top of page

                                                                    Droga Krzyżowa

                      26 maja społeczność naszej szkoły wzięła udział w corocznej Drodze Krzyżowej. Korzystając z pięknej pogody wybraliśmy się na naszą Kalwarię Wileńską, by w zadumie i refleksji posłuchać rozważań Męki Chrystusa, czytanych przez uczniów naszej szkoły. Każdy miał swoją intencję, z którą szedł na Drogę Krzyżową, ale wszyscy wspólnie modliliśmy się o pomyślność naszej szkoły i całej społeczności. Młodzież i dzieci wytrwale i mężnie nieśli krzyż,  pod przewodnictwem siostry Heleny sławili Boga w  śpiewie.

                       Św. Faustyna Kowalska miała nas w swej opiece, bo po odbyciu Drogi Krzyżowej nikt nie czuł zmęczenia, a u każdego na twarzy był uśmiech satysfakcji. Po Drodze  Krzyżowej wzięliśmy udział we mszy św., którą celebrował ksiądz Marek Butkiewicz. 

SPOTKANIE Z PRZYRODĄ

                    20 maja uczniowie klas początkowych i klasy 6 wraz ze swymi paniami wyruszyli w podróż do ignalińskiego rejonu, by odwiedzić „Ptasią zagrodę”. Uczniowe nie mogli się doczekać, kiedy nareszcie wyruszymy. Droga do celu minęła szybko. Dzieciaki przez okna autokaru oglądały malownicze krajobrazy naszej ślicznej Ojczyzny (przyrody).
                  Na miejscu czekała na nas prześliczna pani sowa. Zaprosiła nas do zagrody, opowiedziała o sobie, a ponieważ sowy we dnie śpią, odfrunęła spać, a nami zaopiekowała się gospodyni zagrody. Przywitała nas z pełnym koszem przeróżnych jajek (kurze, indycze, gęsie i przepiórcze). Opowiedziała o zagrodzie, czym się tu zajmują, zadawała dzieciom zagadki i za poprawną odpowiedź wręczała bajkowe piórko. Wszyscy wspólnie na ognisku smażyliśmy jajecznicę, która się nazywała „Oko pirata” . Jajecznica bardzo wszystkim smakowała. Chwilę później gospodyni zaprosiła na deser: ziołową herbatkę i ciastka. Po wypiciu herbatki pisaliśmy prawdziwym ptasim piórem. Każde dziecko i panie miały na kartce zaszyfrować swoje marzenie. Te listy zostawiliśmy w dużym gnieździe, gdzie przylatuje najwspanialszy ptak świata i spełnia wszystkie marzenia.
                  Zwiedziliśmy całą zagrodę, gdzie spotkaliśmy bardzo dużo różnego ptactwa (kury, gęsi, indyki, przepiórki, bażanty, pawie, kaczki, sowy, strusie), a także koziołki, króliki, osła, kucyki, owce. Dzieciaki z przyjemnością karmiły zwierzęta, gładziły je. Na pamiątkę dzieciaki nabyły upominki i pod ogromnym wrażeniem wracały do domu. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do muzeum młotków, gdzie pan bardzo ciekawie opowiadał o muzeum i jego powstaniu. Pokazał przeróżne młotki, wyjaśnił, do czego służą i jakie mogą być. Muzeum liczy 600 młotków.

                                                                     Zadowoleni i szczęśliwi wróciliśmy do domu.

DZIEŃ RODZINY

 

 

                Z nikim nie jest tak beztrosko i radośnie, jak z rodzicami. Z mamą i tatą można przemierzać świat i odkrywać nowe horyzonty. Nikt też lepiej nie pocieszy w chwilach smutku i nie przegoni strachów przed snem. Rodzice są najlepszymi powiernikami sekretów i przyjaciółmi dla swych pociech, niezastąpionymi w każdej sytuacji. Za miłość i opiekę  uczniowie klas początkowych dziękowali swym mamusiom i tatusiom 18 maja, podczas uroczystego Dnia Rodziny.

                 Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Lilija Sadajska, serdecznie witając  przybyłych rodziców. Także podziękowała za cały rok owocnej współpracy, wręczając szczególnie zaangażowanym rodzicom dyplomy. Po czym pełni zapału i zaangażowania  uczniowie deklamowali wierszyki, wyśpiewali z serca piosenki, przedstawili inscenizacje „Na łące”, „Koziołki”oraz zatańczyli przygotowane układy taneczne.  Zaprezentowany program  artystyczny u wielu mam wywołał uśmiech, a czasem nawet łzy autentycznego wzruszenia. Zrobione z miłością  upominki i  laurki z życzeniami, wręczone po występie oraz szczery uścisk ukochanej mamy i taty były wyrazem głębokiej miłości i podziękowania za to, że są, że kochają, i że są najlepsi na całym świecie.

                Po występie rodzice dla swoich pociech mieli niespodziankę, na szkolnym boisku urządzili prawdziwy  „Rodzinny piknik”, na którym nie zabrakło kiełbasek, słodyczy i innych przysmaków. Mama i tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Mama i tata to pierwsze słowa każdego dziecka. Dla małego dziecka rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu, należy więc dbać, troszczyć się i pielęgnować więź między dzieckiem a rodzicem. Dlatego  co roku w naszej szkole będziemy organizować takie święto, której  atmosfera była napewno podniosła i niezwykle rodzinna.

Zdrowy i bezpieczny przedszkolak

 

„ Zdrowie to:

nie dar niebios zesłany raz na zawsze,

–  nad zdrowiem trzeba pracować

i praca ta ma charakter pedagogiczny”                                                      

wg. M. Demela

 

        Słowa profesora M. Demela były mottem projektu edukacji pozdrowotnej „Zdrowy i bezpieczny przedszkolak”, który był realizowany w Szkole Podstawowej  im. św. Faustyny Kowalskiej w Rzeszy, w grupie przedszkolnej „Biedronki”.
        Głównym celem  projektu było poszerzanie wiadomości dzieci na temat wychowania zdrowotnego, wyrabianie prawidłowych nawyków pozdrowotnych,  propagowanie zdrowego stylu życia oraz przybliżenie dzieciom wiedzy o występujących zagrożeniach i sposobach ich unikania.

        Uroczyste podsumowanie projektu miało miejsce 5 maja. Zaproszeni zostali rodzice, rodzeństwo, babcie i dziadkowie naszych przedszkolaków oraz administracja szkoły. Przedszkolacy przedstawiły program artystyczny pt. „Jedz kolorowo – żyj zdrowo”. Wiersze i piosenki zawierały treści dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa dzieci.  Goście w skupieniu oglądali swoich dzieci i nagrodzili ich gromkimi brawami. Na zakończenie spotkania wychowawczynie wręczyły dzieciom dyplomy.
        Wdrażając ten program wyposażamy naszych wychowanków w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia i bezpieczeństwa ,  kształtując w dzieciach poczucie odpowiedzialności za zdrowie oraz bezpieczeństwo własne i innych. Liczymy, że podjęta praca zaowocuje zdrowiem  naszych dzieci w przyszłości.

Nasza przyjaźń z lasem – wizyta u leśników

 

            3 maja uczniowie klas 6-10 wzięli udział w przyrodniczych zajęciach terenowych. Leśniczy w bardzo ciekawy sposób opowiedział o pracy leśnika. Zapoznał z procesem hodowli drzewek leśnych i opieką nad nimi. Zwrócił uwagę na zagrożenia, jakie mogą spotkać lasy. Następnie uczniowie mieli możliwość zasadzenia młodych dębów.

 

Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja

 

Wzięliśmy udział w  uroczystościach z okazji Konstytucji 3 Maja, które odbyły się na cmentarzu na Rossie.

 

      Pamokų laikas

1 pamoka  8.30  – 9.15
2 pamoka  9.25  – 10.10
3 pamoka 10.30 – 11.15
4 pamoka 11.35 – 12.20
5 pamoka 12.40 – 13.25
6 pamoka 13.35 – 14.20
7 pamoka 14.30 – 15.15

  • Facebook
bottom of page