
VILNIAUS R. RIEŠĖS ŠV. FAUSTINOS KOVALSKOS
PAGRINDINĖ MOKYKLA
SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ŚW. FAUSTYNY KOWALSKIEJ
W RZESZY


WIARA NAUKA
PRZYSZŁOŚĆ
Dzisiaj w naszej szkole mieliśmy wyjątkową okazję wykonania wieńca adwentowego, pachnącego pomarańczą, cynamonem, przystrojonego szyszką, orzechem bądź listkiem laurowym. Serdecznie dziękujemy p. Czesławie Lachowicz za wspaniałe zorganizowanie zajęcia!




Pasowanie na ucznia – to wyjątkowa uroczystość dla każdego pierwszaka. To szczególny dzień, w którym pierwszoklasiści oficjalnie dołączają do społeczności szkolnej i na który czekają z wielką niecierpliwością.
29 listopada Pasowanie na ucznia odbyło się w naszej szkole. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pięknie się przedstawili, pokazali, że potrafią pięknie śpiewać, tańczyć i recytować wiersze. Z przekonaniem stwierdzili, że wiedzą, jaki musi być dobry i pilny uczeń, jak rzetelnie wypełniać swoje uczniowskie obowiązki. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było pasowanie. Wicedyrektor Lilia Ogint pogratulowała pierwszakom i wręczyła dyplomy oraz książeczki, wychowawczyni Alina Pietkiewicz - zakładki do książki z symbolem mądrości – sową oraz czapki jako symbol, że już są prawdziwymi uczniami. Od kolegów 2-4 klas pierwszoklasiści także otrzymali małe prezenciki - pierniczki.
Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.




W dniach 18–22 listopada grupa uczniów naszej szkoły, pod opieką Bożeny Petrukanec, odwiedziła polskie Pomorze. Wyjazd był doskonałą okazją nie tylko do zgłębiania wiedzy o historii i kulturze regionu, lecz także do integracji oraz wspólnego spędzania czasu w gronie rówieśników. Oto przebieg tej wyjątkowej podróży:
Gdańsk
Pierwszym punktem programu było Muzeum Deja Vu – niezwykle interesujące miejsce, które stanowiło fascynujące wprowadzenie do zwiedzania miasta. Dzięki interaktywnym wystawom uczniowie mieli okazję odkrywać tajemnice percepcji, pamięci oraz efektu déjà vu. Eksperymenty i zagadki angażowały ich uwagę, jednocześnie dostarczając wiedzy o funkcjonowaniu ludzkiego umysłu.
Następnie młodzież udała się na Gdańską Starówkę, gdzie, pod przewodnictwem doświadczonego przewodnika, zwiedzano najważniejsze zabytki miasta. Historia Gdańska, związana z handlem, wojnami i polityką, była niezwykłą lekcją o rozwoju miasta na przestrzeni wieków.
Spotkanie z uczniami i warsztaty
Kolejny dzień przyniósł wyjątkowe spotkanie z uczniami polskiej szkoły, z którymi wspólnie uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych pod hasłem „Przyjaźń”. W ramach warsztatów uczniowie własnoręcznie wykonali i ozdobili magnesy, co było kreatywną i integrującą aktywnością. Następnie odbył się pokaz naukowy o dźwiękach prowadzony przez pana Pawła Jaskólskiego. Dzięki eksperymentom i praktycznym demonstracjom młodzież dowiedziała się, jak powstają fale dźwiękowe, jakie są właściwości akustyczne różnych materiałów oraz jak dźwięki funkcjonują w przyrodzie.
Dzień zakończył się wizytą w Parku Wodnym Reda, gdzie uczniowie mogli odpocząć, zrelaksować się i korzystać z wodnych atrakcji, takich jak baseny i zjeżdżalnie.
Gdynia i aktywne zwiedzanie
Kolejny dzień rozpoczął się od rozgrywki w grze laserowej Zoltar, podczas której uczniowie doskonalili umiejętności współpracy i strategii w atmosferze zdrowej rywalizacji. Następnie odwiedziliśmy Muzeum Emigracji w Gdyni, które w ciekawy sposób opowiada historię Polaków szukających lepszego życia za granicą. Uczniowie dowiedzieli się, jak emigracja wpłynęła na historię i kulturę Polski.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się także wizyta w Akwarium Gdyńskim, gdzie młodzież miała okazję zobaczyć różnorodne gatunki ryb, roślin i innych organizmów wodnych oraz dowiedzieć się więcej o ochronie środowiska. Dzień zakończył się wyjątkową przygodą – zbieraniem bursztynów na plaży, co było niezapomnianym doświadczeniem.
Nauka i historia
W Gdańsku uczniowie odwiedzili Hevelianum, centrum nauki łączące edukację z zabawą. Dzięki interaktywnym wystawom młodzież mogła eksperymentować i odkrywać tajemnice nauki w ciekawy i angażujący sposób. Nie zabrakło też refleksji nad historią – wizyta w Muzeum II Wojny Światowej dostarczyła głębokiej wiedzy o tragicznych wydarzeniach tamtego okresu. Dzięki multimedialnym prezentacjom i interaktywnym wystawom uczniowie zrozumieli, jak wojna wpłynęła na losy Polski i świata.
Zamek w Malborku
Ostatnim punktem programu była wizyta w Zamku w Malborku – jednym z największych gotyckich zamków na świecie. Spacer po zamkowych murach, komnatach i dziedzińcach przeniósł uczniów w czasy średniowiecza, pozwalając im lepiej zrozumieć historię Zakonu Krzyżackiego.
Serdecznie dziękujemy Fundacji Wolność i Demokracja, Samorządowi Rejonu Wileńskiego, administracji Szkoły Podstawowej im. św. Faustyny Kowalskiej w Rzeszy, a także kierowniczkom wyjazdu – pani Kamili Dobkowkiej i Gabrysi Laskowskiej – oraz kierowcom za bezpieczną podróż i niezapomniane chwile.




W dniach 11-15 listopada w naszej szkole został zorganizowany Tydzień Jezyka Polskiego. Nasi uczniowie chętnie włączyli się w rozmaite zajęcia promujące język ojczysty.
Uczniowie klas 5 - 10 wzięli udział w zajęciach: „Polskie tańce i gry ludowe- element kultury polskiej”, „Myślenie wizualne na lekcjach jęz. polskiego”, „Polscy nobliści literaccy”, „Ulubiony bohater literacki”. Ciekawym zajęciem było tworzenie lapbooka- książki na kolanie. Odbył się również drużynowy konkurs wsród uczniów klasy 7. Uczniowie mieli możliwość wykazać się znajomością mitologii greckiej. Klasy 8-10 przygotowały stoisko z okazji Święta Niepodległości Polski.
Uczniowie klas początkowych poznawali i ilustrowali legendy polskie, tworzyli kotyliony na 11 listopada. Odbył się również konkurs kaligraficzny „ Dzień pięknej literki”. Innym działaniem były tzw. czytające przerwy, które przebiegły pod hasłem: „Dziś nie biegamy, dziś czytamy”. Zainteresowani uczniowie, zaopatrzeni w ulubione książki, spędzali przerwy delektując się ich lekturą.




„Drzewa są po prostu piękne,
potrzebują tak niewiele,
bo słońca, deszczu… a od nas szacunku"
Łukasz Borowicz
Nasze przedszkolaki wzięły udział w republikanskiej wirtualnej foto wystawie „Apkabink plačiausią medį“ organizowanej przez Rudaminos vaikų lopšelis - darželis „Ąžuoliukas“. Celem tej akcji była nie tylko zabawa, ale przede wszystkim edukacja ekologiczna i rozwój świadomości dzieci o roli natury.
Udział w wystawie był doskonałą okazją, by dzieci mogły osobiście doświadczyć pozytywnego wpływu drzew na nasze zdrowie i samopoczucie. Przedszkolaki były zachęcane do spędzania czasu na świeżym powietrzu, w bezpośrednim kontakcie z drzewami.
W wirtualnej wystawie wzięły udział dzieci z grupy „Biedronki, „Pszczółki, “Motylki“.
Rodzicom dziękujemy za współpracę i zaangażowanie.
11 listopada w grupach przedszkolnych, świętowaliśmy Narodowe Święto Niepodległości Polski. Przypomnieliśmy znaczenie symboli narodowych, wysłuchaliśmy hymn "Mazurek Dąbrowskiego". Grupa "Motylki" wykonała piosenkę "To nasza Polska". Wychowanka starszej grupy Anna Maria Fulga, dumnie recytowała wiersz „Katechizm polskiego dziecka”. Następnie wszyscy razem wykonaliśmy drzewo, które ozdobiliśmy biało-czerwonymi listkami. Zajęcie minęło w miłym nastroju. Dzięki takim zajęciom, przedszkolacy, uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.




8 listopada w naszej szkole z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego zorganizowano akcję "kwitnące podwórko szkoły". Z przyjemnością informujemy, że nasi uczniowie, od najmłodszych do najstarszych klas, zaangażowali się w przyniesienie cebulek kwiatowych. Podczas akcji jedni grabili liście, inni kopali dołki, a jeszcze inni dzielili cebulki. Każdy uczestnik akcji wniósł swój wkład i z zaciekawieniem oczekuje, aż podwórko szkoły wiosną zakwitnie.




7 listopada odbył się krajowy etap Konkursu Recytatorskiego „Kresy 2024”. Laureatką została Amelia Geglis (2A kl.).
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.




Malowana ręcznie koszulka lub torba na zakupy, a może chcesz uratować poplamioną sukienkę? W naszej szkole z wielkim zaangażowaniem odbywają się zajęcia kółka technologicznego. Uczniowie nie boją się eksperymentować przy malowaniu tkanin farbami (to nie jest super łatwe, ale wszystko zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć).
Ozdabianie to doskonały pomysł na „drugie życie” ubrania, wpisanie się w bardzo potrzebny dzisiaj i piękny trend upcyklingu ubrań.
Warto malować, bo takiego stylu jak Twój, nie ma nikt inny. I chociaż zrobisz z szablonu czy ogólnie dostępnego wzoru, na pewno będzie niepowtarzalny i za każdym razem będzie inaczej.




„Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022”
„Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022”
„Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022”
BON PIERWSZAKA 2023

Pamokų laikas
1 pamoka 8.30 – 9.15
2 pamoka 9.25 – 10.10
3 pamoka 10.30 – 11.15
4 pamoka 11.35 – 12.20
5 pamoka 12.40 – 13.25
6 pamoka 13.35 – 14.20
7 pamoka 14.30 – 15.15