top of page

Tydzień Nauk Ścisłych i Przyrodniczych w Rzeszy

W dniach 26-30 marca w Szkole Podstawowej im. św. Faustyny Kowalskiej w Rzeszy odbył się tradycyjny Tydzień Nauk Ścisłych i Przyrodniczych. Jego głównym celem było motywowanie uczniów do poznawania nauk przyrodniczych i matematyki w sposób aktywny i twórczy, dlatego zajęcia miały charakter obserwacyjny i doświadczalny.

       W poniedziałek był zorganizowany Dzień Fizyki. Uczniowie klas 8-10 wykonali różne prace laboratoryjne:,,Obliczanie masy ciała bez odważników i wag”, ,,Badanie szeregowego i równoległego połączenia przewodników”, ,,Obliczenie ciśnienia słupa cieczy na dno naczynia”, ,,Obliczanie wsółczynnika załamania światła”. Na szczególną uwagę zasługuje lekcja, przeprowadzona przez uczniów klasy 10 dla czwartoklasistów, podczas której młodsi uczniowie mieli możliwość zbadać rozszerzalność ciał stałych, ciekłych i gazowych pod wpływem ciepła.              

       We wtorek królowała matematyka, zaś tematem przewodnim tego dnia stała się symetria w życiu codziennym. Uczniowie kl. 3 mieli ciekawą lekcję, w czasie której obejrzeli filmik edukacyjny ilustrujący symetrię w architekturze, sztuce i przyrodzie, następnie pracując w grupach poszukiwali w otoczeniu i życiu codziennym przedmioty zawierające symetrię, wykonali kilka prac plastycznych. Oprócz tego uczniowie klas 5-10 samodzielnie wykonywali prace twórcze zawierające symetrię ( wycinanki, mozaiki, dekoracje), które zostały wyeksponowane  w szkole w formie wystawy.

        Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszyły się doświadczenia z chemii, które się odbyły we środę. Ósmoklasiści zbadali własności witaminy A, jak również wydzielili beta-karoten z warzyw. Celem pracy laboratoryjnej uczniów klas 9 i 10 było wydzielenie witaminy C z owoców i soków cytrusowych.  Wyniki doświadczeń pokazały, że najwięcej witaminy C zawiera cytryna, zaś najmniej – sklepowe soki owocowe.

       Czwartek był poświęcony biologii. Uczniowie klas 9-10 zmierzyli się ze sobą w konkursie ,,Puls życia”, podczas którego musieli wykazać się wiedzą z zakresu ekologii, jak również biologii roślin, zwierząt i człowieka. Nie zabrakło też zadań praktycznych (np. mikroskopowanie, mierzenie ciśnienia krwi, wyjawienie węglowodanów w artykułach spożywczych, okazanie pierwszej pomocy), z którymi młodzież poradziła sobie wspaniale. Piątacy wykonali  doświadczenie, polegajace na ,,wyczarowaniu” różnych kolorów za pomocą indykatora naturalnego, czyli soku z czerwonej kapusty. Za pomocą tego badania  zapoznali się z różnymi rodzajami roztworów, jak również w nawiązaniu do zbliżających się Świąt Wielkanocnych omówili sposoby naturalnego farbowania jaj.

       W piątek uczniowie wzięli udział w internetowym konkursie ,,Olympis”, następnie odbyło się podsumowanie wyników tygodnia oraz wręczenie nagród zwycięzcom konkursów.

       Samodzielne wykonanie prostych doświadczeń, określenie ich wyników i sformułowanie wniosków jest niezwykle ważne w procesie nauczania, jako że umożliwia angażowanie w proces poznawczy  wszystkich zmysłów, co ułatwia zrozumienie i zapamiętanie zagadnień. Poprzez udział w tygodniu nauk ścisłych i przyrodniczych uczniowie naszej szkoły wzbogacili swoją wiedzę i umiejętności.

Nad organizacją i przebiegiem zajęć czuwały nauczycielki Jadwiga Górecka (fizyka), Renata Marcinkiewicz (chemia), Lilia Ogint (biologia) oraz Alina Czerniawska (matematyka).

Lilia Ogint

      W dniach od 19 do 24 marca   w naszej szkole obchodzony był „Tydzień bez przemocy". W tym roku w „Tygodniu bez przemocy” wzięli udział uczniowie klas 1-10.

      Celem tego tygodnia było zachęcanie uczniów do przyjaznych stosunków wobec innych, tworzenie bezpiecznej szkoły, w której nie byłoby przemocy.

We wszystkich klasach zostały przeprowadzone zajęcia z zakresu profilaktyki przemocy i agresji w szkole. Uczniowie wszystkich klas opracowali wspólny plakat na temat „Życie jest piękne”, wykonali stoisko „Koleżeńska szkoła”. Nie mniej ważnym elementem była ”skrzynka przeprosin”. Każdy  miał okazję  przeprosić kolegę lub koleżankę w postaci kartki, którą wrzucał  do skrzynki.

     Tegoroczny „Tydzień bez przemocy”  minął, ale mamy nadzieję, że zachowania promowane w tym czasie będą realizowane na co dzień i że każdego dnia, każdy z nas będzie mógł powiedzieć, iż wszyscy mamy równe prawa do godnego i dobrego życia!

   W dniu 16 marca w naszej szkole odbyło sie coroczne święto sportu . Już o godzinie 8.30 zwarci i gotowi uczniowie klas 3 – 4  oraz ich wychowawczynie przystąpili do działania.

Głównym celem zajęcia było propagowanie wśród uczniów aktywności ruchowej.  Rozpoczeliśmy od podzielenia się na grupy.         Uczniowie wysłuchali wiadomości o igrzyskach Olimpijskich, a póżniej był zwrot informacji w postaci prac w grupach i prac indywidualnych.

 Co za dzień sportu? -  jeżeli się nie poruszamy. Oczywiście mieliśmy różnego rodzaju rewalizacje, sztafety, zabawy.

 Na Święto Sportu przybyli również rodzice uczniów klasy 3 i 4, ktorzy pomagali swoim pociechom w odnajdywaniu  i rozwiązywaniu zadań.

 Całemu wydarzeniu towarzyszył duch zdrowej rywalizacji i świetna zabawa.

Dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za zaangażowanie.

15 marca uczniowie klasy 4 Eryka Skripkina oraz Albert Romanowicz wzięli udział w konkursie ,,Mały mistrz ortografii" dla uczniów klas 4 szkół polskich na Litwie. Albert otrzymał wyróżnienie za najlepsza prace wśród uczniów rejonu wileńskiego. Gratulujemy Albertowi oraz pani Grecie Wedzinskiej!

9 marca grupa uczniów klasy 4 wziela udział w republikańskim konkursie religijnym

Jesteśmy dumni i szczycimy się z zajęcia I miejsca.

  Gratulacje !!!

Lietuvos valstybės 100 -mečio minėjimas. Karvio bendruomenė.

2 marca 2018 roku uczniowie 10 klasy z wychowawczynią Czesławą Lachowicz  wzięli udział w imprezie Otwartych Drzwi w Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu.

Kaziuki - 2018.

1 marca 2018 roku w gimnazjum Gidyminasa w Niemenczynie odbyła się olimpiada z plastyki uczni z rejonu Wileńskiego. 

Wzięli udział uczniowie 8-12 klas. 

Z naszej szkoły wzięła udział uczennica 9 klasy Emilija Grudzińska.

Kuratorem jej była nauczycielka metodyk z plastyki Czesława Lachowicz.

Jesteśmy dumni i szczycimy się z zajęcia I miejsca.

  Gratulacje !!!

Oraz życzymy powodzenia na Olimpiadzie Republikańskiej.

      

     15 lutego odbyło się święto "100 kolorów Litwy" na której wzięli udział przedszkola należący do strefy Mejszagolskiej.

      9 marca czterej uczniowie z klasy 1-2 uczestniczyli w konkursie ",JESTESMY DZIECMI LITWY " w wielofunkcyjnym centrum -szkole w Wesołówce. W czasie konkursu uczniowie odpowiadając na pytania po polsku i litewsku sprawdzili swoją wiedzę o Litwie. Szczycimy się zdobyciem II miejsca.

Wielkanoc tuż,tuż…

 

         Po długiej zimie robi się coraz cieplej i świat budzi się do życia. A my z wytęsknieniem czekamy radosnych Świąt Wielkanocnych, które zbliżają się już wielkimi krokami. Są to święta rodzinne, pełne tradycji i zwyczajów, które chcemy przekazywać młodszym pokoleniom.

      27 marca obie grupy przedszkolne „Biedronki” i „Motylki”spotkały się na wspólnym nietradycyjnym zajęciu „Wielkanoc tuż,tuż…” Celem tego zajęcia było przypomnienie i utrwalenie wiadomości związanych z tradycjami Świąt Wielkanocnych. Wprowadzeniem do tematu było wspólne oglądanie  edukacyjnej kreskówki „Jak zajączki szykują się do świąt”. Pani Krystyna przedstawiła prezentację multimedialną, w której przypomniała o bogatych tradycjach i obyczajach wielkanocnych w naszym kraju oraz w Polsce. Dzieci z podziwem oglądały różne sposoby malowania i dekorowania jajek. Następnie Pani Ewa przeprowadziła quiz wielkanocny, aby sprawdzić wiadomości dzieci na temat Wielkanocy. Dzieci z zapałem odpowiadały na pytania, dzieląc się swoją wiedzą. Kolejnym etapem naszego zajęcia było wspólne śpiewanie wielkanocnych piosenek „Idą kaczuszki”, „Wełniany baranek”, „My jesteśmy zajączkami”. Następnie Pani Bożena zaproponowała zabawę dydaktyczną, czyli układanie puzzle „Rozbite jajeczko”. Dzieci musiały z rozciętych jajek, które wcześniej same kolorowały, ułożyć i skleić pisankę. Wszyscy przedszkolacy pomyślnie wykonali to zadanie.  

      Na zajęciu dzieci z przygotowanych materiałów plastycznych wykonały piękne świąteczne pisanki - laurki, które wręczą swoim rodzicom.

      Punktem kulminacyjnym naszego zajęcia było ozdobienie wiosennych gałązek poprzez zawieszenie na nich wykonanych pisanek – laurek.

      Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze, umiliły dzieciom oczekiwanie na święta i wprowadziły je w wielkanocny nastrój.

                                   

 

                                                                                                                                Wychowawczyni grup „Biedronki” i „Motylki” pani Ewa

      Pamokų laikas

1 pamoka  8.30  – 9.15
2 pamoka  9.25  – 10.10
3 pamoka 10.30 – 11.15
4 pamoka 11.35 – 12.20
5 pamoka 12.40 – 13.25
6 pamoka 13.35 – 14.20
7 pamoka 14.30 – 15.15

  • Facebook
bottom of page