„Od ziarenka do bochenka” - wycieczka do młyna w Lubawie
Pieczenie chleba w dawnych czasach było ciężką pracą i trudnym zadaniem. Chleb otaczany był szczególnym szacunkiem i czcią. Ludzie wierzyli, że chleb jest darem Bożym i daje zdrowie, dostatek, szczęście i spokojne życie. Ludzie szanowali chleb. Bochen chleba miał swoje specjalne miejsce w każdym domu, przykryty serwetą leżał na stole. Podczas posiłku, kiedy zaczynano kroić chleb kreślono na nim znak krzyża. Gdy chleb upadł na ziemię ludzie prędko go podnosili i całowali mówiąc „Boże daruj nam”. Nie wolno było dotykać chleba nie umytą ręką, a także nie należało jeść chleba w czapce na głowie. Szanowano również okruchy chleba, które zbierano i wrzucano do pieca lub zjadano.
Dziś bardzo często obserwujemy zanik szacunku do chleba i pracy ludzkiej. Widzimy jak chleb czy bułki są wyrzucane. Obserwując to negatywne zjawisko postanowiliśmy przypomnieć ile trudu i znoju potrzeba by powstał chleb – podstawa naszego codziennego pożywienia. Więc, by dokładnie poznać dawne technologie, które pełniły istotną rolę w życiu ówczesnego człowieka i jego rozwoju, w dniu 27 września uczniowie klasy 1-4 pod kierownictwem wychowawczyń odwiedzili stary kamienny Młyn w Lubawie.
Gdy dotarliśmy na miejsce, naszym oczom ukazał się piekny młyn wodny na rzece Zalesia. Zaraz po przywitaniu się z panią przewodnik udaliśmy się do wnętrza młyna, poznaliśmy krótką jego historię. Dowiedzieliśmy się, że młynarzowi do zarządzania młynem przydatna była wiedza z różnych dziedzin, takich jak wiedza o przyrodzie, podstawy budowy systemów wodnych, mechaniki, a nawet prowadzenia księgowości.
Później pani przewodnik zaproponowała wybrać „doświadczonego” młynarza wśród uczniów. Młody młynarz otrzymał fartuch i worek ziarna. Idąc kolejno od urządzenia do urządzenia, wykonywał niektóre prace młynarskie np. ważył zboże, podnosił worek ze zbożem itd. Wszyscy z wielkim zaciekawieniem obejrzeliśmy cały proces.
Dużo radości przyniosło dzieciom, gdy pani przewodnik poczęstowała zebranych świeżym chlebem, który zajadaliśmy z wielkim apetytem.
Wycieczka nie tylko pozwoliła poznać młyn i jego urządzenia, ale przybliżyła obraz życia dawnej wsi. Dowiedzieliśmy się, jakie prace musieli wykonywać nasi pradziadkowie, by zjeść kromkę pachnącego chleba. Teraz na pewno będziemy szanować każdą okruszynkę chleba na naszym stole.
Podróż zawdzięczamy Ministerstwu Kultury i Oświaty Litwy, gdyż skorzystaliśmy z usług paszportu kulturowego. Proponujemy skorzystania z tak wspaniałej wycieczki edukacyjnej innym uczniom i życzymy miłych wrażeń.
Bożena Gieglis
Śladami świętej siostry Faustyny Kowalskiej
Pod hasłem "Mocni, silni, młodzi, wytrwali i szaleni"
DZIEŃ WIEDZY
2 września cała wspólnota szkoły zgromadziła się w kościele św. Stanisława w Rzeszy, gdzie wzięła udział w uroczystej mszy świętej z okazji inauguracji roku szkolnego, którą celebrował ksiądz proboszcz Edwardas Rydzikas.
Po mszy była uroczysta akademia. Słowa przywitania do zebranych skierowała dyrektor szkoły Lilija Sadajska. Na uroczystym apelu mieliśmy zaszczyt gościć prezesa koła rzeszańskiego ZPL Helenę Zieniewicz. Niezwykle ciepło zostali przywitani Ci, którzy mury szkoły przekroczyli po raz pierwszy w życiu, czyli Pierwszoklasiści.
Życzymy wszystkim uczniom zapału i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy oraz by szkoła stała się ich drugim domem i prawdziwą krainą radości.
Pamokų laikas
1 pamoka 8.30 – 9.15
2 pamoka 9.25 – 10.10
3 pamoka 10.30 – 11.15
4 pamoka 11.35 – 12.20
5 pamoka 12.40 – 13.25
6 pamoka 13.35 – 14.20
7 pamoka 14.30 – 15.15