Dzień Nauczyciela 2023
Nasz Dzień Nauczyciela był pełen miłych niespodzianek. Już od poranka uczniowie 10 klasy witali swoich pedagogów radosną muzyką i pięknymi kwiatami. Wszyscy uczniowie, odświętnie ubrani, składali życzenia. Rozpoczęto lekcje pod opieką "nowych" nauczycieli, czyli dziesiąta klasa uczyła młodsze, wykładając z zapałem i humorem podstawowe przedmioty.
Następnie, podczas wspaniale przygotowanej akademii młodzież uczniowska dziesiątej klasy w miłych słowach i z humorem opowiadała o sytuacjach szkolnych: typach nauczycieli i uczniów. Pani Dyrektor szkoły wyraziła wszystkim podziękowania, a w szczególnie zasłużonym nauczycielom wręczyła pisemne podziękowania.
Dziękujemy wszystkim za wspaniały dzień!
6 października obchodziliśmy Dzień Patronki naszej szkoły św. Faustyny Kowalskiej. Najpierw uczestniczyliśmy we Mszy św. w kościele w Rzeszy. Uczniowie klas starszych starali się przybliżyć postać Świętej uczniom klas młodszych. W tym celu przygotowali gazetkę ścienną, filmiki, cytaty z Jej ,,Dzienniczka". Maluchy narysowały laurki dla Patronki. W kąciku Patronki dzisiaj pojawił się obraz św. Faustyny, namalowany przez Adelę Orłowską, byłą uczennicę naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy!
MIESIĄC OLIMPIJSKI
W poniedziałek, 2 października , wystartował projekt “Miesiąc Olimpijski” dla uczniów klas początkowych, propagujący zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną. W ciągu kolejnych czterech tygodni uczniowie 1-2 klasy naszej szkoły wezmą udział w różnych zajęciach. W tym tygodniu codziennie rano dobry nastrój dawała gimnastyka z „Dąbkiem“. Uczniowie byli aktywni nie tylko na lekcjach wychowania fizycznego, ale na przerwach mieli organizowany aktywny wypoczynek. Na przerwach śródlekcyjnych uczniowie wykonywali różne ćwiczenia, tańczyli tańce rytmiczne. Pracowali w zespołach, rysując piramidę aktywności fizycznej.
4 października, naszą szkołę odwiedziła funkcjonariuszka policji Ludmiła, która opowiedziała pierwszoklasistom o bezpiecznym zachowaniu podczas przechodzenia przez przejścia dla pieszych, znaczeniu odblasków i ich użytkowaniu oraz przypomniała o znaczeniu sygnalizacji świetlnej. Na zakończenie lekcji przedstawiono uczniom ciekawe interaktywne zadania, na które wszyscy uczniowie poprawnie odpowiedzieli.
Dziękujemy za inicjatywę, zaś uczniom za aktywność.
12 października b. r. uczniowie klasy 8 mieli nietradycyjną lekcję muzyki. Temat: "Organy - król instrumentów". Lekcja odbyła się w kościele Św. Stanisława Biskupa w Rzeszy. Wieloletnia P. Organistka opowiedziała o pochodzeniu organów w Rzeszy. Z czego są zbudowane wyjaśniła i jakie brzmienie mają wypróbowała pani Edyta od muzyki. Żywa lekcja organowa zostanie uczniom w pamięci. Dziękujemy dla ks. Proboszcza za możliwość wejścia do kościoła, a P. Organistce za opowiadanie.
17 października uczniowie klas początkowych mieli zajęcie edukacyjne w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wileńskiego w Kojranach. Temat zajęcia: „Uczymy się poznawać rośliny: liście,kwiaty,owoce”.
Uczniowie podzieleni na 3 grupy, każda ze swoim przewodnikiem mieli pogadankę o roślinach, że ze względu na łodygę rośliny dzielą się na drzewa, krzewy i trawy. Spacerując po ogrodzie wymieniali nazwy znanych roślin oraz poznali mniej znane i widziane krzewy i drzewa. Uczniowie klasy 1-2 z lupą w ręku z zaciekawieniem przyglądali się z bliska roślinom rosnącym na terytorium, wymieniali ich nazwy, części oraz jaka powierzchnia jest liści (woskowa, porośnięta włoskami czy kolczasta), natomiast klasa 3-4 podzielona na mniejsze grupki, po otrzymaniu mapy wskazanego terytorium mieli zadania orientacyjne, odnaleźć kartki wskazanego koloru oraz zapisać jakie rośliny tam rosną .
Pod wrażeniem od ilości i gatunków roślin jakie zobaczyli na terytorium ogrodu, uczniowie wrócili do szkoły, gdzie utrwalili temat zajęcia dzieląc się wrażeniami, oglądając filmiki oraz wykonując rozmaite karty pracy.
20 października odbyły się strefowe eliminacje konkursu „Kresy 2023”. Laureatami zostali: Amelia Gieglis (1A kl. ),
Arsen Grincewicz (1A kl.), Amelia Kozakovaitė (5 kl.), Marcin Mieczkowski ( 9 kl.).
Wszystkim laureatom składamy serdeczne gratulacje oraz życzymy powodzenia w rejonowych eliminacjach!
MIESIĄC OLIMPIJSKI
Drugi tydzień minął pod hasłem „zdrowe odżywianie się”. Uczniowie dowiedzieli się o zdrowym trybie życia, poznali również zasady zdrowego odżywiania. Największą atrakcją było zrobienie energetycznego batonika z różnych bakalii, pestek, płatków kukurydzianych lub owsianych. Każdy starał się dołożyć różnych suszonych owoców, aby mieć zdrowy i smaczny batonik. Uczniowie zwracali uwagę nie tylko na walory smakowe , ale również na estetykę batonika. Zajęcia sprawiły dzieciom dużo radości, a po batoniku zostało tylko wspomnienie. Celem było kształtowanie zmian nawyków żywieniowych poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w codziennej diecie ucznia. Na lekcji plastyki uczniowie rysowali piramidę zdrowego odżywiania się i oczywiście nie zapominaliśmy o aktywności fizycznej.
MIESIĄC OLIMPIJSKI
Trzeci tydzień minął pod hasłem „jakościowy odpoczynek”. Uczniowie dowiedzieli się o znaczeniu odpoczynku (w tym snu) i aktywności ruchowej w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Zajęcia na ten temat pozwolili zrozumieć uczniom, że zarówno nadmiar zajęć, jak i nuda, brak aktywności po lekcjach nie wpływają korzystnie na ich zdrowie. Dzieci na ogół przeznaczają czas wolny na oglądanie telewizji, gry komputerowe, czytanie książek, gry i zabawy oraz wypoczynek bierny. W minimalnym stopniu wykorzystują go na spacery, wycieczki czy też uprawianie sportu. Więc w tym tygodniu uczniowie aktywnie spędzali czas podczas przerw, a także odpoczywali przy muzyce relaksacyjnej na swoich przyniesionych kocykach.
W tym tygodniu uczniowie także mieli zajęcie edukacyjne w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wileńskiego w Kojranach. Ogród botaniczny przywitał nas malowniczym krajobrazem, bogactwem i różnorodnością gatunków roślin. Piękna, słoneczna pogoda zachęcała do wędrówki alejkami sadu. W ciągu całej godziny byliśmy na świeżym powietrzu.
Palą się znicze...
Przypominają,
Że ktoś odchodzi,
Inni zostają.
Pośród cmentarzy
Cichych uliczek
Jak wierna pamięć -
Palą się znicze...
Ryszard Przymus "Znicze"
Dnia 23 października, przed Świętem Zmarłych klasy 5-10 wraz z wychowawcami wyruszyli na tradycyjne sprzątanie cmentarzu w Rzeszy. Po sprzątaniu przyszedł czas na zapalenie zniczy. W chwili zadumy zapalono znicze na opuszczonych grobach.
25 października odbył się rejonowy etap Konkursu Recytatorskiego „Kresy 2023”. Laureatami zostali: Marcin Mieczkowski ( 9 kl.), Amelia Kozakovaitė (5 kl.).
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia w krajowych eliminacjach!
W ramach realizacji wspólnego projektu ze Wspólnotą Rzeszańską pt.,, Kwitnąca Rzesza" uczniowie, rodzice oraz nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w akcji sadzenia cebulek tulipanów.
Pamokų laikas
1 pamoka 8.30 – 9.15
2 pamoka 9.25 – 10.10
3 pamoka 10.30 – 11.15
4 pamoka 11.35 – 12.20
5 pamoka 12.40 – 13.25
6 pamoka 13.35 – 14.20
7 pamoka 14.30 – 15.15