Wielkanoc tuż, tuż...
W okresie przedświątecznym w naszej szkole odbyły się zajęcia zintegrowane pt: „Wielkanocne zwyczaje i tradycje”. Każde święta mają swoje zwyczaje i tradycyjne elementy, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Celem tych zajęć było przybliżenie uczniom 1-4 klasy świątecznych zwyczajów i tradycji tematycznie związanych ze świętami Wielkiej Nocy. Uczniowie mieli okazję wysłuchać wierszy związanych z Wielkanocą, rozmawiali o zwyczajach świątecznych takich jak: święcenie palm i pokarmu, ozdabianie pisanek, Śmigus- Dyngus, udział w nabożeństwach kościelnych. Rozwiązywali zagadki (co się znajduje w świątecznym koszyku?). Rozmawiali o tradycjach Niedzieli Palmowej i Wielkiego Tygodnia. Chętnie brali udział w zabawie ruchowej polegającej na przedstawianiu prac domowych podczas przygotowań do Świąt. Mieli także okazję zaprezentować swoje zdolności plastyczne i matematyczne, obliczając i kolorując rysunki o tematyce wielkanocnej. Na podstawie prezentacji multimedialnej wzbogacili wiedzę o zwyczajach i symbolach tego święta. W czasie zajęć uczniowie z wydmuszek, wcześniej zasianych owsem, wykonali zajączków. Na pewno będą one piękną ozdobą na stołach wielkanocnych, gdyż okazały się prawdziwymi dziełami sztuki.
Savaitė be patyčių 2016
Kovo 14 -18 d. mūsų mokykla labai aktyviai dalyvavo visoje Lietuvoje vaikų linijos organizuojamoje akcijoje „Savaitė be patyčių 2016“. Socialinė pedagogė Justyna Breivė ir psichologė Alicija Lukaševič pasiūlė naudingų ir smagių veiklų mokyklos mokiniams, skirtų atkreipti dėmesį į patyčių problemą. Savaitė prasidėjo ,, Draugystės pyragų “diena. Mokiniai atsinešė naminių sausainių, pyragų, kuriais pertraukų metu draugiškai, kaip viena šeima, prie bendro stalo galėjo vaišintis visi mokiniai ir mokytojai. Antradienį vyresniuose klasėse buvo pravesti užsiėmimai, skirti patyčių prevencijai. Buvo surengta akcija „Draugystės saulė“, kurios metu mokiniai su dailės ir technologijų mokytoja Česlava Lachovič gamino žiedus ir rašė ant jų gražius posakius ar palinkėjimus apie draugystę, gėrį bei pagarbą. Pradinių klasių mokiniai kartu su savo mokytojais darė draugystės šypsenėles, kurias vėliau dovanojo vieni kitiems. Trečiadienį mokiniai ,,statė“ savo svajonių mokyklą be patyčių. Vyko 3-10 klasių draugiškiausio mokinio rinkimai. Paskutinę savaitės dieną direktorė paskelbė ir įteikė padėkos raštus bei dovanėles ,,draugiškiausiam“ 10 klasės mokiniui Ernestui Baliukevič ir ,,draugiškiausiai“ 9 klasės mokiniai Justynai Mečkovskai. Mokyklos tarybos pirmininkas Albertas Šarinskas ir 6 klasės mokinė Kotryna Chramkovajtė pristatė mokyklos bendruomenei prezentaciją ,, Saugus mokinys, saugi mokykla“.
Manome, kad akcija „Savaitė be patyčių“ turėjo teigiamą ugdomąjį poveikį, paskatino toleranciją, tarpusavio supratimą bei draugišką bendravimą.
Imię Ojczyzny - Litwa
10 marca drużyna naszej szkoły „Ąžuolėliai”, składająca się z uczniów 4 klasy wzięła udział w projekcie „Imię Ojczyzny - Litwa”, zorganizowanym przez wielofunkcyjny centrum w Wesołówce. Organizatorką tego projektu była Lila Naruszewicz, nauczycielka klas początkowych. W ciągu trzech tygodni uczniowie szykowali się do konkursu, wymyśleli nazwę drużyny oraz hasło, wybrali kapitana i wykonali emblematy. Przyszykowali krótki program artystyczny o Ojczyźnie.
Po zmaganiach w konkursie wiedzy o Litwie , w którym zdobyliśmy II miejsce, mieliśmy występ. Zaśpiewaliśmy piosenki w języku litewskim, zadeklamowaliśmy wiersze o Ojczyźnie. Cały konkurs trwał prawie 2 godziny, ale nikt się nie nudził. Serdecznie dziękujemy organizatorom tego projektu za mile i korzystnie spędzony czas.
Tydzień nauk ścisłych i przyrodniczych
,, Wszystko jest z wody, z wody powstało i z wody się składa”. Ta wypowiedź Talesa z Miletu stała się myślą przewodnią Tygodnia nauk ścisłych i przyrodniczych pt. ,,Woda. Z wodą. W wodzie”, który się odbył w naszej szkole w dniach 28 lutego – 4 marca.
Pani od biologii Lilia Ogint zorganizowała uczniom zajęcie edukacyjne w sklepie zoologicznym ,,Nesefauna.lt” na temat ,, Ryby akwariowe”. Panie od matematyki Lilia Sadajska i Wioleta Skripkina zaproponowały uczniom szereg zadań i łamigłówek o tematyce wodnej. Ósmoklasiści przedstawili prezentacje multimedialne nt. ,, Woda w liczbach”, natomiast siódmoklasiści – wyniki ankietowania o oszczędzaniu wody.
Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszyły się doświadczenia z fizyki i chemii z wodą, które zorganizowały panie Jadwiga Górecka i Alena Gudalewicz. W piątek młodzież zabrała się do wykonania gazetek informacyjnych z biologii, w przerwach popijając wodę. Uczniowie wspaniale poradzili sobie z tym zadaniem, a na najlepszych czekały nagrody.
Poprzez udział w Tygodniu nauk ścisłych i przyrodniczych uczniowie naszej szkoły ćwiczyli umiejętności pracy w zespole, wystąpień publicznych, stosowania technik informacyjnych, wzbogacili swoją wiedzę matematyczno – przyrodniczą, jak również uświadomili, jak ważne jest właściwe gospodarowanie zasobami wodnymi. Woda jest substancją życiodajną – dbajmy o nią!
Nietradycyjny dzień
4 marca w naszej szkole odbył się tradycyjny Kiermasz Kaziukowy. Najaktywniejsi wśród sprzedających byli uczniowie klas początkowych, u których możno było nabyć domowe wypieki: przepyszne ciasta, pączki, chrusty, wafle. Na stoiskach nie zabrakło też własnoręcznie wykonanych bransoletek, broszek przez uczniów klas starszych na lekcjach technologii. Przed kiermaszem we wszystkich klasach odbyły się zajęcia zintegrowane. Pani od ceramiki w grupach przedszkolnych zapoznała dzieci z własnościami gliny, opowiedziała jak powstają różne wyroby. Dzieci chętnie ulepiły z gliny talerze oraz pięknie udekorowały. Uczniowie klas początkowych oglądali prezentację o św. Kazimierzu, z modeliny wykonali serca. Uczniowie klasy 6-10 wykonali pisankę witrażową techniką laminowania.
Pamokų laikas
1 pamoka 8.30 – 9.15
2 pamoka 9.25 – 10.10
3 pamoka 10.30 – 11.15
4 pamoka 11.35 – 12.20
5 pamoka 12.40 – 13.25
6 pamoka 13.35 – 14.20
7 pamoka 14.30 – 15.15