top of page

“Rumianki – uśmiechnięte kwiatki, białe słoneczka na nieboskłonie łąki. To symbol więzi i miłości.” Takimi słowami 17 maja uczniowie 1-4 klas przywitali z okazji Dnia Rodziny zebranych rodziców.

W tym szczególnym dniu każda klasa zaprezentowała piosenki, tańce, wiersze i scenki. Rodzice z zaciekawieniem oglądali inscenizację klasy 1A o zagubionej małej żabce i bocianach. Uczniowie 1B klasy przedstawili spotkanie na polanie dzieci, które nazbierały bukiet rozmaitych pięknych kwiatów. Drugoklasiści wcielili się w rolę kwiatów i słonka, które budziło te kwiaty, a klasa 3 wystąpiła w scence o przygodzie pewnej rodzinki w parku. Klasa 4 przedstawiła posiedzenie sądu, rozstrzygającego, kto – mama czy tata – jest ważniejszy.

Po wystąpieniach wicedyrektor Lilia Ogint złożyła rodzicom i uczniom piękne życzenia. Po czym początkowiacy swoim kochanym rodzicom za ich miłość, dobroć i troskę wręczyli laurki – rumiankowe bukiety, rodzice zaś nie żałowali swoim pociechom ciepłych uścisków i pocałunków.

Po części uroczystej na uczniów czekał piknik – niespodzianka rodziców z okazji Dnia Dziecka, który po raz pierwszy w tym roku przypada na trzeci piątek maja.

Słoneczna pogoda i dobry nastrój dopisał miłemu spotkaniu dzieci i rodziców.

17 maja grupy przedszkolne zaprosiły rodziców na przedstawienie pt. "Na wiosennej łące". W ten dzień dzieci zamieniły się w kwiatki: rumianki, maki, stokrotki, tulipany, mlecze... Dzieci deklamowały wiersze skierowane do rodziców, dziękując za opiekę, miłość i troskę. Na kolorowej łące niezabrakło także wesołych piosenek i tańców. Wicedyrektor pani Lila, dziękowała przedszkolakom za przedstawienie i życzyła rodzicom zawsze pamiętać, że rodzina - to najważniejszy skarb!

               29 maja odbyło się podsumowanie projektu pt.,,Budżet partycypacyjny w naszej szkole”, realizowanego przy współpracy z międzynarodową organizacją społeczną ,,Transparency International”. Głównym celem projektu było umożliwienie uczniom współdecydowania o sposobach wydatkowania części pieniędzy (300 euro), znajdujących się w budżecie szkoły. Uczniowie klas 5-9 opracowali propozycje, z którymi miała możliwość zapoznać się cała społeczność szkolna. Ostatecznie przedstawiciele klas zaprezentowali swe idee, następnie odbyło się głosowanie, które pozwoliło wybrać najlepszą propozycję. Gratulujemy zwycięzcom projektu - uczniom klasy 9, którzy zaproponowali kupno nowej siatki oraz piłek do gry w siatkówkę.

Wioska Wikingów

               31 maja uczniowie klas początkowych ze swymi paniami udali się do wioski Wikingów w rejonie szyrwinckim.

Od samego rana uczniowie z podnieceniem czekali na wyjazd. Bardzo byli ciekawi co ich czeka na tej wycieczce.

O ósmej godzinie wyruszyliśmy w drogę. Czas podróży przebiegł szybko, dojechaliśmy do zaplanowanej wioski. Spotkał nas gospodarz tej wioski ubrany w ubrania dawnych lat. Zostaliśmy podzieleni na trzy grupki, aby zajęcie edukacyjne miało większy rezultat tego co poznamy i z czym się zapoznamy. Przez wszystkie edukacje przechodziliśmy na zmianę.

Udaliśmy się na edukację „Starożytna wojna Bałtów”. Spotkał nas Wiking, który opowiedział historię, że w starożytności wojna była integralną częścią życia człowieka. Zapoznał z ubiorem, bronią i stylem życia żołnierzy tamtych czasów. Uczniowie mieli okazję przymierzyć stroje wojowników i w ręku potrzymać broń. Nie odbyło się bez ćwiczeń wojskowych, podczas których dzieci stały się dwiema drużynami, trenowały i uczyły się różnych manewrów taktycznych walki.Walczyły przy pomocy miecza i tarczy.

Po takim wysiłku uczniowie udali się na następną edukację do kuchni.

Archaiczne przygotowywanie posiłków i edukacja domowa - uczniowie poznali dietę starożytnych ludzi, co uprawiano, kiedy i skąd wzięły się różne produkty spożywcze. Przygotowaliśmy średniowieczną ucztę, rozpaliliśmy ognisko w kuchni, zaparzyliśmy herbatę z różnego rodzaju ziół i traw, tu i teraz zebranych, sprażyliśmy ziarna zbóż i konopi, upiekliśmy chlebek i bliny jak to robili nasi przodkowie. Wszystkie prace wykonywali uczniowie samodzielnie pod kierownictwem gospodyń kuchni. Po sporządzeniu tak uroczych posiłków wspólnie zasiedliśmy do stołu na poczęstunek – ucztę. W podzięce paniom uczniowie zaśpiewali piosenkę.

Zadowoleni i najedzeni udaliśmy się na ostatnie zajęcie czyli gry i zabawy tamtych czasów. Uczniowie chętnie poznali różnego rodzaju gry i zabawy dawnych czasów, z zapałem i chęcią w nich grali. Na zakończenie naszej przygody mieliśmy okazję nabyć pamiątki.

Pełni wrażeń i przyjemnych wspomnień, szczęśliwi wróciliśmy do szkoły

"Być starszym to marzenie dzieci, a przecież czas tak szybko leci,

mija godzina za godziną, nim się spostrzegłeś rok upłynął!"

(J. Brzechwa)

                W piątek, 31 maja starszaki z grupy „Motylki“ uroczyście żegnały się z przedszkolem. Czas leci nieubłagalnie i te dzieci, które jeszcze niedawno przekraczały po raz pierwszy progi przedszkola, po wakacjach rozpoczną kolejny etap w życiu – edukację szkolną. Zanim jednak to nastąpi, muszą pożegnać się z przedszkolem.

Podczas uroczystości dzieci przedstawiły spektakl „Jak Ala literki szukała” - chociaż miały dużo tekstu do nauki, świetnie sobie poradziły, nauczyły się swoich ról na pamięć. Nie tylko zaprezentowały wzruszające wiersze i piosenki o pożegnaniu, ale też z wielkim zaangażowaniem zarecytowały wiersz o szkole w języku litewskim. Pięciolatki natomiast wierszami pożegnały swoich starszych kolegów.

Po części artystycznej głos zabrała pani dyrektor Czesława Balaišienė - podziękowała dzieciom za występ oraz wręczyła dyplomy z okazji ukończenia zerówki i upominki. Dyplomy z podziękowaniem za trud i wysiłek włożony w wychowanie dzieci otrzymały też wszystkie wychowawczynie, które opiekowały się dziećmi od żłobka aż do ukończenia przedszkola. Słowa podziękowania i dyplomy otrzymali też rodzice, którzy byli szczególnie zaangażowani w działania na rzecz placówki i udzielali się bezinteresownie.

Pożegnania zawsze są trudne, ale to pożegnanie zawiera w sobie obietnice przygody, jaką jest przecież dorastanie. Dlatego ze wzruszeniem w sercach, ale i uśmiechem na ustach, życzymy Wam drogie sześciolatki – POWODZENIA W SZKOLE!

Wychowawczynie zerówki

      Pamokų laikas

1 pamoka  8.30  – 9.15
2 pamoka  9.25  – 10.10
3 pamoka 10.30 – 11.15
4 pamoka 11.35 – 12.20
5 pamoka 12.40 – 13.25
6 pamoka 13.35 – 14.20
7 pamoka 14.30 – 15.15

  • Facebook
bottom of page