodziców.
Gdy uczniowie wykazali się swoimi umiejętnościami i wiedzą pani dyrektor Lilija Sadajska uroczyście wręczyła uczniom dyplomy, które potwierdzały, że pierwszaki są przyjęci w poczet uczniów szkoły, paszport pierwszaka i pamiątkowe książeczki.
Przedszkolaki i uczniowie klas 2-4 również mieli prezenty i złożyli życzenia swoim kolegom. Szczęśliwi pierwszacy z dumą trzymali prezenty, a rodzice byli zadowoleni ze swoich pociech. Jako prezent od rodziców, uczniowie mieli bajkę „Syrenka Arielka”, którą przedstawił polski teatr z Krakowa. Miłym uwieńczeniem uroczystości był słodki poczęstunek z herbatką.
Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów i jak najlepszych wyników w nauce.
Uczniowie poznali okolice Onikszt
17 listopada, uczniowie klas 2-10 naszej szkoły mieli krajoznawczą wycieczkę do Onikszt. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia Muzeum Kolei Wąskotorowej. Od przewodnika dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat litewskiej stacji kolejowej. Dużą atrakcją dla wszystkich był „siaurukas“, czyli jedyna na Litwie działająca do dnia dzisiejszego kolejka wąskotorowa. Teraz już wiemy, że „siaurukas“działał aż do roku 1999, a dziś służy wyłącznie jako atrakcja turystyczna. W Muzeum Kolei Wąskotorowej mieliśmy okazję obejrzeć parowóz oraz wagony pasażerskie, także mieliśmy możliwość wejścia do niemal wszystkich eksponatów - można więc było, choć przez chwilkę, przeistoczyć się w maszynistę parowozu albo pasażera. Nie brakowało też chętnych do przejażdżki dreziną ręczną.
Kolejną atrakcją dla wszystkich było zjeżdżanie z góry Kalita na saneczkach, na letniej trasie saneczkarskiej oraz wejście na wieżę kościoła św. Mateusza Ewangelisty, by obejrzeć miasteczko z lotu ptaka.
Po zwiedzeniu kościoła udaliśmy się do wsi Niuronys, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Konia, pracownie tkactwa, ceramiki, kowali.
Z Oniksztami związane są imiona wielu wybitnych litewskich osobowości. W okolicach Onikszt urodził się znany litewski pisarz Jonas Biliunas, więc udaliśmy się do domu poety, gdzie usłyszeliśmy ciekawe opowiadanie o jego życiu i twórczości.
Po zwiedzeniu Onikszt wyruszyliśmy na południowy zachód miasta, gdzie znajduje się olbrzymi głaz - Puntukas, drugi pod względem wielkości na Litwie. Jedną z jego krawędzi zdobią odbicia lotników Dariusa i Girenasa. Następnie poszliśmy w głąb Borku Oniksztyńskiego, gdzie na nas czekała największa i ostatnia atrakcja tego dnia. Był to spacer słynną ścieżką wśród koron drzew - ,,Lajų takas“.
Pełni wrażeń i emocji wyruszyliśmy w drogę powrotną. Sądzimy, że wycieczka wzbogaciła wiedzę uczniów o regionie, pokazała piękno i różnorodność krajobrazu litewskiego.
Tolerancja i przyjaźń w ławce szkolnej
Uczenie tolerancji jest ważne, ponieważ umiejętność akceptowania różnic daje więcej możliwości w edukacji, biznesie i wielu innych aspektach życia. Czynnikiem wspomagającym sukces w dzisiejszym świecie jest umiejętność rozumienia i doceniania różnic. Już od najmłodszych lat należy kształtować u dzieci postawę akceptacji nie tylko dla osób chorych, ale również i dla tych, które różnią się od innych wyglądem, zachowaniem czy kolorem skóry.
A więc 13 listopada uczniowie 1-4 klasy pod kierownictwem swych pań świętowali Światowy Dzień Tolerancji. Święto tolerancji ustanowione w 1995 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ obchodzone jest corocznie 16 listopada. Hasłem przewodnim tego dnia było zdanie „Wszyscy jesteśmy wyjątkowi”.
Na początku wiele radości dla dzieci sprawił spektakl teatru z Kowna pt. „ Kret Zigmas podróżuje po świecie”. Spektakl przedstawił nie tylko tradycje, obyczaje różnych krajów , ale również poucza, że należy doceniać to, co mamy .
Po obejrzeniu spektaklu uczniowie na podstawie prezentacji multimedialnej poznali znaczenie słowa tolerancja, próbowali definiować to pojęcie na swój sposób, wspólnie układali wyrazy do hasła przyjaciel, wypisywali skojarzenia ze słowem przyjaźń. Wykonywali różne kartkówki, układali przysłowia z rozsypanki wyrazowej, zapisywali swoje zalety i wady. Oglądali pouczające kreskówki o tolerancji i przyjaźni.
Następnie wspaniale się bawili w różne zabawy integracyjne: tworzyły „pajęczynę przyjaźni” utrwalając, cechy prawdziwego przyjaciela. I jeszcze na nich czekała atrakcyjna praca twórcza, która polegała na pracy w zespołach. Uczniowie 4 klasy wykonali techniką kolażu mapę z kontynentami, inni zaś wycinali sylwetki ludzi różnego koloru. Podsumowaniem naszego dnia było przyklejanie wyciętych dłoni z nadpisem „Jestem tolerancyjny” na drzewku „Tolerancji”. Przy tym uczniowie chętnie się wypowiadali na temat zajęć, co najbardziej się spodobało, oceniali swoją pracę. Kamila Michałowskitie powiedziała: „Najbardziej ją ucieszyło to , że w tym dniu nikt nikogo nie skrzywdził, był tolerancyjnym i koleżeńskim.”
Lekcja patriotyzmu
11 listopada dla nas, Polaków, to jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Właśnie wtedy obchodzimy Święto Niepodległości Polski. Już od samego rana sala szkoły zgromadziła dzieci grup przedszkolnych, uczni, nauczycieli, a także administrację na okolicznościową uroczystość. Wszystkich zebranych przywitała pieśń patriotyczna i hymn Polski. Dzieci z grup przedszkolnych i uczniowie klas 1-4 mieli przypięte do ubrań biało-czerwone serduszka. Uroczystość rozpoczęła się króciutką prezentacją o narodowych symbolach Polski. Dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Chór szkolny pod kierownictwem Edyty Staniulionienė wykonał piękne polskie piosenki. Obchody Święta Niepodległości Polski zakończyły się zabawami ludowymi. Natomiast uczniowie klasy 9 tradycyjnie udali się tego dnia na cmentarz na Rossie, gdzie Święto Niepodległości uczcili przy Mauzoleum Matki i Serca Syna.
Pamokų laikas
1 pamoka 8.30 – 9.15
2 pamoka 9.25 – 10.10
3 pamoka 10.30 – 11.15
4 pamoka 11.35 – 12.20
5 pamoka 12.40 – 13.25
6 pamoka 13.35 – 14.20
7 pamoka 14.30 – 15.15