Spektakl „A ponad ziemią z kulami latały brylanty. Rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim”
W ostatnim dniu listopada uczniowie 8 klasy wraz z wychowawczynią Czesławą Szablińską obejrzeli spektakl „A ponad ziemią z kulami latały brylanty. Rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim” w reżyserii Przemysława Tejkowskiego, wystawiony na deskach Teatru na Pohulance.
Spektakl opowiada o ostatnich dniach życia 19-letniej Barbary Baczyńskiej, żonie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - poety i żołnierza, który w chwili śmierci czwartego dnia Powstania Warszawskiego miał zaledwie 23 lata. Jego żona zginęła trzy tygodnie po nim.
Spotkanie Barbary z gimnazjalnym nauczycielem jej zamordowanego męża staje się fabułą opowieści o poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Ale nie tylko - bo przede wszystkim o Baczyńskim Barbary Baczyńskiej - takim jakim przeżywała jego i jego poezję, a także o tym jak musiała poradzić sobie z jego śmiercią nim sama zginęła z rąk Niemców. Temu służy wprowadzona do scenariusza postać profesora Teotypa, wywiedziona z opowiadań poety- żołnierza.
W klasach starszych uczniowie będą się uczyli twórczości K. K. Baczyńskiego, dlatego obejrzenie spektaklu było niewątpliwie pomocne w poznaniu postaci, twórczości i bohaterskiej postawy poety, który jest wzorem do naśladowania.
Zdjęcia własne oraz autorstwa Bartosza Frątczaka.
28 listopada uczniowie klas 1, 2, 4 i 5 w Wileńskim Teatrze Kameralnym oglądali spektakl na podstawie opowieści Otfrieda Preusslera "Rozbójnik Hotzenplotz". Rozbójnik Hotzenplotz porywa ukochany młynek babci. Jej wnuk Kacper wraz z przyjacielem Józiem wyruszają tropem groźnego rabusia. Historia jest pełna napięcia, lecz, co ciekawe, kończy się szczęśliwie. Dzieci były pod wrażeniem, kiedy na zakończenie spektaklu groźny rozbójnik uśmiechał się i był nawet życzliwy.
Brawa wspaniałym aktorom.
Uczniowie naszej szkoły w dniu 23 listopada uczestniczyli w rejonowym konkursie wiedzy o polskiej dwukrotnej noblistce Marii Skłodowskiej-Curie. Konkurs ten zorganizowała Szkoła Podstawowa w Szumsku i nauczycielka chemii Anna Tondrik, która pracuje również w naszej szkole. Konkurs odbył się w sposób zdalny na platformie ZOOM. Drużyna naszej szkoły w składzie: Agnieszka Krukowska (9 kl.), Adela Orłowska (9 kl.), Sebastian Płatkowski (10 kl.) i Rajmond Pradziadowicz (10 kl.) doskonale wypadli w konkursie zajmując II miejsce wśród 14 reprezentacji szkół z polskim językiem nauczania. Udział w konkursie był dla naszych uczniów doskonałą okazją do zapoznania się z ogromnymi osiągnięciami, i nie tylko naukowymi, Marii Skłodowskiej-Curie.
W Rosyjskim Teatrze Dramatycznym Litwy
Teatr to zawsze magia i coś przyciągającego publiczność do bliższego zapoznania się ze sztuką.
18 listopada uczniowie 3, 6-10 klas odwiedzili Rosyjski Teatr Dramatyczny w Wilnie i oglądali spektakl oparty na opowiadaniu A. Czechowa „Kasztanka”. Cyrk, klauni, wyszkolone zwierzę i zwierzęta – wszystko to ożyło w spektaklu dzięki pomysłowej grze aktorów. Wydawało się, że przemawiają do publiczności: „Zgadnijcie z nami sekret serca psa!”.
Dziękujemy aktorom za wysoką sztukę i wspólną zabawę z publicznością, za wspaniały relaks. Ogromne brawa.
Dotarło podziękowanie dla laureata Marcina Mieczkowskiego za konkurs " Polska to dla mnie ", organizowany przez Wspólnotę Polską. Marcin wykonał piosenkę " Pamięć w nas ". Cieszymy się ogromnie i dziękujemy organizatorom.
Udział w Opiekach Matki Bożej Ostrobramskiej.
16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Dlatego w naszej szkole odbyła się akcja ,,Bądź tolerancyjny wobec innych".
Uczniowie klas I – II mieli pogadankę na temat „Co to znaczy być tolerancyjnym?,, i budowali "Miasto Tolerancji".
Uczniowie klas 5-10 wykonali prace plastyczne „Miasto Tolerancji”, gdzie panuje wzajemna życzliwość, pomoc bliźnim oraz akceptacja ludzi, którzy są inni.
W ramach Tygodnia Języka Polskiego, który odbywa się w naszej szkole, w dn.15 listopada uczniowie klasy 8 mieli grę miejską ,,Śladami polskości w Wilnie".
Z okazji Święta Niepodległości Rzeczpospolitej Polski przedstawiciele uczniów i nauczycieli wzięli udział w uroczystości na cmentarzu na Rossie.
Dla uczniów klas 1-10 został zorganizowany konkurs ,,Kocham Polskę", którego celem było kreatywne zaprezentowanie barw flagi Polski w swoim ubraniu. Odbyły sie również zajęcia plastyczne, podczas których uczniowie wykonali symbole Polski oraz zajęcia muzyczne ,,Na ludową nutę”.
Zajęcia muzyczne "Na ludową nutę" w kl. 5-10.
„ Pytasz się, synu, gdzie jest i jaka?
W niewymierzonej krainie leży.
Jest w każdym wiernym sercu Polaka,
co o nią walczył, cierpiał i wierzył ”.
„Polska” - Antoni Słonimski
11 Listopada – Dzień Niepodległości Polski!
„Jedenastego listopada
uczcić wielkie święto nam wypada.
Polska znów stworzyła jedność,
odzyskała niepodległość.”
sł. Anna i Piotr Pokój
Jak co roku, grupy przedszkolne uczciły najważniejsze święto dla Polaków, jakim jest 11 listopada – Święto Niepodległości Polski .
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Bajki, baśnie zarówno te czytane, jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 5 listopada. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też wychowują. Ich celem jest nie tylko przypomnienie postaci z kultowych bajek, ale również zwrócenie uwagi na rolę wychowawczą i edukacyjną dobrych bajek, które często uczą rozróżniania dobra od zła, oraz prawidłowych postaw, koleżeństwa, chęci niesienia pomocy innym, czy współczucia. Przedszkolaki z grupy „Biedronki” również nie mogły pominąć tak ważnej uroczystości. W ciągu całego tygodnia odbywały się bajkowe zabawy, tj. czytanie bajek „Trzy świnki”, „Czerwony Kapturek”, „Brzydkie kaczątko”, „Pinokio”, rozwiązywanie bajkowych zgadywanek, opowiadanie historyjek obrazkowych, układanie puzzli, kolorowanie obrazków, zabawy przy znanych przebojach dziecięcych. Ten tydzień był okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki. Czasem stanowią wzór do naśladowania, a czasem pomagają dzieciom rozpoznać zło. Był to dla wszystkich bardzo miły i wyjątkowy tydzień, a uśmiech na twarzach wychowanków był najlepszym tego dowodem. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest także doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.
Nieśmiało odchodzi od nas jesień. Cieszyła nas słoneczkiem i złotymi kolorami. My również jej nie zasmuciliśmy. Śpiewaliśmy piosenki, uczyliśmy się wierszy o tematyce jesiennej… A na zakończenie, w naszych grupach przedszkolnych, była zorganizowana wystawa pt. „Dary jesieni”.
Dziękujemy serdecznie rodzicom za aktywny udział.
Palą się znicze...
Przypominają,
Że ktoś odchodzi,
Inni zostają.
Pośród cmentarzy
Cichych uliczek
Jak wierna pamięć -
Palą się znicze...
Ryszard Przymus "Znicze"
Dnia 29 października, przed Świętem Zmarłych klasy 5-10 wraz z wychowawcami wyruszyli na tradycyjne sprzątanie cmentarzu w Rzeszy. Po sprzątaniu przyszedł czas na zapalenie zniczy. W chwili zadumy zapalono znicze na opuszczonych grobach.
BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
W naszej tradycji zakorzeniło się, że Zaduszki to czas zadumy i smutku po utracie bliskich. Natomiast uroczystość Wszystkich Świętych, przypadająca na 1 listopada, jest jednym z radośniejszych świąt w kościele katolickim. Z tej okazji w naszej szkole odbył się konkurs dla uczniów klas 1-5 pt. „Bal Wszystkich Świętych”. Celem konkursu było pogłębianie wiedzy na temat życia wybranego świętego, jak również wykonanie jego stroju.
Poprzedzając organizację Balu Wszystkich Świętych, na lekcjach religii katechetka s. Helena przedstawiła uczniom kilka sylwetek świętych wraz z krótkim życiorysem. Takie rozmowy o świętych były świetną okazją do tego, aby dzieciaki wybrały sobie postaci, za które się przebiorą, znajdując w ich życiorysach charakterystyczne elementy, które pomogą zrobić strój. „Bal Wszystkich Świętych” odbył się w szkole 27-28 października. Cieszył się sporym zainteresowaniem całej wspólnoty szkolnej. Uczniowie przebrani w piękne i pomysłowe stroje opowiadali o swoim Aniele Stróżu lub o postaciach świętych, które przedstawiają ich stroje. Każde dziecko było sfilmowane, a filmik zostały zamieszczone na profilu szkolnym na Facebooku. Praca ucznia, która zbierze najwięcej polubień, otrzyma nagrodę.
Ten konkurs był dobrym sposobem zrozumienia istoty dnia Wszystkich Świętych i świetną okazją, by uczniowie przekonali się, że „każdy może być świętym”, jak również wspaniałą zabawą zgodnie z tradycją chrześcijańską.
Laureaci konkursu
I miejsce - Amelija Kozakovaitė - św. Barbara
II miejsce - Rudak Aniela Magdalena - św. Aniela Merici
III miejsce - Monika Jankunec - św. Weronika
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy !
Konkurs dla uczniów klas 1-5
"BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH".
Każdy człowiek ma w sobie słońce, tylko trzeba pozwolić mu świecić“ (Sokrates)
W ramach realizacji projektu „Zdrowie przez cały 2021 rok” uczniowie 3-4 klasy zrealizowali kolejny temat miesiąca października „Każdy człowiek ma w sobie słońce, tylko trzeba pozwolić mu świecić“ (Sokrates).
Uczniowie zostali wprowadzeni w świat emocji poprzez opowiadania o radości, złości, smutku, strachu i nieśmiałości. Zdobywali umiejętność rozpoznawania, nazywania i rozróżniania emocji oraz rozwijania zdolności radzenia sobie z nimi.W „Kuferku emocji” zgromadzili sposoby radzenia sobie z emocjami. Z zaprezentowanych filmów dowiedzieli się, że wszystkie emocje są ważne. Chętnie brali udział w zabawach pomagających rozpoznawać uczucia i emocje. Jako podsumowaniem tego tematu uczniowie wzięli udział w quizie dotyczącym poznanych emocji oraz wykonali swój własny uczuciometr w postaci „Słońce emocji”. Udział w tym projekcie pomógł uczniom w kształtowaniu postaw prospołecznych oraz rozwijaniu inteligencji emocjonalnej.
Bożena Geglis
ŚWIĘTO JESIENI
Jesień lubimy za różnorodność barw, za szeleszczące pod stopami liście, za wyprawy w poszukiwaniu żołędzi i kasztanów oraz za to, że czasem słońce, a czasem deszcz.
A więc 29 października nauczycielki klas początkowych zorganizowały Nietradycyjny Dzień „Święto Jesieni“. Uczniowie na zintegrowanych zajęciach mieli okazję sprawdzić i utrwalić swoje wiadomości na temat zmian oraz charakterystycznych cech jesieni poprzez rozwiązywanie zagadek, krzyżówek, rebusów, czytając wiersze o jesieni, oglądając różne filmy edukacyjne oraz wykonując ćwiczenia interaktywne jak w języku polskim tak i w języku litewskim. Nauczycielki przygotowały również atrakcję w formie zagadek dotykowych, dzięki czemu sprawdzono znajomość warzyw, owoców co nie było łatwym zadaniem, ale uczniowie poradzili sobie znakomicie. Z myślą o pysznych witaminkach postanowiły sprawdzić jak wyczarować pyszny sok z pomarańczy bez dodatku cukru i konserwantów. Przyniesione owoce zostały za pomocą sokowirówki przerobione na sok, który z dużym apetytem został wypity.
Po czym odbył się „Pokaz jesiennnej mody”. Uczniowie zainspirowani jesienną aurą przygotowali piękne i oryginalne stylizacje modowe. Stroje zostały wykonane z materiałów i z darów jesieni czyli liści, kasztanów, jarzębiny, żołędzi oraz szyszek. Jako dopełnienie przygotowanych strojów wykonano dodatki tj.: korale, bransoletki, nakrycia głowy, torebki, parasole. Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie się w przygotowaniu strojów, w których dzieci prezentowały się fantastycznie. Oczywiście wszystkich uczestników pokazu bacznym okiem obserwowało zacne jury na czele pani dyrektor Lilii Sadajskiej, Alicji Lukaszewicz i Czesławy Lachowicz. Uczestnicy niczym prawdziwe modelki i modele, przechadzali się w rytmie muzyki na przygotowanym pięknie udekorowanym wybiegu. Dominowały kreacje w kolorach jesieni – złotym, żółtym, czerwonym, brązowym. Pokaz wszystkim się spodobał i został nagrodzony gromkimi brawami, a uczestnicy zostali nagrodzeni nagrodami i dyplomami.
Gratulujemy pomysłowości i talentu. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
I miejsce
Monika Jankuniec – 3 klasa
Izabela Petrukaniec – 2 klasa
II miejsce
Damian Sinkiewicz- 1 klasa
Deiwid Mieczkowski- 2 klasa
III miejsce
Michele Pylluaas- 4 klasa
Daren Paszkowski – 3 klasa
Wyróżnienie
Amelia Kozakovaitė -3 klasa
Milana Žemčugovaitė- 2 klasa
Evelina Smykaitė – 3 klasa
Bożena Geglis
PROJEKT "MIESIĄC OLIMPIJSKI"
Z 4 października do 29 października uczniowie klas 3 i 4 naszej szkoły uczestniczyli w projekcie „Miesiąc Olimpijski” organizowanym poprzez Ministerstwo Edukacji, Nauki i Sportu Republiki Litewskiej oraz Narodowy Komitet Olimpijski Litwy. Opiekę nad projektem sprawiała Prezydentowa – Pani Diana Nausėdienė.
Celem projektu było promowanie zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej, które wpływają pozytywnie na ogólny stan zdrowia. Miesiąc był podzielony na cztery tematyczne tygodnie, które ogarnęły następujące zagadnienia: aktywność fizyczną, zdrowe odżywianie, emocjonalne zdrowie i jakościowy wypoczynek. Uczniowie otrzymywali określone zadania, które z chęcią wykonywali.
W ciągu pierwszego tygodnia dzieci były aktywne nie tylko na lekcjach. Na dużych przerwach mieli organizowany aktywny wypoczynek, wykonywali różnego rodzaju ćwiczenia gimnastyczne i tańczyli rytmiczne tańce.
Drugi tydzień minął pod hasłem „Zdrowe odżywianie się”. Uczniowie dowiedzieli się o zdrowym trybie życia, poznali również zasady zdrowego odżywiania.
Tematyką trzeciego tygodnia było ,,Zdrowie emocjonalne”. Uczniowie poznali wiele sposobów rozładowania napięć emocjonalnych, sporządzili emometr, wykonali mapę uczuć.
Ostatni tydzień minął pod hasłem „Jakościowy, zdrowy wypoczynek“. Uczniowie poznali sposoby spędzania czasu wolnego, dowiedzieli się jaka jest różnica między wypoczynkiem czynnym, a biernym. Uczestniczyli w zajęciach sportowo-rekreacyjnych i uczyli się właściwie zaplanować swój czas wolny.
Bożena Geglis
Pamokų laikas
1 pamoka 8.30 – 9.15
2 pamoka 9.25 – 10.10
3 pamoka 10.30 – 11.15
4 pamoka 11.35 – 12.20
5 pamoka 12.40 – 13.25
6 pamoka 13.35 – 14.20
7 pamoka 14.30 – 15.15