top of page

            8 października uroczyście obchodziliśmy Dzień Patronki naszej szkoły świętej Faustyny Kowalskiej.Najpierw uczniowie,nauczyciele oraz rodzice uczestniczyli we Mszy św. , modląc się o błogosławieństwo Boże dla całej wspólnoty szkolnej za wstawiennictwem św. Faustyny. Następnie na placu szkolnym został utworzony ,, Żywy Obraz Jezusa Miłosiernego" z okazji 90.rocznicy namalowania obrazu ,,Jezu, ufam Tobie ".

                              Dzień Nauczyciela 2024

           Nasz Dzień Nauczyciela był pełen miłych niespodzianek. Już od poranka uczniowie 10 klasy witali swoich pedagogów radosną muzyką i pięknymi kwiatami. Wszyscy uczniowie, odświętnie ubrani, składali życzenia. Rozpoczęto lekcje pod opieką "nowych" nauczycieli, czyli dziesiąta klasa uczyła młodsze, wykładając z zapałem i humorem podstawowe przedmioty.

           Następnie, podczas wspaniale przygotowanej akademii młodzież uczniowska dziesiątej klasy w miłych słowach i z humorem opowiadała o sytuacjach szkolnych: typach nauczycieli i uczniów. Pani Dyrektor szkoły wyraziła wszystkim podziękowania, a w szczególnie zasłużonym nauczycielom wręczyła pisemne podziękowania.

                             Dziękujemy wszystkim za wspaniały dzień!

              Dzisiaj naszą szkołę odwiedzili starszy specjalista działu komunikacji Departamentu Celnego Litwy Artūras Zaleckas wraz ze swoim psem. Podczas zajęcia edukacyjnego uczniowie klas 5-6 dowiedzieli się wiele ciekawostek o budowie, zachowaniu się, podstawach szkolenia psów i innych zwierząt.

             Następnie czworonogi zademonstrował, w jaki sposób na co dzień pełni swoją służbę.

            Rozpoczynamy kolejny miesiąc. W październiku, w naszym kalendarzu możemy podziwiać piękne zdjęcie laureatki konkursu Polska w obiektywie polonijnego dziecka - konkurs fotograficzny FPSN Emilii z Litwy.

A już niedługo poznamy laureatów tegorocznej edycji!

10q.jpg

„Uśmiechnięta jest dziś buzia, bo to przecież Dzień Arbuza

             My ten owoc dobrze znamy, bardzo chętnie go zjadamy.”

             W ubiegłym tygodniu przedszkolaki z grupy „Motylki“ oraz „Pszczółki“ obchodziły „przepyszne“ święto – „Dzień Arbuza”. W tym wyjątkowym dniu przedszkolaki wzbogacały swoją wiedzę na temat lubianego przez większość dzieci „owoca lata“ –czyli arbuza.

Dzieci doskonaliły prozdrowotne postawy oraz nabywały przekonania do jedzenia warzyw i owoców. Za pomocą zmysłów wzroku, dotyku i węchu dzieci poznały budowę arbuza oraz dowiedziały się wielu ciekawostek o arbuzie. Nie zabrakło także arbuzowych zabaw rozwijających zdolności matematyczne.

              Przedszkolaki zrobiły też prace plastyczne, które były wyjątkowe. Podczas zajęć dzieci wspaniale się bawiły, były zadowolone i zainteresowane.

Oczywiście tego dnia nie mogło zabraknąć arbuzowej degustacji. Dzieci z grupy „Motylki“ z pomocą wychowawczyni kroiły arbuza oraz przyszykowały poczęstunek dla przedszkolaków z grupy „Pszczółki“. Radości było wiele w przygotowaniu, a potem w jedzeniu.

           Tego dnia przeżyliśmy prawdziwy arbuzowy zawrót głowy!

Bardzo dziękujemy Agnieszce Pażusinskiej za przyniesienie pysznych i słodkich arbuzów.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

                                                               Miesiąc olimpijski

               W dniach 30 września - 25 października uczniowie klas początkowych uczestniczyli w projekcie „Miesiąc olimpijski 2024“, organizowanym przez Ministerstwo Edukacji, Nauki i Sportu, Ministerstwo Ochrony Zdrowia oraz Narodowy Komitet Olimpijski Litwy. Celem projektu było pokazanie uczniom zdrowego trybu życia, jako wesołej, motywującej i korzystnej działalności, zapoznanie uczniów z olimpijskimi wartościami i zasadami – szacunkiem, przyjaźnią, doskonaleniem się. Działalność projektowa była skierowana na propagowanie zdrowego trybu życia: odżywiania się, budowania dobrych relacji, zajęcia ruchowe podczas przerw śródlekcyjnych i na przerwach.

W ciągu pierwszego tygodnia pt. „Sprawność fizyczna“ dzieci były aktywne nie tylko na lekcjach. Na dużych przerwach mieli organizowany aktywny wypoczynek, wykonywali różnego rodzaju ćwiczenia gimnastyczne i tańczyli rytmiczne tańce.

Drugi tydzień minął pod hasłem „Zdrowe odżywianie się i uczciwy sport”. Uczniowie dowiedzieli się o zdrowym trybie życia, poznali również zasady zdrowego odżywiania. Wszystkie przeprowadzone zajęcia miały na celu wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych, przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.

Tematyką trzeciego tygodnia był ,,E- sport”. Celem tego tygodnia było uświadomienie uczniom, jakie zagrożenia czyhają w świecie wirtualnym, wskazanie sposobów bezpiecznego, kulturalnego i efektywnego korzystania z Internetu, zapoznanie uczniów z najważniejszymi korzyściami i zagrożeniami przy pracy z komputerem.

Ostatni tydzień minął pod hasłem „Aktywność fizyczna“. Uczniowie poznali sposoby spędzania czasu wolnego, dowiedzieli się jaka jest różnica między wypoczynkiem czynnym, a biernym. Uczestniczyli w zajęciach sportowo-rekreacyjnych i uczyli się właściwie zaplanować swój czas wolny. Na zakończenie tego projektu wychowawczynie zorganizowały wycieczkę, na której uczniowie bardzo byli aktywni, dużo czasu spędzili na świeżym powietrzu.

Bożena Geglis

                         

                  Za jedną z najskuteczniejszych metod dydaktyczno-wychowawczych w procesie edukacji dzieci na etapie wczesnoszkolnym należy uznać wycieczki szkolne, dzięki którym uczniowie mają możliwość bezpośredniego poznania środowiska, regionu, właściwości geograficznych, etnicznych, historycznych, kulturowych swego regionu, kraju ojczystego lub innych krajów.

25 października uczniowie 1-4 klasy wraz ze swoimi wychowawczyniami udali się na wycieczkę do Centrum Rzemiosła Tradycyjnego w Mejszagole, na warsztaty pieczenia i dekorowania pierników. Zajęcia miały na celu wtajemniczyć dzieci w poszczególne etapy tworzenia pierników. Dzieci z zapałem i radością zabrały się za wałkowanie ciasta i wycinanie kształtów. Powstały m.in: choinki, gwiazdki, grzybki, serduszka, aniołki i inne kształty pierniczków. Po upieczeniu dzieci dekorowały pierniki według własnego pomysłu. Wypieki okazały się prawdziwymi słodkimi dziełami sztuki. Dzieciom bardzo podobały się zajęcia kulinarne, a pierniczki upieczone i udekorowane przez uczniów bardzo smakowały.

Kolejnym punktem wycieczki był muzeum ks. Józefa Obrembskiego, w którym zgromadzono po nim pamiątki. Pani Józefa Markiewicz ciekawie przybliżyła dzieciom historię ,,pałacyku“. Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały księgi, które zobaczyły w muzeum. Serdecznie dziękujemy Pani Józefie Markiewicz, Lilii Sadajskiej za treściwą lekcję religii. Na pożegnanie każdy wyciągnął los z zapisanymi myślami prałata, do przemyślenia...

Potem na nas czekał smaczny obiad w miejscowej kawiarni. Syci i wypoczęci wyruszyliśmy do kolejnego punktu naszej wycieczki - Parku Regionalnego Wilii ( Neries), ścieżka poznawcza w Dąbrowie Dūkštų. Ten park jest najbardziej zalesionym litewskim parkiem regionalnym. Rosną w nim jedne z największych i najstarszych dębów w kraju. Przodkowie wierzyli, że bóg piorunów Perkūnas mieszka w dębie, zatem poganie czcili te drzewa jako święte istoty. Las przywitał wszystkich wszechobecną ciszą, spokojem, zapachem żywicy i różnobarwnymi odcieniami liści. Uczniowie rozpoznawali kształty liści, łącząc je z wyglądem drzew, badali wygląd kory, słuchali odgłosów lasu, zbierali okazy przyrodnicze: korę, mech, żołędzie, kolorowe liście. Nawet widzieliśmy muchomor.

Uczniowie klas początkowych w przeciągu 4 tygodni brali udział w projekcie „Miesiąc olimpijski“ i uwieńczeniem tego projektu był spacer po ścieżkach leśnych, na świeżym powietrzu.

Bogactwo wszelkich pozytywnych wrażeń na wycieczce pozostanie na długo w pamięci naszych uczniów.

 Bożena Geglis

           Jesień - to odpowiedni czas na sadzenie cebulek kwiatowych. W tym celu, została zrealizowana akcja „Kwitnące podwórko”. Do realizacji akcji, byli zaangażowani również rodzice, którzy wspólnie z dziećmi przynosili cebulki kwiatowe. Na zajęciach przedszkolaki zapoznały się z teorią sadzenia cebulek oraz w jaki sposób należy je pielęgnować. Przypomniały sobie procesy zachodzące w pzyrodzie jesienią i wiosną. Dzieci poznały jak wyglądają prawdziwe cebulki kwiatowe (tulipanów, hiacyntów, narcyzów i krokusów).

25 października, na przedszkolnym podwórku, dzieci wraz z rodzicami przystąpiły do pracy. Ktoś grabał liście, ktoś kopał dołki, ktoś dzielił cebulki. Każdy uczestnik akcji był zaangażowany i zainteresowany. Każdy przedszkolak posadził kilka cebulek wybranych kwiatów. Do akcji dołączyła też pani dyrektor Czesława Bałaisziene, która dzieliła się swym ogrodniczym doświadczeniem i podziękowała rodzicom za przybycie i pomoc w upiększaniu przedszkolnego podwórka.

Teraz wszyscy czekamy na nadejście wiosny aby zobaczyć efekty wspólnej pracy. Mamy nadzieję, że udało nam się stworzyć „kwitnące podwórko” i będziemy obserwować i cieszyć się kolorowymi, wiosennymi kwiatami.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Ewa Sadzewicziene,

nauczycielka przedszkola

        W dniach 23-25 października grupa uczniów klas 8-10 naszej szkoły wraz z opiekunami odwiedziła Poznań, jedno z najstarszych i najważniejszych miast w Polsce.

Pierwszy dzień naszego pobytu rozpoczęliśmy od wizyty w Szkole Podstawowej nr 10 im. Arkadego Fiedlera w Poznaniu. Odbyła się tu bardzo ciekawa lekcja języka polskiego na temat gwary poznańskiej. Podczas zajęcia uczniowie dowiedzieli się, czym są np. pyry, kluka, bryle, kejter czy szczun, a na zakończenie stworzyli słowniczki gwary poznańskiej. Młodzież miała również okazję rozmowy z rówieśnikami w bibliotece oraz chwilę odpoczynku w strefie relaksu. Następnie zwiedziliśmy najstarszą część stolicy Wielkopolski – Ostrów Tumski, gdzie mieliśmy żywą lekcję historii Polski. Ostrów Tumski jest uważany za miejsce, gdzie Mieszko I przyjął chrzest w roku 966, co jest uznawane za początek państwa polskiego. Zwiedziliśmy muzeum interaktywne pn.,,Brama Poznania”, ,,Muzeum Archeologiczne”, jak również Archikatedrę Poznańską, jedną z najstarszych katedr w Polsce z grobami pierwszych polskich władców.

            Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Starego Rynku z jego kolorowymi kamienicami, słynnymi koziołkami na wieży renesansowego Ratusza, czterema fontannami, pręgierzem, studzienką Bamberki, przepięknym barokowym Kościołem Farnym i innymi zabytkami i atrakcjami. W ,,Rogalowym Muzeum Poznania” mieliśmy okazję poznać tajemnice wypieku rogali świętomarcińskich, natomiast w ,,Poznańskim Muzeum Pyry” dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o ziemniakach. Następnie odwiedziliśmy Szkołę Podstawową nr 90 im. hr. Wł. Zamoyskiego, gdzie młodzież również miała możliwość integracji z rówieśnikami, zapoznania się z systemem edukacji w Polsce.

             Trzeciego dnia mieliśmy uroczyste podsumowanie projektu, następnie zwiedzanie ,,Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie”, które zakończyło się piknikiem jesiennym.

Podczas pobytu w Poznaniu uczniowie nie tylko pogłębili wiedzę z języka polskiego, historii i kultury polskiej, ale też nawiązali nowe przyjaźnie. Projekt był dokładnie przemyślany, zrealizowany w sposób atrakcyjny, dostosowany do potrzeb wiekowych i zainteresowań młodzieży. Za umożliwienie przyjazdu i sfinansowanie pobytu dziękujemy Wydziałowi Oświaty m. Poznań, zastępcy dyrektora Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania Wiesławowi Banasiowi, za troskliwą opiekę, serdecznośc i gościnność - dyrektorom szkół Magdalenie Pechorin oraz Karolinie Bielerzewskiej oraz wszystkim zaangażowanym nauczycielom.

Palą się znicze...

Przypominają,

Że ktoś odchodzi,

Inni zostają.

Pośród cmentarzy

Cichych uliczek

Jak wierna pamięć -

Palą się znicze...

Ryszard Przymus "Znicze"

        Dnia 23-25 października, przed Świętem Zmarłych klasy 5-10 wraz z wychowawcami wyruszyli na tradycyjne sprzątanie cmentarzu w Rzeszy. Po sprzątaniu przyszedł czas na zapalenie zniczy. W chwili zadumy zapalono znicze na opuszczonych grobach.

                24 października odbył się rejonowy etap Konkursu Recytatorskiego „Kresy 2024”. Laureatką została Amelia Gieglis (2 kl.).

                     Gratulujemy i życzymy powodzenia w krajowych eliminacjach!

              16 października w naszej szkole odbyły się strefowe eliminacje konkursu „Kresy 2024”. Laureatami zostali: Amelia Gieglis(2A kl. ),

Amelia Kozakovaitė (6 kl.), Simona Kodis ( 9 kl.).

Wszystkim laureatom składamy serdeczne gratulacje oraz życzymy powodzenia w rejonowych eliminacjach!

„Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022”

„Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022”

„Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022”

BON PIERWSZAKA 2023

      Pamokų laikas

1 pamoka  8.30  – 9.15
2 pamoka  9.25  – 10.10
3 pamoka 10.30 – 11.15
4 pamoka 11.35 – 12.20
5 pamoka 12.40 – 13.25
6 pamoka 13.35 – 14.20
7 pamoka 14.30 – 15.15

  • Facebook

Teisinė forma: Biudžetinė įstaiga

Mokyklos adresas: Mokyklos g. 19, Didžiosios Riešės k., Riešės sen., Vilniaus r. sav., pašto kodas LT-14260

Juridinio asmens kodas: 191319845

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

Telefonas:+370 5 2469445

Faksas:+370 5 2469445

Elektroninis paštas:  riesemok@inbox.lt

 faustinosriese@inbox.lt

Raštinės vedėja - faustinosriese@inbox.lt

Direktoriaus pavaduotoja ūkio reikalams - riesemok@inbox.lt

bottom of page